A bírák tiltakoznak az alkotmánybírósági felülvizsgálat terve ellen<br/>

Vágólapra másolva!
A közigazgatási bírák körében vitát és ellenérzést váltott ki az az elképzelés, amely szerint az Alkotmánybíróság (AB) - a jelenlegi szabályozás alapján, törvénymódosítás nélkül - felülvizsgálhatná a Legfelsőbb Bíróság (LB) jogegységi határozatait. A bírák úgy vélik, ezzel a lépéssel megteremtődne annak a lehetősége is, hogy az AB visszamenőleg vitássá tegye jogerős ítéletek tömegeit.
Vágólapra másolva!

Szombathelyen rendezték meg a hétvégén a közigazgatási bírák nyolcadik országos konferenciáját. Ezen Holló András, az Alkotmánybíróság helyettes elnöke arról számolt be, hogy fennáll a lehetősége a Legfelsőbb Bíróság jogegységi döntései alkotmánybírósági felülvizsgálatának.

Az Alkotmánybíróság helyettes elnöke az alkotmányossági szempontból való felülvizsgálat lehetőségét azzal indokolta, hogy a jogegységi határozatok valójában jogszabályként működnek. Holló András annak a véleménynek is hangot adott, hogy a jogegységi határozatok alkotmánybírósági felülvizsgálata nem érintené az ítélkezést.

A közigazgatási bírák körében uralkodó álláspont szerint ez az elképzelés veszélyezteti a bírói hatalmi ág alkotmányban rögzített integritását és a Legfelsőbb Bíróság ítélkezési gyakorlatának, így az igazságszolgáltatás egészének egységét is – reagált Holló bejelentésére Lomnici Zoltán, a Közigazgatási Bírák Egyesületének elnöke.

Emlékeztetett: a Legfelsőbb Bíróság jogegységi határozatainak funkciója az, hogy kiküszöböljék az ítélkezési gyakorlat - ellentmondó jogszabályi értelmezésből fakadó - bizonytalanságait.
''A Legfelsőbb Bíróság jogegységi döntései oszlatták el az ellentmondó jogszabály-értelmezések és bírói döntések nyomán kialakult jogbizonytalanságot, többek között a tízezreket érintő adó- és befektetési perekben'' - közölte Lomnici Zoltán.

A Közigazgatási Bírák Egyesületének elnöke vitatta azt az álláspontot is, hogy a jogegységi határozatok felülvizsgálata nem érintené az ítélkezést. ''Amennyiben az Alkotmánybíróság utólag alkotmányossági kifogások alapján megsemmisít egy jogegységi döntést, ez elvi lehetőséget teremtene arra is, hogy visszamenőleg vitássá tegyék jogerős ítéletek tömegeit'' - mondta Lomnici Zoltán. Véleménye szerint ennek kiszámíthatatlan következményei lehetnek a jogbiztonságra és az igazságszolgáltatásba vetett bizalomra nézve.

A konferencia résztvevői szerint az igazságszolgáltatás kizárólagosságát, az ítélkezés alkotmányban rögzített bírói monopóliumát veszélyezteti az Alkotmánybíróság helyettes elnökének, a kormány-előterjesztéssel összhangban lévő felvetése, amellyel szemben határozottan fel kell lépni.

A bírák szerint ilyenfajta hatáskör-bővítést a nemzetközi tapasztalatok szerint is csak abban az esetben kaphatna az Alkotmánybíróság, ha integrálódna az igazságszolgáltatás szervezetébe, azon belül is a Legfelsőbb Bíróságba.

A tanácskozáson ugyanakkor nagy tetszést váltott ki a jelenlévő több mint 100 megyei és legfelsőbb bírósági bíró körében Áder János házelnök előadása, amelyben arról szólt: a jogalkotás jelenlegi színvonalán érzékelhető, hogy nem kellő mértékben hasznosítják a jogalkalmazói tapasztalatokat.

(MTI)

Ajánló:

Informálódjon a testület tagjairól és határozatairól.