Homoki János nem nézhette meg a vele kapcsolatos anyagot a Belügyminisztériumban<br/>

Vágólapra másolva!
Homoki János kisgazda honvédelmi politikai államtitkár nem nézhette végig azt szigorúan titkos minősítésű anyagot, amely sajtóinformációk szerint őt is kapcsolatba hozza az olajügyekkel. A politikus csak egy 6-8 soros összegző rész megtekintésére kapott engedélyt hétfőn a Belügyminisztériumban.
Vágólapra másolva!

Homoki János kisgazda honvédelmi politikai államtitkár nevét Tóth Károly szocialista képviselő hozta összefüggésbe az olajügyekkel, amikor az olajbizottság szeptember 18-i ülésén felhívta a figyelmet arra, hogy a kisgazda politikus egy olyan cég érdekében interpellált a parlamentben, amit a Fidesz negatív példaként hozott fel.

A képviselő ezzel annak a dokumentumnak a tartalmára célzott, amelyet a Belügyminisztérium bocsátott az olajbizottság rendelkezésére, és amely szerint jelenlegi kormánypárti politikusok érintettsége is felvetődik az olajügyekkel kapcsolatban.

Homoki elmondta: a Belügyminisztériumban el szerette volna olvasni az anyagot, de csak egy 6-8 soros összegző rész megtekintésére kapott engedélyt. "Hogy konkrétan miről van szó, azt nem tudtam meg. Azt akartam megnézni, hogy az anyag szerint merre jártam, kivel beszéltem, hiszen ez már három évvel ezelőtt történt" - közölte a kisgazda politikus, hozzátéve: "ha nem tudom, hogy mivel vádolnak, akkor nem tudok védekezni".

A honvédelmi államtitkár úgy vélte, jogos volt a Csikós József, az ETL Rt. vezetője érdekében 1997-ben elmondott interpellációja, mivel a férfit súlyos betegen indokolatlanul tartották fogva, miközben "nagyobb vagyonvesztéssel járó esetekben, például a Tocsik-ügyben szabadlábon védekeztek a vádlottak". A kisgazda politikus azt mondta: az interpellációra azért került sor, mert megkeresték őt a férfi orvosi leleteivel.

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium politikai államtitkára úgy tudja: Homoki János betekinthet a szaktárcánál őrzött anyagba.

Simicskó István, a titoktárca politikai államtitkára szerint ilyen ügyekben az általános főszabály az, hogy a titokgazda - ebben az esetben a BM - rendelkezik arról, milyen minősítést kap egy anyag. "Ez határozza meg, hogy ki és milyen mélységben nézhet be az anyagba. Ezt az ügyet nem ismerem, de általában ez az egész anyagra vonatkozik, nem csak egy részére" - egészítette ki a politikus.

Homoki közölte: hivatalos úton próbálja majd megtudni, miért nem olvashatta el a teljes "tíz centiméter vastagságú" aktát.

(MTI)

Korábban:

(2000. szeptember 25.)