A gyógyszerár-csökkentés novemberben is elmarad<br/>

Vágólapra másolva!
Hosszas várakozás után csütörtökön összehívták az idei gyógyszerár-csökkentési tárgyalások lezárására jogosult szakbizottságot, a TÁTB-t. Az eredeti tervekhez képest több hónapos késés miatt elképzelhető, hogy már novemberben sem csökkennek a medicinák árai. Szakértők gyógyszergyári lobbiérdekeket sejtenek a halogatott tárgyaláslezárás mögött.
Vágólapra másolva!

Megtartotta első ülését a Társadalombiztosítási Ár és Támogatási Bizottság csütörtökön. A testület összehívásával lehetővé vált az idei gyógyszerár-csökkentési tárgyalások lezárása, s ezzel együtt a jelenleginél alacsonyabb patikaszerek árának kihirdetése, hatályba lépése. Bár az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) vezetői korábban úgy gondolták, már szeptembertől csökkenhet a medicinák térítési díja, erre mégsem került sor. Az ok, hogy a gyógyszergyártókkal folytatott tárgyalások végleges lezárásához össze kell hívni a TÁTB-t, mivel ez a testület dönt a még nyitott kérdésekben. A bizottság összehívására több mint két hónapot kellett várni.

Most a testületnek elsősorban az árcsökkentési tárgyalásokon felmerült vitás ügyeket kell elbírálnia. Első ülésükön a résztvevők körülbelül négyszáz problémás ügy kivonatát kapták meg - nyilatkozta a Népszavának Frajna Imre, a Pénzügyminisztérium (PM) társadalombiztosítási alapokért felelős államtitkára. A TÁTB legközelebb jövő héten szerdán ülésezik, végleges döntés nem tudni, mikorra várható.

Mint ismeretes, a gyógyszerárak befagyasztása miatt idén december 28-ig nem lehet emelni a medicinák árát. Az eredetileg szeptemberre várt - az ármaximalizálás mellett megléphető - térítésidíj-csökkentést először október elejére, majd novemberre prognosztizálták a szakemberek. A gyógyszerészszakma ugyanakkor a TÁTB döntése után még legalább egy hónapot szeretne kapni az árak bevezetése előtt, adminisztrációjának átállítására. Így elképzelhető, hogy legkorábban decemberben lesz árcsökkentés. Ha így lesz, kérdéses, hogy az OEP mennyit tud realizálni az áresésből származó, eredetileg több milliárd forintosra becsült megtakarításból.

Egyes vélekedések szerint az elhúzódó tárgyaláslezárás mögött gyógyszergyártói lobbiérdekek húzódnak. A Népszavának korábban név nélkül nyilatkozó elemzők rámutattak: amennyiben életbe lépnek az új árak, több, most piacvezető szer veszíti el kedvező pozícióját hasonló, ám olcsóbb készítményekkel szemben. Az ilyen helyzetben lévő, jelenleg vezető termékek gyártóinak az az érdekük, hogy raktárkészletük ne maradjon a nyakukon, csak mert az új árak bevezetését követően radikálisan veszítenek forgalmukból.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 31.)