APÜSZ-feljelentés Torgyánék ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Jelentős mértékű adó- és társadalombiztosítási csalás bűntettének alapos gyanúja miatt feljelentette a Fővárosi Ügyészségen Torgyán Józsefet és feleségét az APEH Üldözötteinek Szövetsége a kisgazda pártelnök új villájának építésével összefüggésben. A szervezet szerint ha igaz a kisgazda pártelnök állítása, hogy 1998-ban hamis vagyonbevallást tett, most be kell mutatnia azt a bankszámlát, amely szerint ez az összeg vagy megközelítően ennyi legalább tíz éve a nevükön állt.
Vágólapra másolva!

Az APÜSZ közleménye tudatja, hogy - a sajtóban megjelent tényállás alapján - feljelentést tesz Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, valamint Torgyánné Cseh Mária országgyűlési képviselő ellen jelentős mértékű adó- és társadalombiztosítási csalás bűntettének alapos gyanúja miatt. A parlamenti képviselők 1998-ban tett vagyonnyilatkozata szerint Torgyán József egy 82 négyzetméteres ingatlan egyhatodának a tulajdonosa. Az Endrődi Sándor utcai társasházban lévő lakás szintén egyhatodrésznyi tulajdonosa a pártelnök felesége, Torgyánné Cseh Mária. A képviselő asszonyé ezenkívül egy 131 négyzetméteres leányfalui üdülő és egy Lada Samara. A sajtó beszámolt arról, hogy 1999 novemberében Torgyánné Cseh Mária kisgazda képviselő 50 millió forintért vett egy házat a budai hegyvidéken, majd pedig a házaspár nagyarányú építkezésbe fogott az ingatlanon. Az értékemelő beruházásokkal együtt kb. százmillió forint értékű ingatlanról van szó. Ezt a Torgyán házaspárnak az elmúlt két évben úgy sikerült összehoznia, hogy sem az Endrődi Sándor utcai öröklakásukat, sem a leányfalui üdülőjüket nem kellett eladniuk.

Az APÜSZ állásfoglalása szerint a Torgyán házaspár elmúlt kétévi adóbevallása nyilvánvalóan nem fedi le ezt a százmilliós összeget, éppen ezért védekezik úgy Torgyán József, hogy az 1998-as vagyonbevallásuk nem volt valós, abban szándékosan elhallgatták a tényleges vagyoni helyzetüket, mert féltek a betörőktől és a rablóktól. A szervezet szerint ez a védekezés életszerűtlen, mert ha egy képviselőnek ennyi pénze van, annak elemi érdeke az, hogy vagyonnyilatkozatában feltüntesse, mert ellenkező esetben képviselőségének megszűnése esetén nem fog tudni elszámolni a látszólagos vagy önszaporulattal. Emellett eltörpül a betörőktől való félelem, hiszen ennyi pénzt nem otthon, hanem a bankban tartanak.

A közlemény leszögezi: a Torgyán házaspár önmagát keverte gyanúba és ebből nem lehet olyan egyszerűen kijönni, hogy most azt mondják: 1998-ban hamis vagyonbevallást tettek, a pénzt még sztárügyvédként és primadonnaként keresték. Most már be kell mutatniuk azt a bankszámlát, amelynek tanúsága szerint ez az összeg vagy megközelítően ennyi legalább tíz éve a nevükön van.

A Balogh Richárd elnök nevével jegyzett Független Ifjúság szervezet társadalmi munkában segítené Torgyán József házának építését. Ezzel a szándékkal jelentkeztek munkára vasárnap négyen a szervezet vezetőségéből. A fúrógéppel, csavarhúzóval és csípőfogóval felvonuló jelentkezőkkel közölték, hogy nincs munkásfelvétel. Balogh Richárd elmondta, nem látják értelmét nyilvános demonstráció szervezésének, ezért választották csendes tiltakozásuk jeléül ezt a módszert. A Független Ifjúság korábban az FKGP társszervezete volt, de már elhatárolódott a jelenlegi kisgazdapárttól.

(Népszava)

Korábban:

(2000. október 27.)