Népszámlálás kezdődik február elsején <br/>

Vágólapra másolva!
A február elsején kezdődő népszámlálás első, ideiglenes adatait az idén júniusban hozzák nyilvánosságra. A második, összesített, ideiglenes eredményt 2002 februárjában, a véglegest pedig a jövő év júniusától folyamatosan közlik. A népszámlálásra a költségvetés mintegy 10,5 milliárd forintot fordít, amelyet 1999-től kezdődően négy-öt évre osztanak el.
Vágólapra másolva!

Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökhelyettese elmondta: a népszámlálásban mintegy 45 ezer kérdezőbiztos vesz részt, oktatásuk már január 8-án megkezdődött. A kérdezőbiztosokat a helyi önkormányzatok választották ki, a KSH ajánlásai szerint, többek között a jelentkezők kommunikációs képességét és empátiakészségét figyelték.

Czibulka Zoltán, a KSH népszámlálási főosztályának vezetője elmondta: a kérdezőbiztosok azonosítására névre szóló igazolványt készítenek, munkájukat felülvizsgálók ellenőrzik. Egy kérdezőbiztos mintegy 90-100 címre látogat el. A népszámlálás során mindenkit összeírnak, aki Magyarországon él, vagy az országban bejelentett lakcímmel rendelkezik. Czibulka Zoltán elmondta azt is, hogy a kérdőívekben szereplő három - a vallásra, a nemzetiségre és a fogyatékosságra vonatkozó - kérdésre nem kell válaszolni, míg a népszámlálási törvény értelmében a többire kötelező. Aki a válaszadást megtagadja, szabálysértést követ el - közölte a főosztályvezető.

A kérdőíveket a kitöltés után egy hétig a helyi önkormányzatoknál helyezik el, ahol a feldolgozás első lépéseire kerül sor, majd a KSH megyei, területi vagy fővárosi igazgatóságához kerülnek. Az adatok számítógépre vitele után a kérdőíveket megsemmisítik. Várhatóan 1,7 milliárd forint költséggel jár majd a 2001 októberének közepéig összesített adatok számítógépre vitele, amelyet a Bull Magyarország Kft. végez.

(MTI)

Ajánló: