Változások jegyében zajlott az SZDSZ küldöttgyűlése<br/>

Vágólapra másolva!
Jelentős mértékben kicserélődött az SZDSZ Ügyvivői Testülete a párt hétvégi, budapesti küldöttgyűlésén. A grémium összetételéről szombat este szavaztak a küldöttek a választás eredményét vasárnap hozták nyilvánosságra. A testületnek ismét tagja lett Fodor Gábor, aki Demszky Gáborral szemben alul maradt a szombati elnökválasztáson.
Vágólapra másolva!

Az új pártelnök azonban felkérte a hezitálókat, hogy dolgozzanak vele együtt a vezető testületben, így Fodor Gábor bejelentette, hogy vállalja az ügyvivőséget. Az ÜT tagjai - a leadott szavazatok számának sorrendjében - Szent-Iványi István országgyűlési képviselő, Zwack Péter, a Zwack Unicum Rt. elnöke, Fodor Gábor, Kis Zoltán országgyűlési képviselő, Hack Péter országgyűlési képviselő, Rajk László budapesti elnök, Bőhm András fővárosi frakcióvezető, Sértő-Radics István polgármester, Wekler Ferenc, a parlament alelnöke, Haraszti Miklós, korábbi parlamenti képviselő, Kóródi Mária országgyűlési képviselő, valamint Gulyás József Pest megyei elnök lett.

Az alapszabály értelmében hat jelöltet a fővárosi, hatot pedig a vidéki listáról választottak meg a küldöttek. A szombati felszólalások alapján a testületben túlnyomó többségben vannak azok, akik Demszky Gábor pártelnökké választását támogatták. A párt meghatározó személyiségei közül Magyar Bálint leköszönt pártelnök, Kuncze Gábor frakcióvezető és Pető Iván korábbi elnök nem vállalták a jelölést az Ügyvivői Testületbe.

Az indulók közül nem jutott be Bauer Tamás országgyűlési képviselő, aki az elmúlt időben élesen bírálta Demszky Gábort, valamint Ónody Tamás, az SZDSZ-en belül működő Új Generáció elnöke. A korábbi tagok közül Horn Gábor és Ungár Klára nem kapott elegendő szavazatot az újraválasztáshoz. Sem Kuncze Gábor, sem Szent-Iványi István nem kívánta kommentálni az eseményeket. Kuncze Gábor valószínűleg bejelenti távozási szándékát a képviselőcsoport éléről, utódja pedig várhatóan Szent-Iványi István lesz. A küldöttgyűlésen 20-at megválasztottak az Országos Tanács tagjai közül is, a legtöbb szavazattal Magyar Bálint jutott be a testületbe.

A küldöttgyűlés zárónapján elsöprő többséggel, öt nem szavazat és három tartózkodás mellett fogadták el az SZDSZ új programját. A Csillag István szakmai felügyelete alatt elkészült, "A korszakváltás programja" címet viselő dokumentum megírásában mintegy száz szakértő működött közre, köztük Békesi László, korábbi szocialista párti pénzügyminiszter.

Zárszavában Demszky Gábor úgy értékelte, hogy az új program az egyik alapja lehet a 2002-es választások utáni kormányprogramnak. Hangsúlyozta: a korszakváltás programja segít meggyőzni a választókat, hogy érdemes bízni az SZDSZ-ben, amely az elvi politizálás mellett jelentős szakmai háttérrel rendelkezik. A pártelnök köszönetet mondott elődjének, Magyar Bálintnak, aki nélkül - szavai szerint - nem készülhetett volna el az új pártprogram.

Újságíróknak nyilatkozva Demszky Gábor elmondta: a szocialista pártot bíráló nyilatkozatai miatt nem látja veszélyben a fővárosi koalíciót, álláspontja szerint mindkét pártnak érdeke a várospolitika végig vitele. Közlése szerint a liberális politika sikerre vitte Budapestet és ezt teheti az egész országgal is, ezért az SZDSZ csak liberális értékeken alapuló program esetén vállal koalíciós együttműködést 2002-ben.

(MTI)

Ajánló: