Az ombudsman szerint törvényt sértettek az V. kerületi rendőrök<br/>

Vágólapra másolva!
Gönczöl Katalin szerint a köztársasági elnök beiktatásán történt incidens miatt előállított két ember nem élhetett a tisztességes eljáráshoz való jogával. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azt kifogásolta, hogy a kapitányságon előállított személyek nem vehették fel a kapcsolatot hozzátartozóikkal, illetve védőikkel.
Vágólapra másolva!

Az ombudsmannak az MTI-hez hétfőn eljuttatott sajtóközleménye annak a vizsgálatnak az eredményéről számol be, amelyet a biztos az új köztársasági elnök augusztus 4-i beiktatási ünnepségén történt előállítások nyomán végzett.

A közlemény felidézi: a két előállított férfi egyike a leköszönő elnök arcképét ábrázoló transzparenst tartott a magasba, amiért a másik személy hangos, tragár szavakkal illette; később a szidalmazás dulakodássá fajult.

A Kossuth téri incidens rendőrségi következményeiről augusztus 8-án tudósított a Népszabadság. A cikkben az egyik előállított több ponton kifogásolta a rendőrségi eljárást.

Az ombudsman - közleménye szerint - hivatalból vizsgálatot rendelt el, mert a nyilatkozat alapján felmerült a jogállamiság és a jogbiztonság követelménye, valamint a tisztességes eljáráshoz, az ártatlanság vélelméhez, a védelemhez és a személyi szabadsághoz való jog sérelmének gyanúja.

Gönczöl Katalin a budapesti rendőrfőkapitánytól, valamint az V. kerületi rendőrfőkapitányság vezetőjétől kapott tájékoztatás alapján nem vitatta, hogy a két személy előállítása és ellenük a szabálysértési eljárás megindítása jogszerű és megalapozott volt, s személyi szabadságuk korlátozása a törvényben biztosított határidőn belül fejeződött be.

A rendőri intézkedés ezen részében alkotmányos joggal összefüggő visszásságot nem állapított meg Gönczöl Katalin.

Nem fogadta el ugyanakkor a rendőri vezetők álláspontját, hogy az előállított személyek azért nem vehették fel a kapcsolatot a védővel és a hozzátartozókkal, mert a kapitányságon erre a célra nincs telefon.

A biztos azt sem tartotta méltányolható ellenérvnek, hogy ilyen kéréseket az eljárás során az érintettek nem terjesztettek elő.

- A rendőrségi törvény világosan rendelkezik arról, hogy a fogvatartottak, illetve előállítottak számára biztosítani kell mindkét lehetőséget, ellenkező esetben a rendőrségre hárul az értesítési kötelezettség - szögezte le Gönczöl Katalin.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a szabálysértésekről szóló törvény kiegészítését ajánlotta a belügyminiszternek azzal, hogy az eljárás alá vont személy első meghallgatása alkalmával kötelező legyen a védőválasztás jogára vonatkozó figyelmeztetés.

A budapesti rendőrfőkapitányt az ombudsman ugyanakkor arra kérte, hogy mielőbb gondoskodjon az V. kerületi kapitányság megfelelő technikai feltételeinek megteremtéséről.

Ezek lehetővé teszik majd a fogvatartott számára a telefonhasználatot annak érdekében, hogy kapcsolattartása védőjével sem technikai, sem pedig szubjektív okok miatt ne sérüljön.

Gönczöl Katalin felhívta továbbá a BRFK V. kerületi rendőrkapitányság vezetője figyelmét, hogy gondoskodjon az előállított személyt megillető jogok - így a hozzátartozó értesítése - maradéktalan érvényesítéséről, s saját hatáskörében vizsgálja felül a Kossuth téri incidens nyomán előállított személy panaszát elutasító határozatát.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.08.07.)