Vesztegetéssel és zsarolással gyanúsítják Székely Zoltánt<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés ma várhatóan felfüggeszti a vesztegetéssel és most már zsarolással is gyanúsított Székely Zoltán a kisgazda frakcióból kizárt képviselő mentelmi jogát. A mentelmi jog felfüggesztését tegnap egyhangúlag javasolta a mentelmi bizottság.
Vágólapra másolva!

A zsarolás gyanúját az alapozza meg, hogy Székely közölte Balla Dániel vállalkozóval: ha nem adja át az általa megjelölt alvállalkozónak egy szigethalmi beruházás 50 százalékát vagy nem fizet 30 millió forintot, tönkreteszi Balla vállalkozását. Orbán Viktor kormányfő a Fidesz-frakció ülése után azt mondta: ami a Székely-ügy kapcsán az újságokban megjelent, fedi a valóságot. A szakminiszter cáfolta a titkosszolgálatok szerepét az ügyben.

Ezt tartalmazza Polt Péter legfőbb ügyésznek a parlament elnökéhez intézett kiegészítő indítványa - közölte Isépy Tamás, a mentelmi bizottság elnöke. Keleti György, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke elmondta, hogy nem kapott értesítést Székely titkosszolgálati eszközökkel történő megfigyeléséről, ami azt jelenti, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok nem vettek részt a képviselő lebuktatásában. Erről ugyanis tájékoztatni kell a bizottsági elnököt.

Az elnök elmondta: amennyiben a bíróság Székelyt jogerősen szabadságvesztésre ítéli vagy eltiltja a közügyek gyakorlásától, a mentelmi bizottság összeférhetetlenségi eljárást kezdeményez. A parlament kétharmados többséggel mondhatja ki az összeférhetetlenséget, amikor a képviselő elveszti mandátumát.

A Székely-ügy napirend előtti felszólalásoknak is témája volt tegnap a parlamentben. Eörsi Mátyás (SZDSZ) szerint míg a kampányban a mostani kormánypártok definíciója szerint az számított polgárnak, aki megköveteli a magának járó tiszteletet és méltányosságot, ma az a kormány polgára, aki megköveteli a hatalomnak járó kenőpénzeket. Kovács László (MSZP) úgy vélte, a jelenlegi kabinet hivatali idejének félidejére kiérdemelte a magyar történelem legnagyobb zsebű kormánya címet. Bejelentette: a szocialisták parlamenti és állami számvevőszéki vizsgálatot kezdeményeznek a közpénzek törvénytelen felhasználásáról, elsőként a szerinte leginkább érintett kisgazda vezetésű tárcáknál. Kovács szerint a Székely-ügy csak a jéghegy csúcsa.

Mint ismert, Székely Zoltán azzal vádolta a kisgazdapártot, érintett korrupciós ügyekben, mert a párthoz kötődő Árva Peták Kft. a földművelési tárcától több százmillió forintot kapott.

Torgyán József kisgazda pártelnök, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter viszont közölte: "egy árva peták se került kifizetésre árva petákéknak". Egy 68 millió forintos, a Szolnok Megyei Területfejlesztési Tanács által támogatott pályázatra azért nem fizetett a tárca, mert nem tettek eleget a felhívásnak. Szintén elutasított a minisztérium egy 300 millió forintos gazdahitel-kérelmet.

Lövei András, a Pusztatűz 2000. Kft. (korábban Árva Peták Kft.) ügyvezető igazgatója közleményt adott ki arról, hogy a társaság nem kapott pénzt az FVM-től. A dokumentum szerint a vesztegetéssel vádolt Székely Zoltán által az újságíróknak bemutatott gazdahitel-pályázati dokumentációt nem terjesztették elő. A tv2 híradója bemutatott egy FVM országos területfejlesztési központjának főigazgatója által aláírt dokumentumot arról, hogy az Árva Peták Kft. 68 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. Az m1 híradójának Lövei erre azt felelte, a pénzt nem kapták meg.

Az FKGP frakcióvezető-helyettese, Várhelyi András a Népszavának azt állította, két éve nem tagja az Árva Peták Kft. felügyelőbizottságának - szemben Székely kijelentéseivel. Boros Eszter, Boros Imre, a PHARE-pénzek elosztását koordináló kisgazda miniszter lánya szintén azt válaszolta, évek óta nem tagja az Árva Peták Kft. felügyelőbizottságának, de korábban is csak formálisan adta nevét a céghez, érdemi, tényleges munkát ott sohasem végzett.

Székely nem csak párttársait keverte a megvesztegetési-zsarolási ügybe. Többször kifejtette, a 20 millió forintos csapda fölállításában az SZDSZ-nek is szerepe volt. Fáki László szigethalmi polgármester nem zárja ki, hogy Székely azért keverte bele a szabad demokratákat a botrányba, mert Fáki az SZDSZ országos tanácsának is tagja. Balla Dániel, aki lebuktatta Székelyt, Szigethalmon nyert el egy pályázaton csatornázási munkákat. Fáki nem tagadta, régebbről ismeri a szomszédos Szigetszentmiklóson élő Ballát, de a vállalkozó soha nem volt tagja az SZDSZ-nek, és nekik sincs közelebbi kapcsolatuk egymással. Korábban Balla volt a környék településeit ellátó vízügyi társaság vezetője, ám Szigethalom és Tököl elégedetlen volt a szolgáltatással, és kivált a társulásból. Fáki elmondta, Székely Zoltán vádjai, hogy a veszteseknél Balla 100 millió forinttal drágább ajánlata nyert a pályázaton, teljes tájékozatlanságra utal. A kiírásban megjelölt követelményeknek pénzügyi garanciákban, műszaki tartalomban és árban is megfelelő ajánlatot kellett elfogadnia a képviselő-testületnek. Ha olcsóbb és nem a kiírásban megjelölt követelményeknek megfelelő pályázatot fogadtak volna el, az önkormányzatot a közbeszerzési tanács több millió forintra is megbüntethette volna. A döntést egyébként szakértők bevonásával a Fidesz-MPP-, MDF-, MSZP- és kisgazda képviselőkből is álló önkormányzati testület egyhangúan fogadta el.

(Népszava)

Korábban:

(2000. október 16.)