Palotás János perli a Postabankot<br/>

Vágólapra másolva!
Minden valószínűség szerint bírósági ítélet tisztázza majd, hogy mekkora is az értéke annak a golfklubnak, amelyet egykor Palotás János adott el a Postabanknak. Ez lesz az első eset, amikor kiderülhet, megalapozottan értékelt-e le az új Postabank-vezetés a tizedére egy ingatlant, és jogos volt-e rá céltartalékot képezni az adófizetők pénzéből.
Vágólapra másolva!

A Népszava információi szerint a Fővárosi Főügyészségen iktatták azt a beadványt, amelyben Palotás János vállalkozó az ügyészség segítségét kéri a Hungária Golf Kft. ügyében a Postabank ellen indított perében. A történet még 1998-ra nyúlik vissza, amikor Palotás mintegy 920 millió forintért eladta a Princz Gábor vezette Postabanknak a Bükön lévő 96 hektáros golfklubot. Az akkor már nehéz helyzetben lévő Postabank ezt - javítandó rossz portfolióját - hárommilliárd forint körüli összegért továbbadta két, saját érdekkörébe tartozó társaságnak. Később, a Postabankban történt teljes vezetőcsere, illetve a bank konszolidációja során a golfklub a Reorg Apporthoz, a bank rossz befektetéseinek értékesítésével foglalkozó társasághoz került, de mindössze 250 millió forint értéken.

Ez az az érték, amelyet egyébként még 1988 őszén az egyik ismert könyvvizsgáló cég megállapított. Csakhogy joggal vetődik föl a kérdés, hogy miképpen tudta átadni az új Postabank-vezetés a golfklubot a Reorgnak, ha egyszer azt már Princz Gábor eladta? Erre csak úgy kerülhetett sor, ha a bank azt időközben vissza is vásárolta.

Palotás perének éppen ez az alapja. Hiszen az új Postabank nyilván nem vehette vissza olcsóbban a Hungária Golf Kft.-t, mint amennyiért eladta, mert akkor rosszul gazdálkodott volna. Ha viszont hárommilliárd forintnál drágábban vette vissza - információink szerint 3,3 milliárdért -, akkor miért adta át a Reorgnak 250 millióért, miközben a két ár különbözetét mint konszolidációs összeget a kormány az adófizetők pénzéből betette a bankba.

A Fővárosi Bíróságon Palotás János még 1999-ben pert indított a feltűnő értékaránytalanság megállapítására, és kérte a valós érték megállapítását. A bíróság a keresetet azzal utasította el, hogy nincs jogalapja. Csakhogy a Legfelsőbb Bíróság a közelmúltban másképp döntött, és kötelezte a Fővárosi Bíróságot a per lefolytatására. Ezzel viszont a Postabank többszörösen is kényes helyzetbe került. Ha a bíróság a néhány százmilliós értéket állapítaná meg, akkor arra kell válaszolnia az új vezetésnek, hogy miért is vásárolta vissza a céget 3 milliárdnál is drágábban, ha pedig magasabb lesz a perben megállapítandó érték, akkor arra, hogy miért adta el olcsóbban a Reorgnak. Sőt ha az derül ki, hogy a golfklub valóban több milliárdot ér, netán megéri a bank által egyszer eladási, aztán vételi árként szerepeltetett hárommilliárdot, akkor valóban fennáll a feltűnő értékaránytalanság, és még fizethetnek is Palotásnak. Ráadásul nehéz lesz bizonyítani, hogy valóban megalapozott volt a bank 150 milliárd forintos feltőkésítése, amiből hárommilliárdot éppen a golfpálya címén tettek a bankba - az adófizetők pénzéből.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(1999. május 11.)