Elmaradt a Cser-Gógl tárgyalás<br/>

Vágólapra másolva!
Várhatóan ma vagy holnap kezdődnek a tárgyalások az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), társszervezetei és a tárca között, miután elmaradt a hétfőre ígért egyeztetés. Gógl Árpád ugyan adott időpontot, de Cser Ágnes ezt elfogadhatatlannak tartotta.
Vágólapra másolva!

Két újabb időpontot adott Gógl Árpád egészségügyi miniszter az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) a tiltakozó akciósorozat után megígért egyeztetésekre: kedden 9 vagy szerdán 15 órakor ülhetnek asztalhoz az érintettek. Erre azért volt szükség, mert Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke elfogadhatatlannak tartotta a miniszter által felajánlott aznap délutáni 13 órás időpontot, illetve azt, hogy Gógl csupán négyszemközti találkozót javasolt. Cser szerint nem volt mód arra, hogy ennyi idő alatt a tárgyalódelegáció tagjait értesítsék. A szakszervezeti elnök újabb levélben fordult Orbán Viktorhoz, hogy a sztrájktörvény alapján hivatalosan is nevezze meg a kompetens tárgyalófelet.

A tanács ülésével egy időben a tárca előzetes egyeztetésre fogadta az ágazatban működő köztestületek - a Magyar Orvosi Kamara (MOK), a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) és az Egészségügyi Szakdolgozók Érdekegyeztető Fórumának (ESZÉF) - képviselőit.

- A miniszter elismerte, megalapozottak a kéréseink, tisztában van azzal, hogy rossz a helyzet. Előzetes véleménye szerint négypontos javaslatunkból kettő megvalósítható, azt azonban nem fejtette ki, melyik kettőre gondol - nyilatkozta a Népszavának Kupcsulik Péter, a MOK elnöke. A kamara kezdeményezésében szerepel, hogy a jövő évben a minimálbér 40 ezer forintra emelésében nem érintett egészségügyi dolgozók 25-30 százalékos béremelésben részesüljenek. Az egészségbiztosítási alap intézményi dologi kiadásokra fordítható kerete pedig legalább 15 százalékkal növekedjen. Az elnök tájékoztatása szerint a miniszter úgy vélekedett, ha a jövő esztendőben a rendkívüli helyzetekre elkülönített költségvetési tartalék felhasználására nem lesz szükség, akkor a tárca kezdeményezi, hogy az összeget az egészségügyre fordítsa a kormány. Kupcsulik Péter szerint Gógl Árpád maradéktalanul egyetértett azzal a javaslattal, hogy jogszabály garantálja: a háziorvosi szolgálatokhoz jut az az 5 milliárd forint, amely a költségvetési törvényhez benyújtott módosító indítványban az önkormányzati alapon keresztül az egészségügyi alapellátásra fordítandó összegként szerepel. Valamint támogatta azt is, hogy állítsák le a rendezetlen privatizációs folyamatokat, amíg meg nem születik az egészségügyi intézményekről és az orvosok jogállásáról szóló törvénycsomag.

(Népszava)

Ajánló: