Titokban marad az olajcégek listája<br/>

Vágólapra másolva!
Polt Péter legfőbb ügyész várhatólag úgy dönt, hogy a hazai olajcégek tulajdonosi összetételét bemutató cégtérkép nem kerülhet nyilvánosságra - értesült a Magyar Hírlap Bíró Kornélia ügyésztől. Tóth Károly (MSZP), az olajbizottság tagja, aki a testület megalakulása óta szorgalmazta a 900, bűncselekmény miatt eljárás alá vont társaság tulajdonosi szerkezetének feltárását, nem ért egyet a titkosítással.
Vágólapra másolva!

A személyiségi jogok tiszteletben tartása miatt várhatólag csak az olajbizottság tagjai ismerhetik meg az elmúlt évtizedben olajbűncselekményt elkövetett cégek tulajdonosainak nevét - mondta a Magyar Hírlap érdeklődésére a Legfőbb Ügyészség képviseletét az olajbizottságban ellátó Bíró Kornélia. Az anyagot ugyanis Polt Péter legfőbb ügyész titkosításra szánja - tette hozzá. Egy mellékletet azonban készítenének a nevek és személyes adatok szerepeltetése nélkül, amely a tanulságokat tartalmazná a nyilvánosság számára. Emlékeztetőül: az anyagot a megyei ügyészségek és a Legfőbb Ügyészség készítette a bűncselekmény miatt korábban eljárás alá vont 900 olajcég tulajdonosi szerkezetének feltárására.
Az ügyész a testület hétfői ülésén beszámolt arról, hogy amennyiben akár 40-60-80 cég között mutatna ki kapcsolatot a vizsgálat, az sem bizonyítaná a bűncselekmény létét. Az ügyész közölte: várhatólag csak két hét múlva kerül a testület elé a vizsgálati anyag.
Majtényi László adatvédelmi biztos a Magyar Hírlap kérdésére úgy nyilatkozott: nem kereste meg ezzel kapcsolatosan Polt Péter.
Tóth Károly (MSZP) képviselő, aki a bizottság megalakulása óta szorgalmazza a tulajdonosok kilétének felderítését, lapunknak úgy nyilatkozott: érzése szerint létrejöttek a nagy csomópontok a vizsgálat során, és a valódi szereplők megnevezése nélkül akar kimenekülni az ügyészség a történetből. Tóth korábban többször kifejtette a Magyar Hírlapnak: nem a megbüntetett gépkocsivezetőkre kíváncsi a társadalom, hanem az olajmilliárdok haszonélvezőire, a tulajdonosokra.
A politikus nem tartaná jó megoldásnak, ha az anyagot csak a képviselők ismerhetnék meg titoktartási kötelezettség mellett, és a közvélemény előtt továbbra is rejtve maradnának a valódi olajosok.

Ferenczi Krisztina

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. október 10.)