Helyzetértékelés vagy győzelmi jelentés Orbán beszámolója?<br/>

Vágólapra másolva!
A miniszterelnök szerint őszinte helyzetértékelés, ellenzéki képviselők szerint viszont dicsekvés, termelési beszámoló, megalapozatlan győzelmi jelentés hangzott el a parlamentben, amikor Orbán Viktor az őszi ülésszak bevezetőjeként az idei első fél év gazdasági eredményeiről és a következő kétéves költségvetés célkitűzéseiről szólt. A parlament elkezdte az adótörvények módosításának vitáját.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés tegnap Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdte meg őszi ülésszakát. Az ülésen beiktatása óta először részt vett Mádl Ferenc köztársasági elnök is. Az év első felének gazdasági folyamatai, és különösen a második negyedév eredményei azt mutatják, hogy sikerült megfordítani a rendszerváltás utáni évek rossz folyamatait - mondta a miniszterelnök, akinek a beszámolóját most először írásban is megkapták a képviselők. A pénzügyi egyensúly megőrzése mellett sikerült több mint 6 százalékos gazdasági növekedést elérni.

Sikerült javítani a gyermeket nevelő családok helyzetén és növekvő bérek mellett megőrizni az ország versenyképességét - mondta Orbán Viktor. Utalt arra is, hogy sikerült mérsékelni a keleti országrész lemaradását: az utóbbi két évben az országba érkezett 900 millió dolláros beruházás 35 százaléka az északkeleti országrész öt megyéjébe irányult - közölte. Hangsúlyozta, hogy nőtt a magyar vállalatok eredményessége és az emberek többet költenek, mint korábban. A miniszterelnök a kormánypárti és az ellenzéki képviselőktől a polgári kormány sikeres gazdaságpolitikájának támogatását kérte.

Orbán elismerésre méltó teljesítménynek nevezte, hogy az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók egyhavi plusz bérjuttatást kapnak. A miniszterelnök azt elismerte, hogy az egészségügyiek esetében a juttatást ügyetlenül jelentette be a kormány. A kormány támogatja, hogy a következő két évben az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások jövedelmük első 10 millió forintja után ne fizessenek adót. A munkaadók által fizetett tb-járulék a következő két évben 3-3 százalékkal csökken. A 2001-2002-es költségvetés tervezetéről szólva Orbán Viktor kiemelte, hogy a mezőgazdaságba 180-190 milliárd forintos, az egészségügybe kétszer 70, összesen 140 milliárd forintos plusz támogatás áramlik.

A koalíciós pártok frakcióvezetői közül Bánk Attila, az FKGP nevében bejelentette: módosító javaslat nélkül megszavazzák majd a költségvetést. Balsai István, az MDF frakcióvezetője szintén üdvözölte a kormányfői beszédet, hozzátette azonban, pártja az egészségügyben dolgozók bérének legalább 30 százalékos növelését szorgalmazza.

Az ellenzéki pártok elismerték ugyan a gazdasági eredményeket, de az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetője egyaránt azt hangsúlyozta: a növekedés feltételeit az előző kormány teremtette meg. Kuncze Gábor, az SZDSZ képviselőcsoportjának vezetője termelési beszámolónak nevezte Orbán felszólalását. Bírálta a kormányt amiatt, hogy az elmúlt két évben nem történt érdemi változás az oktatás, az egészségügy és a regionalizmusra való áttérés ügyében. Kovács László, az MSZP frakcióvezetője győzelmi jelentésnek minősítette a kormányfői beszámolót. A gazdaság eredményeit ő is üdvözölte, de utalt arra, hogy az infláció nagyobb, mint a kormány előrejelzése. Kifogásolta, hogy az eredmények az emberek életminőségére nincsenek hatással.

A MIÉP nevében Csurka István úgy összegezte az elmondottakat: vannak örömteli tények, de hiányoztak a szükséges változtatások.

A miniszterelnök viszontválaszában kijelentette: beszámolója nem dicsekvés, hanem őszinte helyzetértékelés. Hangsúlyozta: az őszi, visszamenőleges nyugdíjemeléssel együtt most először a nyugdíjasok az elmaradt összeg kamatait is megkapják. Arról, hogy a családi pótlék összege nem nő, azt mondta: minden évben növelik a szociális alapon elosztott támogatás összegét.

(Népszava)

Korábban:

(2000. szeptember 4.)