Újraosztanak tizenöt tábornoki kinevezést<br/>

Vágólapra másolva!
Egyeztetések és újabb személyi beszélgetések folynak csütörtök óta a hadügyi tárcánál amiatt, mert a miniszterelnök megváltoztatta a honvédség tervezett új vezérkarának névsorát. Körülbelül tizenöt tábornok helyén kívánja "saját" főtisztjeit látni a politika.
Vágólapra másolva!

Csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök átírta az átalakítás előtt álló honvédség új tábornoki karának névsorát. Majd még aznap és pénteken Szabó János szakminiszter és Fodor Lajos vezérezredes egyeztetett. A Népszava értesülései szerint mintegy 15 tábornoki beosztást kell a kormányfő szándékának megfelelően újra osztani, ami azt is jelenti, hogy 30 főtiszttel kell megismételni a személyi beszélgetéseket. Azokkal, akik a vezérkari főnök, valamint a miniszter javaslata ellenére sem lesznek kinevezve, illetve azokkal, akik őhelyettük igen.

Fapál László ügyvéd, a Honvédszakszervezet jogtanácsosa elmondta, amit kormánykörökből kiszivárogtattak a névsorcsere indoklására, elfogadhatatlan. A közelmúltban minden tábornok átesett ugyanis a legszigorúbb, C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen, ezért kizárt, hogy "életvezetési" problémákra bukkantak volna bármelyiküknél.

A minisztérium egyébként péntek délután cáfolta azt a lapértesülést, amely szerint a kormányfőnek életvezetéssel kapcsolatos kifogásai voltak. Az esetleges szakmai kifogások kapcsán az ügyvéd kijelentette: kétségbe vonja, hogy a miniszterelnök és hivatalának tagjai kellő katonaszakmai rálátással rendelkeznének egy tábornok kvalitásainak pontos megítélésében. (A Népszava úgy tudja, a névsorból kikerültek között több tábornok szigorított nemzetbiztonsági ellenőrzésen esett át, többen letették a nemzetbiztonsági esküt is, és van közöttük olyan is, aki több nyelvet beszél.)

Többféle névsor kering azokról, akiket kihúztak a kinevezési listáról. Valamennyiben szerepel Makkai Sándor vezérőrnagy neve, akit az év elején Holló József vezérőrnaggyal együtt akart eltávolítani a miniszter, amit a nyilvánosság előtt is bejelentett. Fodor Lajos augusztusban elkészült javaslata szerint Makkai a légierő vezérkari főnökének helyettese lett volna, Hollót viszont a köztársasági elnök katonai irodájának élére szánta. Az újonnan felálló tábornoki karban helye lett volna egyebek között Sütő Tamás, Urbán Lajos, Dobó Péter és Mráz István vezérőrnagynak, Patyi Ferenc és Szekeres István dandártábornoknak. Az Orbán-Szabó-randevút követően személyük nemkívánatos lett.

A tárca hivatalos pénteki közleménye szerint a tábornokok felmentésére azért került sor, mivel a haderő-átalakítással kapcsolatos országgyűlési határozat maximálja a tábornoki létszámot. A határozat értelmében a tárcánál és a honvédségnél a lehetséges 85 tábornoki helyet 42-re kell csökkenteni. A katonai terület már hetekkel előbb megvált 20 tábornoktól, a minisztériumban tevékenykedő 20 tábornok közül azonban csupán hármat nyugdíjaznak jövőre. Az átalakítás előtt álló tábornoki kar minden tagját 1990 után nevezték ki.

Távoznak a légierőből a legjobb pilóták?

A Népszava értesülései szerint a kecskeméti repülőezred hat legjobb pilótája fontolgatja nyugdíjba vonulását. Közöttük van Vári Gyula és Kovács Péter, mindketten a légierő európai hírű hajózói, akik a MiG- 29-es vadászgépekkel több alkalommal nemzetközi versenyeket nyertek. Úgy tudjuk, hogy hat pilóta beadványban kérte: legalább a Malév civil pilótái bérének a kétharmadát kapják meg, és kössenek velük olyan munkaszerződést, amelyből kiderül: milyen kötelezettségei vannak velük szemben a munkaadónak. A légierő vezérkarán elzárkóztak a pilótákkal folytatandó tárgyalástól, majd szigorú hírzárlatot rendeltek el, megtiltva azt is, hogy a tilalomról beszéljenek. Veszprémben közölték, a pilóták távozása mindaddig "kacsa", amíg a novemberben esedékes személyi beszélgetéseken ők maguk be nem jelentik. A lap információi szerint Váriék távozásával lehetetlenné válna a 24-48 órás folyamatos készenlét biztosítása. (A lap Vári Gyula őrnagyot egyébként azért nem tudta szóra bírni, mert a tárca "riportkészítési engedélye" egy teljes napon át nem ért el hozzá.)

(Népszava)

Korábban:

(2000. október 2.)