Szennyező anyag kerülhet az ivóvízbe<br/>

Vágólapra másolva!
Harmadfokú vízkár-elhárítási készültséget rendeltek el Pusztaszőlősnél a felszínre törő termálvíz veszélyeinek megelőzése érdekében. A gejzírszerű víztömeg ugyanis különféle szennyező anyagokat tartalmaz, amelyek az élő szervezeteket, a felszíni és felszín alatti vizek minőségét fenyegeti. A Mol a hét végén megkezdi a tározómedence építését, amelybe felfogják a 100 ezer köbméternyi vizet és a káros anyagokat.
Vágólapra másolva!

Harmadfokú vízkár-elhárítási készültséget rendelt el az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativízig), mert gejzírszerűen tör föl a szennyezett víz Pusztaszőlősön. Napi 3000 köbméternyi árad a felszínre a 42 fokos vízből, s a szakemberek szeptember 10. óta nem tudják megállítani a gázzal egyidejű vízkitörést sem.

"A termálvíz összsótartalma kilencszerese a megengedettnek, literenként 9000 milligramm. Elviselhető legfeljebb 1000 milligrammnyi lenne"-tájékoztatta a Népszavát Kovács Gábor, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója. A hatalmas sótartalmon túl azonban más szennyező anyagok is fenyegetik az élővilágot: literenként 5,8 milligramm ammóniumtartalmú anyagot és 4,7 milligramm fenolt mutattak ki a mintavétel során. A fenol azért veszélyes, mert nem bomlik le, beépül az élő szervezetbe s pusztítást okozhat abban. A kitörő termálvíz tehát mind az élővilágot, mind a felszíni és a felszín alatti vizeket fenyegeti.

Egyelőre nem tudni, meddig ömlik a felszínre a termálvíz. A Mol ígérete szerint 30 napon belül megszünteti a gázkitörést, így szakemberek számítása szerint hozzávetőlegesen 100 ezer köbméter víz felszínre törése várható.

A hatóságok folyamatosan ellenőrzik a vízminőséget. Talajvízészlelő kutakon keresztül nyomon követik, kerül-e szennyező anyag a talajvízbe. Annyi biztos, metángáz már észlelhető, ez pedig robbanásveszélyes - figyelmeztetett az igazgató.

A szennyezett víz összegyűjtésére ideiglenes tározómedencéket építenek ki a Mol szakemberei. Egyelőre geodéziai vizsgálatokat végeznek, szombaton kezdik az építést - tudtuk meg Fekete Endrétől, az Ativízig kárelhárítási szakfelügyelőjétől. A többkazettás tározót 100-120 ezer köbméteresre tervezik. Eddig a vizet azokban a tározókban gyűjtötték, amelyekben a gázkút eloltásához szükséges vizet tartották. Ezek azonban beteltek.

Azt kell most figyelni, növekszik-e a víz szárazanyag-tartalma, a benne lévő lebegőanyagok mennyisége - mondta lapunknak Gáti Zoltán, a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője. Meg kell akadályozni, hogy a víztározóból felülről lefelé a káros anyagok elérjék az ivóvízbázist. Lehetséges azonban, hogy akkor is elkerülhető a probléma, ha mélyrétegekbe jut a víz. Az alsóbb talajszintekbe kerülő víz ugyanis több vízszűrő rétegen áthaladva megtisztulhat. Ezeknek a rétegeknek éppen az a feladatuk, hogy kiszűrjék a szennyezéseket.

A felszínre áramló gázkitörés olyan, mint egy gejzír, de a 60-125 méter mélyen lévő ivóvízbázist nem fenyegeti - tudta meg a Népszava Andrássy Gyulától, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi szolgálat főorvosától. Elsőként baktériumokat és kémiai anyagokat ellenőriztek, pénteken az elektromos vezetőképességet, klorid-, szervesanyag- és ammóniatartalmat vizsgáltak. Mindezek teljesen azonos értéket mutattak a korábbi koncentráció mértékével. Aggodalomra tehát nincs ok -szögezte le a főorvos. A lakosság megnyugtatása érdekében hétfőn az Országos Közegészségügyi Intézetben vizsgálják a mintákat.

(Népszava)