Mádl Ferenc hétfőn a státustörvényről egyeztet a parlamenti pártokkal<br/>

Vágólapra másolva!
Mádl Ferenc köztársasági elnök hétfőn egyeztet a parlamenti pártok képviselőivel a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvénytervezetről. A kormánypártok és a MIÉP támogatja az előterjesztést, az MSZP a normaszöveg ismeretében alakítja ki álláspontját. Az SZDSZ légvárnak tartja a javaslatot és nem bízik a hatpárti konszenzus kialakulásában.
Vágólapra másolva!

A határon túli magyarokról szóló törvénytervezet értelmében a szomszédos államokban élő magyar nemzetiségűek - a törvényben meghatározott feltételek mellett - jogosultakká válnának bizonyos kulturális, szociális, oktatási és munkavállalási kedvezmények alanyi jogon való igénybevételére, valamint egyes támogatásokra Magyarországon, illetőleg állandó lakóhelyükön. A Határon Túli Magyarok Hivatalában a kormány és a határon túli magyar szervezetek képviselői csütörtökön véglegesítették a törvénytervezet szövegét. Az előterjesztés várhatóan február-március folyamán kerül az Országgyűlés elé. Örömmel hallotta, hogy a köztársasági elnök összehívta a találkozót, s eredményt vár a tanácskozástól - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Mátrai Márta.

A Fidesz frakcióigazgatója elmondta: bízik abban, hogy kialakul a hatpárti konszenzus, amely zökkenőmentessé teszi a javaslat parlamenti elfogadását. Az ellenzéki aggodalmakra reagálva a frakcióigazgató leszögezte: a tervezet figyelembe veszi az ország teherbíró-képességét és a 2002-es költségvetést.

Támogatják a törvényt és üdvözlik, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök a szokásos, reggeli megbeszélés idején megragadja az alkalmat a konszenzus megteremtésére - közölte Bánk Attila, az FKGP frakcióvezetője.

Az MDF is mindenképpen az előterjesztés mellett foglal állást, miként Margitán Éva helyettes ombudsmani jelölését is támogatják, amennyiben erről is szó esik a találkozón - válaszolta a Magyar Hírlap kérdésére Balsai István frakcióvezető.

Szükségesnek tartja az MSZP, hogy törvény szülessen a határon túli magyarokról, de annak összhangban kell lennie a mindenkori költségvetéssel, a szomszédsági kapcsolatrendszerrel és a schengeni megállapodás betűivel - jelentette ki Tabajdi Csaba, a párt kisebbségi szakértője. Az új normaszöveg ismeretében alakítják ki álláspontjukat, s nem zárkóznak el a tervezet támogatásától, ha a kormány figyelembe veszi az MSZP észrevételeit - tette hozzá a politikus.

Elfogadhatatlan a javaslat, mert nem lehet tudni, pontosan kikre vonatkozik és miből finanszírozható, mert a 2002-es költségvetésben egyetlen fillért sem különítettek el erre a célra - állította Szent-Iványi István, az SZDSZ frakcióvezetője. Nem értenek egyet a kormány elképzelésével, szerintük inkább a külföldön élő magyarság helyi intézményeit kell megerősíteni. Mindezek miatt nem vár áttörést a mai találkozótól a szabad demokrata politikus.

A MIÉP támogatja az előterjesztést - nyilatkozta Győri Béla. A szóvivő szerint a javasolt megoldás ugyan nem tökéletes, de lényegesen több, mint amit eddig az állam nyújtott a határon túli magyaroknak.

(MTI)