Pándy elfogultsággal vádolja a nyomozást vezető vizsgálóbírót<br/>

Vágólapra másolva!
A két felesége és négy gyermeke meggyilkolásával gyanúsított protestáns segédlelkész kezdettől fogva makacsul tagad. Három évvel ezelőtti letartóztatása óta még egyetlen számottevő bűnjelet sem sikerült feltárni. Pándy most elfogultság címén panaszt emelt az előzetes nyomozást vezető vizsgálóbíró ellen, abban a reményben, hogy elhalaszthatja pere tárgyalását.
Vágólapra másolva!

Pándy András, a Brüsszelben két felesége és négy gyermeke meggyilkolásával gyanúsított magyar származású protestáns segédlelkész újabb, valószínűleg végső kísérletet tett pere tárgyalásának elhalasztására.

Pándy ügyvédje elfogultság címén panaszt emelt Bruno Bulthé vizsgálóbíró ellen, aki a belga igazságszolgáltatás rendszerében az előzetes nyomozást vezeti. A sorozatgyilkossággal vádolt Pándy kezdettől fogva makacsul tagad, és három évvel ezelőtti letartóztatása óta még egyetlen számottevő bűnjelet sem sikerült feltárni. A nyomozók egyetlen terhelő tanút találtak: Pándy lányát, Ágnest, aki évtizedeken át vérfertőző viszonyban élt vele, sőt saját vallomása szerint bűntársa is volt apjának a gyilkosságokban.

Pándy az első meghallgatások óta tagadta Ágnes állításait, a vizsgálóbíró pedig szerinte elfogultan, eleve az ő bűnössége feltevésével vezeti a nyomozást. Néhány hete a legutóbbi bírósági meghallgatás Pándy kérésére nyilvánosan folyt. Ezen Bulthé vizsgálóbíró egyebek között kijelentette: "Miután Pándy annyira szereti magát Dreyfushoz hasonlítani (aki a francia igazságszolgáltatás elfogultságának áldozata volt 1894-ben), én azt ajánlom, válasszon inkább más történelmi személyeket hasonlatnak. Gondolok itt Landrure és Dr Petiot-ra." Landrut 1921-ben halálra ítélték 11 személy meggyilkolásáért.

Mivel az ártatlanság vélelme a nyomozati szakaszban Belgiumban is alapvető igazságszolgáltatási elv, Pándy abban reménykedik, hogy Bulthy félreállításával bizonytalanul hosszú időre fel lehet tartóztatni a vádemelés folyamatát, amely már a vége felé közeledik. Pándy korábban azon a címen is kérelmezte szabadlábra helyezését, hogy előzetes letartóztatása immár három éve tart és a vizsgálóbíró nem tudott feltárni érdemleges bűnjelet a gyanúsításhoz.

(MTI)

Korábban:

(2000. május 17.)