Hibásan szerepel a törvénytervezetben Chikán Attila fizetése<br/>

Vágólapra másolva!
Pénzre váltotta szabadságát: ezzel indokolja a földművelésügyi tárca azt, hogy Szabadi Béla politikai államtitkár tavaly havonta 980 ezer forintot keresett. Ez az összeg egyébként háromszorosa Torgyán József miniszter átlagkeresetének. Kiderült, hogy több államtitkár és helyettes államtitkár fizetése is 700-800 ezer forint volt 99-ben. Ennek két lehetséges magyarázata van: vagy hat nyelvvizsga után jár pótlék több vezetőnek, vagy a miniszterek döntöttek úgy, hogy az összes elképzelhető juttatáson és pótlékon felül még külön jutalmazzák őket.
Vágólapra másolva!

Göncz Árpád köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök együtt nem keresett annyit a tavalyi évben, mint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkárai: Szabadi Béla politikai és Tamás Károly közigazgatási államtitkár 99-ben havonta átlagosan bruttó 980 ezer forintot kapott. Fejenként. Ez derül ki az 1999. évi költségvetés végrehajtásáról szóló törvény mellékleteiből, amelynek számadatai tegnap láttak napvilágot. A zárszámadásból - amelyet az Országgyűlés még nem hagyott jóvá - az derül ki, hogy Torgyán József miniszter átlagkeresete az államtitkárok fizetésének egyharmada, 395 ezer forint volt. Az FVM sajtószóvivője, Várkonyi Balázs kérdésünkre elmondta, a "viszonylag magas" keresetet az magyarázza, hogy Szabadi Béla és Tamás Károly az elmúlt két évben nem volt szabadságon és a Miniszterelnöki Hivatal kötelezően előírta, hogy a ki nem vett szabadságokat fizessék ki a vezetőknek.

A Pénzügyminisztérium közlése szerint a zárszámadásban szereplő bruttó összegek az összes pótlékot, jutalmat tartalmazzák. Az ügy érdekessége, hogy számításaink szerint az összes elképzelhető jutalommal és pótlékkal együtt sem jön ki több 500-600 ezer forintnál, legfeljebb hat felsőfokú nyelvvizsgával együtt.

A zárszámadás szerint Chikán Attila volt gazdasági miniszter átlagkeresete 763 ezer forint volt, a tárca öt helyettes államtitkára 863 ezret kapott fejenként (mellesleg ez az országgyűlési képviselők keresetének két és félszerese). A tárca sajtóosztálya ugyanakkor tegnap este arról tájékoztatta a Népszavát, hogy Chikán személyi juttatása adatfeldolgozási okokból hibásan szerepel a zárszámadási törvény tervezetében, a valós adat 495 ezer forint. A közlemény szerint az éves zárszámadásban kimutatott átlagos személyi juttatás összege azért magas a GM-ben, mert az tartalmazza mind a munkakört betöltő, mind pedig a felmentett helyettes államtitkárok juttatásait. Az 1999-ben hivatalban lévő helyettes államtitkárok havi átlagos keresete 550 ezer forint volt - áll a közleményben (valószínű tehát, hogy a végkielégítések is szerepelnek az összesítésben - a szerk.).

Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint Gógl Árpád miniszter havi keresete tavaly 440 ezer forint volt, Pusztai Erzsébet volt politikai államtitkáré pedig a végkielégítéssel együtt 833 ezer forint. A közigazgatási államtitkár 544 ezret, a helyettes államtitkárok pedig 489 ezer forintot kerestek. Ezek az adatok kismértékben eltérnek a zárszámadásban szereplő összegektől (az államtitkárok átlagkeresete ott 878 ezer forint).

Tavaly a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium vezetői is jó évet zártak: a miniszter fizetése 443 ezer, az államtitkároké 710 ezer volt. A helyettes államtitkárok 855 ezer forintos átlagfizetéssel szerepelnek a törvénytervezetben. A miniszterek közül Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter fizetése volt a legalacsonyabb: havi 317 ezer forint.

Egyébként az állami vezetőket a több százezer forintos fizetésen kívül hivatali lakás, gépkocsi-használat, egészségügyi ellátás, továbbá külföldi útjaikon napidíj és ellátmány illeti meg.

Az állami vezetők juttatásait szabályozó törvények szerint a miniszterek havi illetménye a köztisztviselői illetményalap hat és félszerese - ez jelenleg 183 ezer forint -, az államtitkároké pedig öt és félszerese, ami havi 155 ezer forint. Egy felsőfokú nyelvvizsgáért 14 ezer, a középfokúért 8 ezer forintos havi pótlék jár. A minisztereket és a politikai államtitkárokat évente legalább egy alkalommal egyhavi illetményüknek megfelelő összeg illeti meg. Ha ehhez hozzáadjuk a vezetői pótlékot - ami az államtitkároknál az alap 15 százaléka - és a szabadság pénzbeni megváltását, 500 ezer forint körüli összeg jön ki.

Igaz, az illetményeken és a pótlékokon felül - a PM szerint - a miniszterek dönthetnek arról, milyen külön jutalmakat adnak beosztottjaiknak. A törvény szerint egyébként a miniszterek a kiemelkedő teljesítményt nyújtó köztisztviselők számára a törvénytől eltérő illetményt is megállapíthatnak. Ehhez azonban a kormány jóváhagyása szükséges.

(Népszava)

Ajánló: