Székely azt állítja, puccsot akart szervezni Torgyán ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Az FKGP frakcióvezetésének Székely-üggyel kapcsolatos magyarázatát a párttagság egy része sem találta meggyőzőnek. A kerületi kisgazda elnökök közül többen felvetették a párt felső vezetésének felelősségét is, mert úgy érzik, a tisztességes pártagság is besározódik a botrányokban.
Vágólapra másolva!

A Népszava információja szerint a kisgazda frakcióvezetés Székely Zoltán vesztegetési ügyével kapcsolatos magyarázatát a párttagság egy része nem találta meggyőzőnek. Legalábbis ez derült ki néhány napja, amikor Horváth Béla frakcióvezető-helyettes váratlanul megjelent a fővárosi kisgazda elnökök megbeszélésén. A kerületi elnökök fórumán, amelyet kifejezetten a pártügyek szűk körű megvitatására hoztak létre, a kisgazda frakció helyettes vezetője megpróbált magyarázatot adni arra, hogyan alakulhatott ki a jelenlegi botránysorozat az FKGP körül. A lap információi szerint a frakcióvezető-helyettes által elmondottakat sokan annak burkolt elismeréseként értékelték, hogy Székely a képviselőcsoporton belüli érdekellentétek "áldozata" lett. A fővárosi kisgazda vezetők azonban szóvá tették Horváth esetleges érintettségét, hiszen Székely a sajtóban többször is lakájnak és a párt árulójának nevezte őt. Többen felvetették az FKGP felső vezetésének felelősségét is, mert úgy érzik, a tisztességes párttagság is besározódik a botrányokban. Horváth a fővárosi pártvezetők kritikai megjegyzései miatt távozott az összejövetelről.

Torgyán József kisgazda pártelnök egyébként kedden együtt ebédelt az FKGP-frakció néhány tagjával, köztük Bánk Attila frakcióvezetővel, Horváth Bélával, Lányi Zsolttal, Csúcs Lászlóval. Lányi megerősítette, hogy a találkozón szó esett a Székely-ügyről és annak a lehetséges körülményeiről is. A honvédelmi bizottság kisgazda elnöke szerint abban maradtak, hogy a képviselőcsoport nem nyomozóhatóság. Ezért nem foglalkoznak Székely, illetve mások vádaskodásaival, amely szerint más kisgazda politikusok is érintettek lehetnek a vesztegetési ügyekben.

Lányi kijelentette: ha bármelyik képviselőtársuk megalapozott gyanúba keveredik, az érintettet haladéktalanul kizárják a frakcióból. A megbeszélésen kiderült: Torgyán tart attól, hogy a Székely-ügybe további kisgazda politikusok is belekeveredhetnek. Azt sem tudni, hogy a rendőrségi nyomozás szálai meddig vezetnek el a párton belül. A Népszava úgy tudja: Torgyán vidéki útjainak tapasztalataira hivatkozva ennek ellenére azt mondta, hogy az FKGP népszerűsége nő a pártot érő jobboldali és baloldali támadásoktól függetlenül.

A találkozón felvetődött az is, hogy a pártnak a botrányok megelőzése érdekében informálódnia kellene saját embereiről és időben eltávolítani azokat, akik esetében felmerül a törvénytelenség gyanúja.

A cselekvőképességet azonban gátolja, hogy az FKGP-nek őriznie kell a parlamenti többséget. A pártvezetés ezért végül úgy döntött, hogy nem megy elébe az esetleges ügyeknek.

Torgyán és Horváth Béla frakcióvezető-helyettes szerdán egyaránt cáfolta azokat sajtóértesüléseket, amelyek szerint több kisgazda parlamenti képviselő tervezi, hogy átül a Fidesz-képviselőcsoportba. - Ez egy olyan képtelen állítás, amellyel nem érdemes foglalkozni - jelentette ki a pártelnök. Horváth Béla szerint az átülés azért sem lehetséges, mert a koalíciós pártok frakcióvezetői által 1998-ban kötött együttműködési megállapodás egyik pontja kizárja ezt. - A képviselők ezzel tisztában vannak, ezért is megalapozatlannak tartjuk az átigazolásról szóló sajtóhíreket - hangsúlyozta a frakcióvezető-helyettes. Bánk Attila frakcióvezető azon nyilatkozatával kapcsolatban, miszerint "jól körülhatárolható politikai támadássorozat zajlik az FKGP ellen", Torgyán József azt mondta: egyesek félnek az FKGP erősödésétől, ezért szeretnék gyengíteni a pártot. Véleménye szerint az SZDSZ előbb a reformkommunizmust, majd az antikommunizmust támogatta, később pedig a kommunista párt utódpártjának lett a szövetségese, amelynek következtében - mint mondta - a szabad demokraták elvesztették szavazóbázisukat. - Most szeretnének bejönni a jobbközépre, ahol viszont az FKGP tartózkodik. Az SZDSZ-nek az a törekvése, hogy a kisgazda fészekbe tegyék be a szabad demokrata kakukktojást - közölte Torgyán József. Csurka Istvánnak az FKGP-t bíráló kijelentéseiről úgy vélekedett: a MIÉP-es pártelnök "elveszítette a talajt a lába alól".

Székely Zoltán egyébként tegnap a lapnak nyilatkozva egy puccskísérlet tervét vázolta fel. Állítása szerint a párt vállalkozói tagozatára alapozott 16-20 fős képviselőcsoport már hosszú ideje tervezte, hogy Zöld Párt néven önállósul a parlamentben. A két hete kezdett "bolsevikozós-lakájozós" kampányával tulajdonképp csak fel akarta hívni a figyelmet a párton belül kialakult helyzetre, azaz hogy egy kis MSZMP-s múltú csoport bábot csinált a szellemileg és fizikailag is leépülőben lévő pártelnökből. A januárra tervezett akciót azonban egy ellene szervezett "politikai merénylettel" megakadályozták.

Tóth András és Keller László szocialista képviselők tegnap benyújtották indítványukat Áder János házelnökhöz a kisgazda vezetésű minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal kezelésében lévő célelőirányzatok felhasználását ellenőrző bizottság létrehozásáról. Az MSZP javaslata szerint az utóbbi időben számos híradás látott napvilágot a költségvetési pénzek rendeltetésüktől eltérő felhasználásáról. Az ellenzéki képviselők kérdéseire pedig az érintett kormányzati szervek rendre kioktató, elutasító választ adnak. A MSZP ezért az Állami Számvevőszék szakértőinek bevonásával szükségesnek tartja a parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását.

Mulasztásos törvénysértést követ el Torgyán József azzal, hogy a házszabályban rögzített határidő lejárta után sem válaszolt még Keller László szocialista képviselő írásban hozzá intézett kérdésére. Keller hetekkel ezelőtt tette fel kérdéseit a Ferencvárosi Torna Club finanszírozásával kapcsolatban, utalva arra, hogy egyes hírek szerint közpénzek kerülnek a sportegyesülethez. A kérdést még azelőtt küldte el az agrárminiszternek, hogy megírtuk: az Agrárinnovációs Kht.-n keresztül került mintegy 40 millió forint közpénz az FTC-hez.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 25.)