Vágólapra másolva!
Újabb fejezettel bővülhet a kisgazda politikusokat érintő kétes gazdasági ügyek sora. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tulajdonában álló Agrárinnovációs Kht. - ez a cég rendelte meg korábban a holland gazdák betelepítéséről szóló tanulmányt - negyvenmillió forint közpénzt juttatott az FTC-nek egy olyan rendezvényhez kapcsolódva, amit végül meg sem tartottak. A pénz mégis a Torgyán József miniszter és Szabadi Béla államtitkár által irányított sportegyesülethez került.
Vágólapra másolva!

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) százszázalékos tulajdonában álló, évi több mint egymilliárd forintnyi közpénzből gazdálkodó, eredetileg szakmai programok támogatására létrehozott Agrárinnovációs Vidék- és Területfejlesztési Kht.-n (AVT Kht.) keresztül jelentős, 40 millió forint közpénz jutott a Ferencvárosi Torna Klubhoz. (Az AVT Kht. rendelte meg több mint egymillió forintért azt a nagy vihart kavart tanulmányt, amely holland gazdák magyarországi betelepítését javasolta.) A sportegyesület elnöke Torgyán József agrárminiszter, elnökhelyettese Szabadi Béla politikai államtitkár.

Az Agrárinnovációs Kht. május elején kötött szerződést az FTC-vel. Eszerint az FVM tulajdonában álló kht. május 2-től az év végéig bérbe veszi a klub szabad hirdetési felületeit 32 millió forint plusz áfáért, vagyis összesen 40 millió forintért, hogy biztosítsa a szeptemberben megrendezendő "életmódnap" programjához kapcsolódó kreatív anyag, valamint szponzorainak megjelenését. A rendezvény célja a "helyes életmód népszerűsítése, a családok összetartásának erősítése".

A Népszava információi szerint az Agrárinnovációs Kht. jelenlegi vezetője - az FTC-vel még a kht. korábbi, június végén állásából felmentett ügyvezető igazgatója szerződött - "a rendezvény megtartását az agrárium jelenlegi helyzetében a társadalmi megítélés szempontjából" nem tartotta helyesnek. Ezért írásban Torgyán József miniszter döntését kérte az ügyben. Bár Torgyán döntéséről nem tudni és az életmódnapot sem tartották meg, a kht. a szerződés szerint mégis három ütemben fizetett a sportegyesületnek: a szerződés aláírásakor 20 millió plusz áfát, augusztus közepén további hatmilliót, szeptember elején pedig a fennmaradó részt. A Népszava birtokában lévő dokumentumok alapján május 4-én 25 millió forintot utalt át a kht. a Fradi számlájára.

Az FVM részéről Szabadi Béla politikai államtitkár gyakorolja a tulajdonosi jogköröket az Agrárinnovációs Kht. felett. Az államtitkár 16/2000-es számú határozatában úgy döntött, hogy a 2000. évi minden egymillió forintot meghaladó szerződés az alapító kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért azokat jóváhagyásra be kell mutatnia a kht.-nek. Vagyis eszerint Szabadinak tudnia kellett a Fradinak juttatott közpénzről akkor is, amikor erről Bauer Tamás SZDSZ-es képviselő interpellációs kérdést intézett hozzá a parlamentben. Az államtitkár mégis hallgatott az FTC bújtatott támogatásáról a parlamentben.

Bauer képviselő azt kérdezte interpellációjában, hogy hány vállalkozás, gazdasági társaság járult hozzá kisebb-nagyobb összeggel a konszolidációhoz? Hány olyan vállalkozás volt ezek között, amelyben az államnak, adott esetben az FVM-nek tulajdona van? Hány olyan vállalkozás van ezek között, amelyek 2000-ben bármilyen jogcímen támogatásban részesülnek a kisgazda irányítású földművelésügyi tárcától. Szabadi kitérő választ adott és úgy fogalmazott: a "klub működési költségvetésében a saját bevételek mellett meghatározó jelentőségűek a reklámszerződések. Az FTC reklámszerződéseiben változó számú cég vesz részt. Az, hogy hányan, üzleti titok." Szabadi fontosnak tartotta leszögezni: az FVM fejezeti költségvetéséből közvetlenül vállalkozásokat nem finanszíroz. (Szabadi egyébként február végén az egyik hetilapnak azt nyilatkozta a konszolidációról, hogy "nem használtunk fel közpénzt, hisz a labdarúgó kft. gazdasági társaság, és költségvetési pénzt gazdasági társaságok szanálására felhasználni tilos.")

Szabadi interpellációra adott válaszát és korábbi nyilatkozatát is cáfolják a lap birtokába jutott dokumentumok. Magyarázatot szerettünk volna kérni az államtitkártól, ám ő napokig nem reagált megkeresésünkre. Végül titkárságán keresztül írásban kérte a kérdéseket, azokat el is küldtük neki, de nem érkezett. Az FTC gazdasági igazgatója arra hivatkozva hárította el a nyilatkozatot, hogy szerződése szerint ő nem, csak a klub vezetői, vagyis Torgyán miniszter és Szabadi államtitkár nyilatkozhat.

A Népszava információi szerint egyébként az Agrárinnovációs Vidék- és Területfejlesztési Kht. vezetői nemrégiben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek a rendőrségen, mert a kht. irodáiból állítólag eltűnt a közpénzekkel gazdálkodó cég több fontos irata. Az ügy, illetve a hiányzó dokumentumok nyilvánosságra kerülése az agrártárca vezetőit is kényes helyzetbe hozhatja, mivel nevük elhallgatását kérő informátoraink szerint az AVT Kht. gazdálkodásában több szabálytalanság is történt az elmúlt időszakban.

A Fradi pénzügyi helyzetéről, anyagi támogatásáról és adósságainak rendezéséről meglehetősen keveset tudni. Az FTC önálló költségvetési szervként, az FVM költségvetési fejezetében kap évről évre állami támogatást. Ebből és saját bevételeiből fedezi működési költségeit a sportegyesület. A minisztérium költségvetéséből idén 334,8 millió forintot költ a szakirányú továbbképzésre, a tömegsport támogatására, az oktatási intézmények testnevelési feltételeinek és a Ferencvárosi Torna Clubnál folyó sporttevékenység műszaki és technikai feltételeinek biztosítására.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 28.)