Elmarasztalná a Horn-kormány tagjait a Fidesz<br/>

Vágólapra másolva!
A parlament olajbizottsága még nem zárta le tevékenységét, a testület fideszes tagjai mégis politikai felelősséggel vádolják az előző kormány elnökét, gazdasági, pénzügyi és belügyminiszterét. Az olajbizottság ellenzéki tagjai szerint a Fidesz azért akarja gyorsan lezárni az ügyet, mert a nyomozó hatóságok vizsgálódásaikban eljutottak a legnagyobb kormánypárt érintettségéig. A Fidesz képviselői szerint beadványuk nem érinti a bizottság tevékenységét, a politikai felelősségről pedig ez az álláspontjuk.
Vágólapra másolva!

Újabb meghallgatásokkal folytatta munkáját a parlament olajbizottsága, a testület tagjainak figyelmét mégsem a napirenden szereplő témák kötötték le. Az ülés elején kiderült ugyanis, hogy a három fideszes képviselő, Fazekas Sándor, Dorkota Lajos és Víg Ilona olyan kapcsolódó módosítványt adott be az MSZP-nek az olajügyek kivizsgálásával kapcsolatos határozati javaslatához, amely - amint az egyik szocialista képviselő mondta - kihúzza a bizottság alól a szőnyeget, feleslegessé teszi a további meghallgatásokat és gyakorlatilag a testület megszüntetését jelenti.

A legnagyobb kormánypárt képviselői a büntetőjogi felelősség megállapítását a legfőbb ügyész jelentésétől várják. Mivel azonban ez nem a parlament hatásköre, szerintük az Országgyűlésnek kötelessége a politikai felelősség kimutatása és a felelősök lehetséges megnevezése. Éppen ezért a határozati javaslat megállapítaná például, hogy a Horn-kormány idején bár törekedtek ugyan a gazdaság védelmére, az olajügyek felszámolásával is kapcsolatos jogi, szervezeti, személyi, anyagi feltételek biztosítására, de ezzel ellentétes érdeki erők is jelentős mozgásteret kaptak. A fideszes képviselők szerint e körben, tételesen felsorolt mulasztások, illetve meg nem tett intézkedések miatt, politikai felelősség terheli Pál László és Dunai Imre gazdasági minisztereket, Békesi László és Bokros Lajos pénzügyminisztert, Kuncze Gábor belügyminisztert, valamint Horn Gyula miniszterelnököt. A kapcsolódó módosító indítvány első számú melléklete leírást ad az olajügyek történetéről, anyagi és társadalmi hátterükről, valamint az ezzel összefüggő jogi szabályozásról és a bűnüldöző szervek munkájáról.

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök levelet küldött Áder János házelnöknek, miután augusztus végén az MSZP az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte olajügyekben. A miniszterelnök levelében úgy fogalmazott, hasznos lenne megvizsgálni az előző kormány olajügyekkel összefüggő érintettségét. A kormány ezt a vizsgálatot kész elvégezni, mégis inkább azt javasolná, hogy az előző kabinet kormányfőjét, belügyminiszterét, pénzügyminiszterét és nemzetbiztonsági ügyekért felelős miniszterét érintő vizsgálatokat inkább az országgyűlés folytassa le.

Az olajbizottság ellenzéki tagjait megdöbbentette a fideszes kapcsolódó módosító indítvány. Tóth Károly (MSZP) szerint miután az Országgyűlés a kapcsolódó módosító indítványokról vita nélkül határoz, a parlament kormánypárti többsége a bizottság jelentésének elkészítése előtt nevezné meg az olajügyek felelőseit s vonná le a tanulságokat. Juhász Ferenc, az olajbizottság szocialista alelnöke szerint a legnagyobb kormánypárt azért akarja minél előbb egyoldalúan, a demokrácia íratlan szabályainak kijátszásával minél hamarabb lezárni az olajügyeket, mert így akarja leplezni érintettségét. Ha ugyanis valóban a politika és a szervezett bűnözés kapcsolatát akarja felderíteni, legelőször Kaja Ibrahim és Josip Tot vállalkozásaival kellene kezdenie a Fidesznek ezt a munkát. Kóródi Mária, a testület szabad demokrata tagja is hasonlóan vélekedik. Szerinte is a Fidesz saját embereinek olajügyeiről akarja elterelni a figyelmet, nehogy a nyilvánosság előtt derüljenek ki azok az összefonódások, amelyek a nyomozó hatóságok előtt már ismertek. Lentner Csaba, a MIÉP képviselője szerint egyszerűen provokációról van szó. Balogh László, az MDF képviselője nem kívánt állást foglalni a Fidesz beadványáról. Dorkota Lajos, a beadvány egyik fideszes előterjesztője szerint módosító indítványoknak semmi köze az olajbizottság jelentéséhez, azt az MSZP határozati javaslatához adták be, ettől függetlenül az olajbizottság természetesen elkészítheti jelentését. Az Antall-kormány felelősségéről azért nem tesznek említést előterjesztésükben, mert vizsgálódásukban eddig jutottak el.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. augusztus 29.)