Újra összecsaptak a kormánypártiak és az ellenzékiek a vagyonnyilatkozatok miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés szerdán tartja a képviselők jogállásáról szóló törvény módosításának és az ehhez kapcsolódó házszabály-módosítás általános vitáját. A kormánypártok támogatják a kormánykoalíció javaslatát, mely szerint a képviselőknek minden évben nyilvános vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, amely kiterjedne vagyoni helyzetükre és gazdasági érdekeltségeikre egyaránt, vagyongyarapodásuk vizsgálatát pedig bárki kezdeményezhetné. A mentelmi bizottság kisebbségi véleményét ismertető MSZP-s politikus szerint viszont nem kellene bohócot csinálni az Országgyűlésből Torgyán villaépítése miatt.
Vágólapra másolva!

Tarthatatlannak és ostobának nevezte a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos jelenlegi szabályozást a képviselők jogállásáról szóló törvény módosítását kezdeményező javaslat és az ehhez kapcsolódó házszabály-módosítás általános vitájának előterjesztőjeként Répássy Róbert fideszes képviselő szerdán a parlamentben. Répássy közölte: a hatályos szabályozás szerint minden képviselőnek kötelező vagyonnyilatkozatot tennie, amely azonban titkos és ebből csak egy kivonat kerülhet nyilvánosságra. "Ha az Országgyűlés komolyan veszi azt, hogy a választóknak joguk van megismerni a képviselők vagyoni helyzetét, akkor a törvényen változtatni kell" - érvelt a kormánypárti politikus a kétharmados támogatást igénylő koalíciós indítvány egyik előadójaként.

Elmondta: a törvénymódosítás szerint a képviselőknek minden évben nyilvános vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, amely kiterjedne vagyoni helyzetükre és gazdasági érdekeltségeikre egyaránt, vagyongyarapodásuk vizsgálatát pedig bárki kezdeményezhetné. Beszámolt arról, hogy a vagyonnyilatkozat mellékletében a képviselőknek számot kellene adniuk ingatlanjaikról, nagy értékű ingóságaikról, értékpapírjaikról, takarékbetétjeikről, hat havi járandóságukat meghaladó készpénzükről, tartozásaikról valamint a saját pártjuktól ingyenesen használatra kapott eszközökről.

Répássy felhívta a figyelmet arra, hogy a javaslat leginkább vitatott részét - miszerint a korábbi vagyonnyilatkozatot "szabad felhasználásra" visszakapnák a képviselők - módosító indítvánnyal szeretnék elhagyni.

Az ugyancsak az előterjesztők nevében szóló Szentgyörgyvölgyi Péter (FGKP) kijelentette: szabályozni kell a vagyonnyilatkozatok, illetve a képviselők vagyongyarapodásának megismerését, hogy a sajtó "durva, személyiségsértő módon ne pécézhessen ki magának emiatt egyes képviselőket". "A sajtó nyomására a képviselők a vagyonnyilatkozatuk titkos részét is nyilvánosságra hozzák, ami intimpistáskodásra ad lehetőséget, hiszen a lakcím és az értéktárgyak is rajta vannak a listán" - jegyezte meg a kormánypárti honatya.

Szentgyörgyvölgyi kifejtette, hogy a törvény jelenlegi szabályozási rendje szerint két vagyonnyilatkozatot is tesznek egy parlamenti ciklusban a képviselők, de mindkettőt meg kell semmisíteni, így "olyan az egész, mint Mátyás király meséje: hoztam is ajándékot, meg nem is".

Salamon László (Fidesz) az ügyrendi bizottság többségi véleményét tolmácsolva örvendetes fordulatnak nevezte, hogy a testület által leginkább vitatott szövegrész kimarad a javaslatból.

Dán János (FKGP) a mentelmi bizottság többségi véleményét ismertetve beszámolt arról, hogy helyesnek tartják a kettős vagyonnyilatkozat megszűnését. "Tisztában van a bizottság azzal, hogy a közélet megtisztulása hosszú folyamat, de a vagyonnyilatkozatok törvényi szabályozásának módosítása ennek első lépése lehet" - mondta a kisgazda képviselő.

Politikai célzatúnak és szakmailag át nem gondoltnak ítélte a testület kisebbségi véleményéről beszámoló Géczi József Alajos (MSZP) a koalíciós indítványt. Szerinte "nem kell rohammunkával bohócot csinálni az Országgyűlésből egy pártelnök villaépítése miatt". Keller László (MSZP) szerint előbb az agrárminiszternek tisztáznia kell magát, és csak azután lehet a házszabályt módosítani annak érdekében, hogy ne csupán az összeférhetetlenségi, hanem a vagyonnyilatkozati eljárás során is fel lehessen bontani a titkos borítékot. Keller László szerint a javaslatnak súlyos tartalmi hiányosságai vannak, hiányzik belőle például a szankciók meghatározása. Csákabonyi Balázs (MSZP) szerint az előterjesztést meg kell vizsgáltatni az adatvédelmi biztossal is, elképzelhető ugyanis, hogy alkotmányos aggályok vetődnek fel a képviselők egyes családtagjai vagyonának nyilvánosságra hozatalánál.

Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) átverésnek minősítette az előterjesztést, amely - szavai szerint - a kormánypártok cinkos propagandamanővere annak érdekében, hogy Torgyán József ne maradjon hazugságban. Hankó Faragó Miklós követelte, hogy Torgyán József hozza nyilvánosságra vagyonnyilatkozatát. Mint mondta: csak ezt követően lehet szó a javaslat javításáról.

Répássy Róbert a többórás vita után elmondta: még mindig nem derült ki számára, hogy az ellenzéki képviselőknek mi bajuk azzal, ha évente kell beszámolni a vagyongyarapodásról, és az a választók számára is követhetővé válik. Wiener György (MSZP) szerint aggályos, hogy a vagyonnyilatkozatok kezelését képviselőkből álló bizottságra bízzák. Szerinte célszerűbb lenne, ha ezt a feladatot a Legfelsőbb Bíróság közigazgatási kollégiuma vagy az Állami Számvevőszék kapná.

(MTI)