Csőd szélére került a nyíregyházi kórház<br/>

Vágólapra másolva!
Pénzügyi okokból a működőképessége határához érkezett a térségi feladatokat ellátó nyíregyházi Jósa András Kórház. Ezt állapította meg keddi, nyíregyházi ülésén a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés. A kórház azért került ilyen helyzetbe, mert az OEP nem megfelelő mértékű támogatást ad a kórháznak.
Vágólapra másolva!

A testületi ülésen elhangzott: az év eleje óta likviditási gondokkal küszködik a nyírségi gyógyintézet, mert az Országos Egészségbiztosító Pénztár (OEP) finanszírozási rendszere nem veszi figyelembe a valós helyzetet. A Közgyűlés megállapította: a OEP-től kapott összeg nem fedezi a tervezett inflációt sem, ráadásul a tényleges infláció több százalékkal haladja meg a feltételezett mértéket.

A finanszírozás technikája és ütemezése szintén megváltozott, ami további nehézségeket okoz a kórházak gazdálkodásában, így a nyíregyházi intézményében is. A 13. havi bérre felvett előleg visszafizetése ugyancsak súlyosbítja a helyzetet -mondták az ülésen.

A szabolcsi kórház mindezek ellenére fizetési kötelezettségeinek általában 60 napon belül eleget tesz, 30 napon túli kifizetések viszont előfordulnak.

Emiatt a szállítók késedelmi kötbért számolnak fel, s néhány megtagadta a megrendelés teljesítését, vagy készpénz fizetéshez kötötte azt.

- A felújítási és fejlesztési források elégtelensége, illetve hiánya is tovább nehezíti a gyógyintézet gazdálkodását, hiszen - hangsúlyozta Séra Gyula, a kórház főigazgatója beszámolójában - a kórház a működőképesség fenntartása érdekében a feltétlenül szükséges feladatok teljesítését a működési források terhére kénytelen finanszírozni.

Az így felhasznált összeg az év első nyolc hónapjában közel 190 millió forint volt, ez a jelenlegi adósság 90 százalékát teszi ki.

A közgyűlés köszönetét fejezte ki a kórház vezetésének és dolgozóinak azért, hogy a nehéz külső körülmények ellenére is kimagasló gyógyító munka folyik az intézményben.

A testület állásfoglalásában az OEP-források bővítésére hívja fel az illetékesek figyelmét, és központi intézkedést vár a működési feltételek biztosításához.

(MTI)