Demszky-Fodor párharc várható<br/>

Vágólapra másolva!
Demszky Gábor kedden hivatalosan is bejelentette, vállalja a versenyt és a jelöltséget az SZDSZ elnöki tisztségéért. A Népszava értesülései szerint ma Fodor Gábor is közli, indulni szándékozik az elnökségért.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor hivatalosan bejelentette, indul az SZDSZ elnöki tisztéért. Beszédében úgy fogalmazott: azért döntött így, mert szükség van a politika morális és spirituális megújítására. Szükség van egy erős és elvhű liberális pártra, hogy Magyarország normális ország legyen. Szükség van egy olyan SZDSZ-re, amelynek nem a zsákmányszerzés a legerősebb versenyszáma, amely a Fidesz etatizmusa és az MSZP korporativizmusa helyett korszerű, civilizált európai alternatívát kínál a választóknak. Olyan SZDSZ-t akar felépíteni, amely markánsan különbözik az MSZP-től és a Fidesztől, és nem abban reménykedik, hogy a szocialisták farvizén csorogjon be a parlamentbe. Szerinte alaposan meg kell változni az SZDSZ-nek ahhoz, hogy újból cselekvőképes párt legyen.

Demszky szerint közte és több párttársa között az a lényeges különbség, hogy másként értékelik a magyar politikai helyzetet ezért más cselekvésirányba akarják vezetni az SZDSZ-t. Bauer Tamásra és Fodor Gáborra utalva úgy fogalmazott, hogy egyes szabad demokraták már odáig eljutottak, hogy akár az önfeladásig elmenően fogjanak össze az MSZP-vel, csak bármilyen áron leváltható legyen a Fidesz. Demszky ezt politikai öngyilkosságnak tartja. Azt mondta, akkor vezeti a pártot, ha nincs előzetes választási alku az MSZP-vel sem helyi, sem országos szinten, és a párt valamennyi választókörzetben önálló jelöltet indít. Durva politikai hibának minősítette, ha beletörődnének abba, hogyha csak a Fidesz és az MSZP közül lehetne választani.

A Népszava információi szerint Fodor Gábor ma jelenti be, hogy ő is indulni kíván az elnöki posztért. Célja megmutatni, hogy van alternatívája a Demszky-féle politikának. Úgy véli, hogy a Fidesz és az MSZP különbözőségük ellenére mégis nagyon hasonlítanak egymásra, mindkettő avítt, konzervatív párt, amelyik foggal-körömmel ragaszkodik a kádári hatalomgyakorlási elvekhez. Demszky viszont ettől libabőrös lesz. Nagyon röviden megfogalmazható, hogy mit akar: egy privilégiumok nélküli Magyarországot. Azt akarja, hogy szűnjenek meg az előjogok a politikában, a gazdaságban és a kultúrában egyaránt. Beszéde végén úgy fogalmazott, éppen ezért akarja Orbán Viktor országlásának a végét, de azt is akarja, hogy helyébe ne a három tenor egyike lépjen, mert számára a rendszerváltás nem Németh Miklóstól Németh Miklósig tart. Nem lesznek ellenségei a szocialistáknak, de az SZDSZ van annyira liberális, hogy saját értékei adják számára az útmutatást.

A helyszínen kiosztották Bauer Tamás levelét, amelyben a szabad demokrata képviselő arra hívja fel a figyelmet, hogy az SZDSZ önálló párt és mindig az is volt. Éppen ellenfeleik azok, akik az SZDSZ-t hat éve folyamatosan önállóságának feladásával, az MSZP-be való beolvadással vádolják. Szerinte ha unos-untalan az önállóságot bizonyítják, még azt hiheti valaki, hogy az ellenfeleiknek van igazuk, és valóban nem különböznek már más pártoktól. Bauer úgy véli, csak az mondhatja ki, hogy az SZDSZ egyetlen olyan párttal sem köt választási alkut, amely nem gondolta végig a kétfordulós magyar választási rendszer követelményeit. Ha az SZDSZ sikeres lesz, akkor sem lesz a választásokra olyan erős, hogy önmaga váltsa le a Fideszt, ezért sem mondhat le az együttműködésről az MSZP-vel.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 7.)