Hibás a költségvetési füzet<br/>

Vágólapra másolva!
Pontatlan adat és értelmezhetetlen mondat is szerepel az Országimázs Központ által kiadott, a Befektetés az új évezredbe címet viselő, a 2000. év költségvetését bemutató kiadványban - ismerte el a Népszavának a Pénzügyminisztérium szóvivője. A füzetet, amelyet hamarosan minden postaládába bedobnak, csaknem 300 millió forintért állították elő.
Vágólapra másolva!

"A pénz, ... ha jól használják, és jól fektetik be, mily csodákat mívelhet a világon!" Ezt a Széchenyi Istvántól származó mottót viseli az Országimázs Központ által 3,8 millió példányban, darabonként 78 forint 50 fillér előállítási és terjesztési költséggel, vagyis összesen 298 millió forintért kiadott füzet, amely a 2000. évi költségvetést mutatja be. A kötet a Befektetés az új évezredbe címet viseli.

Orbán Viktor miniszterelnök bevezetője szerint a költségvetés tervezését ugyanaz a két szabály határozza meg, mint anyagi lehetőségeinket, vagyis hogy mindenkor csak addig érdemes nyújtózkodnunk, ameddig a takarónk ér, illetve hogy ki mint vet, úgy arat. A kiadványnak az a fejezete azonban, amelyikből annak kellene kiderülnie, hogy "meddig ér a takaró", vagyis amelyik az Amiből gazdálkodunk címet viseli, hiányos és pontatlan információkat tartalmaz.

Csak következtetni lehet például arra, hogy mennyi az államháztartás összes kiadása: "a 2000. évben az ország lakói által létrehozott nemzeti össztermék 12 530 milliárd forint lesz", illetve "a megtermelt érték 55 százaléka így azok zsebében marad, és azokat gyarapítja, akik a javakat létrehozták". Arról, hogy az államháztartás kiadásai miből tevődnek össze, csupán három adat olvasható: a költségvetés az államadósság kamatainak és jutalékainak kifizetésére 803,5 milliárd forintot fordít, a Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásai 992,4 milliárd forintot, az Egészségbiztosítási Alap kiadásai pedig 767 milliárd forintot tesznek ki.

A kiadvány szerint "az államháztartás a Nyugdíj- és az Egészségbiztosítási Alapra fordítja kiadásainak közel 14 százalékát". A valóságban azonban a két tb-alap kiadásainak összege a 2000-re tervezett GDP-nek, vagyis a már fentebb említett 12 530 milliárd forintnak a 14 százaléka - erősítette meg Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője. Ugyanebben a fejezetben olvasható az a megállapítás, hogy "az államháztartásnak a kormány által meghatározott kiadásai a magyar gazdaság bevételeinek csupán egyötödét teszik ki". Pichler elismerte, hogy ezt a mondatot nem tudja értelmezni, mivel a költségvetési kiadásokról a parlament, és nem a kormány dönt. Arról pedig, hogy amennyiben "a magyar gazdaság bevételeinek egyötöde" a GDP egyötödét, vagyis 2500 milliárd forintot jelentene, ezt miért kezelik külön, nem tudott mit mondani. A szóvivő szerint egyébként a tévedések úgy kerülhettek a kiadványba, hogy a Pénzügyminisztérium által összeállított alapanyagot az Országimázs Központban még többször átfogalmazták. Borókai Gábor kormányszóvivő - aki a füzet felelős kiadója - azt mondta, hogy a kötet lektorálását a Pénzügyminisztériumban végezték.

(Népszava)

Ajánló: