Az Országimázs Központ idén is kétmilliárd forintot szán az állami ünnepségekre<br/>

Vágólapra másolva!
Idén is több mint kétmilliárd forintot, teljes költségvetésének felét szánja az állami ünnepségek megrendezésére az Országimázs Központ (OK). A tavalyi rendezvények egy részének a lebonyolításával kapcsolatos szerződéseket az OK nem hozta nyilvánosságra, sőt még parlamenti képviselők sem láthatták a papírokat. A törvény értelmében ugyanis csak az Állami Számvevőszék vizsgálhatja meg, hogy milyen módon használták fel a közpénzeket.
Vágólapra másolva!

Március 15. és augusztus 20. illetve a millenniumi rendezvénysorozat után október 23. és november 4. köré is méltó ünnepeket szerveznek majd; ezek költsége a 4,6 milliárdos költségvetés felét teszi majd ki – nyilatkozott a Magyar Hírlapnak Tóth István Zoltán, az Országimázs Központ (OK) vezetője.

Az OK továbbra is megjelenteti a Millenniumi Országjárót és tervezik egy, a millenniumi eseményekre emlékeztető könyv kiadását. A központ megjelenik az interneten, és új tevékenysége lesz külföldi kampányok elindítása. Elképzeléseik szerint az uniós csatlakozás előtt csak néhány EU-államban, koncentráltan igyekeznek kialakítani egy, a jelenlegit árnyaló ország képet.

A Magyar Millennium kormánybiztosának munkatársa, Kováts Flórián lapunknak elmondta: a tavalyi 2,5 milliárd forint után idén 1 milliárd forintos keretük van az ünnepségsorozat folytatására. Elsősorban a helyi rendezvények támogatására van lehetőségük, több mint ezer településen rendeznek millenniumi emléknapot.

Tavaly mintegy kétmilliárd forintot költöttek állami ünnepségekre. A korona átszállítása, március 15. és az első szabadon választott parlament megalakulásának tizedik évfordulójára rendezett ünnepségek költsége félmilliárd forint volt. Mádl Ferenc köztársasági elnök beiktatási ceremóniája főpróbával együtt 120 millió forintba került. Augusztus 20-ára a tűzijátékkal együtt egymilliárd forintot, 1956 megünneplésére 130 milliót költött az OK. A sydneyi olimpiával összekötött magyar napok költsége 143 millió, a szilveszteri programok kerete 300 millió forint volt.

Az ünnepségekre kötött szerződések nem publikusak, az OK szocialista országgyűlési képviselők kérésére sem számolt be az augusztus 20-ai, és a sydneyi magyar napok részletes költségeiről. Keretszerződés alapján a rendezvényeket a Fidesz volt kampánycége, a Happy End bonyolítja le, 15-20 százalékért.

Az MSZP frakcióvezető-helyettese, Keller László szóvá teszi, hogy nem tudni pontosan, mennyibe kerülnek a rendezvények, miután az Országimázs Központ nem hajlandó elárulni részleteket. Elmondta: megérkezett a válasz az OK-tól arra a levélre, melyben ügyvédjük szólította fel a központot iratkiadásra. Az OK vezetője levelében kifejti: a képviselők ügyvédi meghatalmazása "mint magánszemélyek által adott megbízás értelmezhető". Tóth István Zoltán leszögezi: az OK 2000-ben 213 szerződést kötött, amelyekből az állami ünnepségekhez tartozó feladatokra 31 szerződés jutott. A központ 4,274 milliárdos keretéből az OK december közepéig 241 millió híján az egész összegre kötelezettséget vállalt, s 3,6 milliárdot ki is fizettek.

Mivel a polgári jogi szerződések ügyében az OK nem államigazgatási szervként, hanem polgári jogviszony alanyaként járt el, így az azokkal összefüggő ügyre nem alkalmazható az iratbetekintés és a másolatok készítésének joga - teszi hozzá Tóth István Zoltán. Az OK tavalyi közbeszerzési pályázataiból egyet a Klapp Ügynökség, egyet a Magyar Gallup Intézet, egyet a Magyar Posta Rt. nyert el. Egyetlen pályázat vár most elbírálásra, amelyet "Magyarország arculatának hiteles, a Millenniumhoz méltó megfogalmazására a marketing, reklám, PR, valamint nyomtatott és elektronikus média eszközeinek felhasználásával" írt ki az OK.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: