Kistérségi szakértők diploma nélkül<br/>

Vágólapra másolva!
Miközben csak tavaly több száz területfejlesztési szakember kapott diplomát, a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) politikai államtitkára elismeri, a kistérségi megbízottak kiválasztásánál nem volt kizáró kritérium a felsőfokú végzettség és nyelvismeret hiánya. Mikes Évát ma hallgatja meg az ügyben egy parlamenti bizottság, amelynek elnöke azt állítja, a szerződtetett emberek jelentős része valamilyen módon kötődik a Fideszhez.
Vágólapra másolva!

Óriási lehetőséget szalasztott el a kormány, amikor 150 fiatal területfejlesztési szakembernek adhatott volna perspektívát jelentő állást, ehelyett pályáztatás nélkül, a Fideszhez kötődő, sokszor még diplomával sem rendelkező emberekkel kötött szerződéseket - mondta a Magyar Hírlapnak Pusztai Gyula. A parlament területfejlesztési bizottságának ellenőrzési albizottsága MSZP-s elnökének kezdeményezésére ma hallgatják meg Mikes Évát, a MEH politikai államtitkárát.

Pusztai Gyula személyesen járt a Miniszterelnöki Hivatalban, ahol betekinthetett a kistérségi megbízottakkal kapcsolatos valamennyi dokumentumba, ezek között azonban nem talált például iskolai végzettséget igazoló papírokat. Mint mondta: nehezen tudja elképzelni, hogy a megbízottak szerződésében szereplő feladatokat csupán érettségivel rendelkező ember képes ellátni. Hiszen az említett dokumentum alapján az ő dolguk lesz "A kistérség hosszú távú fejlesztési koncepciójának, a fejlesztési programjának kidolgozása; pénzügyi terv készítése a fejlesztési programok megvalósítása érdekében; kistérségi-fejlesztési projektek tervezése; a nemzetközi, hazai és kistérségi területfejlesztési források felkutatása."

Mikes Éva egy szerdai háttérbeszélgetésen nem cáfolta azokat az ellenzéki vádakat, amelyek szerint a szerződtetett emberek között előfordulhat autóbusz-vezető, mobiltelefon-ügynök is. Mint mondta, mivel ez nem főállás, nem vizsgálták, hogy kinek mi a jelenlegi szakmája. Nem volt a szerződtetés feltétele a felsőfokú képzettség és a nyelvismeret sem. Úgy vélte: a területfejlesztői szakmába korábban is sokan bekerültek nem szakirányú képesítéssel úgy, hogy a munka során szereztek rutint. Az államtitkár nem tudta megmondani, milyen százalékban vannak a felvettek között a diploma nélküliek, de ígéretet tett arra, hogy napokon belül kigyűjtik ezt az adatot. Cáfolta, hogy tömegével fordulnának elő a szerződtetettek között Fideszhez kötődő személyek. Majd hozzátette: nem tartaná helyesnek, hogy egy megbízást csak úgy nyerhessen el valaki, ha kiterjedt családfakutatással sikerül igazolnia, nincs a rokonságában Fideszhez közel álló személy.

Mikes Éva szerint ma már objektív adatokkal is szolgálhatnak az eddigi politikai felhangoktól sem mentes vitához, hiszen a közigazgatási hivatalok körülbelül 300 kistérségi társulástól kértek véleményt a megbízottak szeptember havi munkájáról. Az összesítésből kiderült, hogy az ország döntő többségéből pozitív vagy elfogadó vélemények érkeztek be - mondta.

Magyarországon egyébként négy főiskolai karon - Győrben, Pécsett, Debrecenben és Budapesten - folyik településmérnöki képzés, ahol csak tavaly több mint háromszáz szakember vehette át diplomáját. Tavaly is összesen 415 helyet hirdettek meg a főiskolák nappali, levelező és posztgraduális képzésekre a településmérnöki szakokon. A településmérnökök képzettsége kifejezetten alkalmas a kistérség menedzserfeladatainak ellátására. A pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskola ismertetője szerint a településmérnökök feladata kiterjed a "regionális, kistérségi és vidékfejlesztési koncepciók, stratégiák készítésére, a terület-, illetve településfejlesztés és -rendezés menedzselésére is".

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 18.)