Ellentmondásos nyilatkozatok övezik az FKGP körüli eseményeket <br/>

Vágólapra másolva!
Több kisgazda megyei szervezet is közleményben állt ki Torgyán József pártelnök mellett kedden, s ezt tette Bernáth Varga Balázs országos főtitkár is; Molnár Róbert főtitkárhelyettes ugyanakkor lemondott posztjáról.
Vágólapra másolva!

A főtitkárhelyettes, aki levélben tájékoztatta döntéséről Torgyán Józsefet, azzal indokolta lemondását, hogy megrendült iránta az országos elnökség bizalma. Molnár Róbert elmondta, a szombati rendkívüli elnökségi ülésen érzékelte a bizalomvesztést, amikor az ülés után arról akarták meggyőzni, hogy az év végi gödi pártelnökségi ülésen határozat született Liebmann Katalin budapesti elnök vezetői tisztségéből történő felfüggesztéséről.

Molnár Róbert leszögezte: "nem szúrta hátba az elnököt", s Torgyán József jelenlétében is kiáll amellett, hogy Gödön nem született határozat a budapesti elnökség felfüggesztéséről. Hangsúlyozta, hogy nem Torgyán Józsefet, hanem a "módszereket" kritizálta. Az elnökségi tagságától is megvált politikus egyúttal szélmalomharcnak minősítette azt az aláírás-gyűjtési kezdeményezést, amely a kisgazdapárt országos nagygyűlésének összehívására irányul.

Az FKGP alelnöki posztjáról a közelmúltban lemondott Lányi Zsolt viszont úgy látja: "pillanatok alatt" összegyűlhet az a mintegy 800 aláírás, ami szerinte az országos nagygyűlés összehívásához szükséges. Közlése szerint több kisgazda politikus arra kérte őt, hogy adott esetben vállalja el a pártelnöki teendőket. Lányi Zsolt nem akarta megnevezni, hogy kikről van szó, "mert esetleg retorzió érné őket".

Lányi elnökké választása nem új keletű: először akkor vetődött fel, amikor még úgy volt, hogy Torgyán József kisgazda elnök lesz az államfő. A honatya lehetőséget lát arra, hogy az FKGP-ből korábban kizárt tagok ügyét felülvizsgálják, ha - mint mondta - új vezetése lesz a pártnak.

A kisgazdapárt Békés megyei szervezetének álláspontja szerint "ismétlődni látszik az az 1991-1992-es kezdeményezés, amellyel kívülről akarták meghatározni a kisgazdapárt vezetőit, közszereplőit", miszerint mindennemű támadás mögött, amely a kisgazdapárttal kapcsolatban az utóbbi időben megfogalmazódott, "az a háttérpolitikai szándék áll, hogy az FKGP felmorzsolásával kétpólusú váltópolitikát valósítsanak meg".

- A Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt megyei szervezetei nyilatkozataikban elhatárolódtak az egységbontó törekvésektől, egyenként sorakoztak fel Torgyán József országos elnök és az országos elnökség mögött - áll Bernáth Varga Balázs FKGP országos főtitkár közleményében. A politikus szerint a kisgazda megyei elnökök "mélyen elítélik Csúcs László alaptalan vádaskodásait, egyedül az ellenzéknek tetsző, romboló szándékú megnyilatkozásait".

Maczó Ágnes elmondása szerint még a párt alelnökeként figyelmeztette Torgyán Józsefet, hogy rossz irányba mennek a dolgok, s ha ezen nem változtatnak, előbb-utóbb négy százalék alá esik a párt.

- Törvénytelen eltávolításom pillanatában huszonnyolc százalék volt a párt népszerűsége, ami elgondolkodtató - nyilatkozta a Független Kisgazdapárt és az Országgyűlés egykori alelnöke, Üröm polgármestere. Hogy a vitás kérdésekben Torgyán Józsefnek vagy az ellene fordulóknak ad-e igazat, Maczó Ágnes azt válaszolta, nem ez a döntő kérdés, hanem az, hogy ha így folytatódik, a Kisgazdapárt hosszú időre elveszíti politikai súlyát.

- Amikor a Kisgazdapártba hívtak segíteni, szintén hasonló, kettő-négy százalék közötti volt a párt népszerűsége, s ez rövid idő alatt húsz százalék fölé emelkedett - mondta.

(MTI)