Haider pártja hozzáfért a rendőrség adataihoz <br/>

Vágólapra másolva!
Jörg Haider Osztrák Szabadságpártja a párt szimpatizánsainak felhasználásával a rendőrség számítógépeiből kért és kapott adatokat ellenfeleiről. Ezt Josef Kleindienst szabadságolt bécsi rendőr állítja a Format című politikai hetilap hétfői számában.
Vágólapra másolva!

Kleindienst maga is a Szabadságpárt (FPÖ) szimpatizánsa, a párthoz közel álló rendőrségi érdekvédelmi szervezet megalapítója volt, de hátat fordított a pártnak. Először tavaly arról adott ki könyvet, hogy milyen jogi és egyéb trükkökkel lehet elkerülni a rendőrségi bírságok megfizetését. Most pedig "Bevallom hogy mit tud egy rendőr a rendőrségről" címmel jelentetett meg könyvet, amelyben egyebek között leleplezi az FPÖ illegális praktikáit.

Kleindienst - aki ezzel önmagát is büntetendő cselekmények elkövetésével vádolja - azt állítja könyvében és a Formatban most megjelent interjúban, hogy az FPÖ funkcionáriusai többek között tőle is kértek adatokat, például 1993-ban André Heller költőről, aki akkoriban az FPÖ idegenellenes indítványa elleni hatalmas tüntetés egyik szervezője volt. Kértek és kaptak az FPÖ tisztségviselői adatokat többek között Caspar Einem szociáldemokrata belügyminiszterről, Helmut Zilkről, Bécs volt szociáldemokrata polgármesteréről, a Caritas katolikus segélyszervezetről - amely rágalmazás miatt perelte Hilmar Kabas bécsi FPÖ-elnököt - és egyes FPÖ-funkcionáriusok más FPÖ- funkcionáriusokról.

Azt is leírja Kleindienst, hogy az illegális adatszolgáltatásért nem kapott pénzt, de több olyan rendőrről tud, akik sokáig évi 60 ezer schillinget vagy még többet kaptak ilyen jellegű szolgálataik fejében, sokan politikai mandátumokhoz és funkciókhoz jutottak, mások ideológiai elkötelezettségből, idealizmusból vagy éppen csak fontoskodásból szolgáltattak adatokat.

A rendőr, aki az FPÖ-nek hátat fordított, jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, és Németországban tartózkodik ismeretlen helyen, közölte: könyvével a rendszerről akart vitát kezdeményezni, hogy az változásokhoz vezessen.

Peter Westenthaler, az FPÖ parlamenti frakcióvezetője, akit Kleindienst az üggyel kapcsolatban név szerint is említ, tagadja a szerző minden állítását, és perrel fenyegetőzik. André Heller költő pedig - akiről az FPÖ még 1993-ban kért és kapott adatokat - a Format hétfői számában kijelentette: ha Kleindienst állításai megfelelnek a valóságnak, akkor ez nem más, mint a Gestapo módszereinek visszatérése, és Schüssel kancellár, aki szalonképessé tette az FPÖ-t, nem tehet úgy, mintha semmi köze sem lenne az ügyhöz.

(MTI)