Kétséges az olajjelentés parlamenti elfogadása<br/>

Vágólapra másolva!
Hack Péter (SZDSZ) szerint a koncepciós perek színvonalát súroló politikai banditizmus, hogy az alkotmányügyi bizottság fideszes és kisgazda tagjai politikai felelősséget akarnak megállapítani az olajügyekben, miközben az érintettek nem védekezhetnek és a parlament sem vitathatja meg az előterjesztést. Répássy Róbert (Fidesz) visszautasította ezt az állítást. Kétséges az elfogadása a Németh- és a Horn-kormányt felelőssé tévő Fidesz-előterjesztésnek, mert azt az MSZP, az SZDSZ, a MIÉP mellett ellenzi az MDF is.
Vágólapra másolva!

Hack Péter, az alkotmányügyi bizottság szabad demokrata tagja, a testület korábbi elnöke szerint példa nélküli, ahogy a bizottság fideszes és kisgazda tagjai szerdán lábbal tiporták az alapvető parlamentáris és jogi normákat. Szerdán Pokol Béla, a bizottság kisgazda elnöke terjesztette elő azt a Répássy Róbert fideszes képviselő által előkészített bizottsági módosító indítványt, amely három fideszes képviselő korábbi, az olajbizottság munkájához kapcsolódó módosító javaslatait dolgozta át. A kormánypárti képviselők úgy módosítanák az MSZP által benyújtott országgyűlési határozati javaslat pontjait, hogy az olajügyekért elsősorban a Németh- és a Horn-kormányt terheli politikai felelősség. Hack szerint az ellenzéki képviselőknek nem volt idejük áttanulmányozni az új, kilenc oldallal kibővült változatot.
Ráadásul minden parlamentáris és jogi normát felrúgva a Fidesz úgy akar politikai felelősségről dönteni, hogy az érintetteknek nincs módjuk védekezni, és erről az Országgyűlés is vita nélkül határoz.

Hack különböző jogászszakmai szervezetekhez akar fordulni, mert ha ez a gyakorlat általánossá válik az alkotmányügyi bizottságban, akkor a Magyar Közlönyben hamarosan szégyenlisták jelennek meg. Számára kérdéses, hogy az érintett politikusok kaphatnak-e rágalmazásért jogi elégtételt, hiszen az előterjesztő képviselőket védi a mentelmi jog.

Az MSZP képviselői szerdán tiltakozásul kivonultak az alkotmányügyi bizottság üléséről, mert ők is a demokrácia megcsúfolásának tartják a történteket. Répássy Róbert, a bizottság fideszes képviselője szerint "köztudomású tények igazolják" a javaslatban megfogalmazottakat. Visszautasította ugyanakkor, hogy koncepcionális eljárásról lenne szó. Mint mondta, az olajbizottság fél éve vizsgálja az olajügyeket és az MSZP kezdeményezésére a parlament is egész napos vitát tartott a témáról. A politikai felelősség megállapításakor az ott elhangzottakból indultak ki. Az MSZP határozati javaslattal kapcsolatos kezdeményezése Répássy szerint valójában azt jelenti, hogy az olajbizottságtól az Országgyűlés plénumához került vissza az olajügyek kivizsgálása.

Balsai István, az MDF frakcióvezetője csütörtökön bejelentette: nem vesznek részt ebben az Országgyűléshez méltatlan eljárásban. Balsai úgy fogalmazott, hogy álláspontjuk mellett következetesen kitartanak, emiatt nem vettek rész az alkotmányügyi bizottság munkájában, amikor a fideszes képviselők által benyújtott módosító indítványt vitatták meg.

Ez azt jelenti, hogy a fideszes módosító indítvány elfogadása kétséges, hiszen azt nem támogatja az MDF mellett az MSZP, az SZDSZ és a MIÉP sem.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 19.)