Egy MSZP-s javaslat szerint át kellene térniük a képviselőknek a számítógép használatára<br/>

Vágólapra másolva!
Zuschlag János (MSZP) határozati javaslatot nyújtott be, melyben az áll: az Országgyűlés Hivatala a jövőben ne csak papíron, hanem digitális formában is tegye elérhetővé a különböző irományokat. Ezzel a politikus szerint jelentős összeget takaríthatnának meg, ráadásul környezetkímélő módszer lenne. Az informatikai bizottság [origo] által megkérdezett tagjai jónak tartják az ötletet, de úgy látják: egyelőre nem megvalósítható a javaslat.
Vágólapra másolva!

Zuschlag János

A javaslat szerint a hivatalnak díjtalanul kellene olyan tanfolyamokat biztosítania a képviselőknek, amelyeken megtanulhatnák a számítógép kezelését. A hivatalnak kellene hordozható személyi számítógépet is biztosítania azoknak a képviselőknek, akik az országgyűlési dokumentumokat fénymásolat helyett digitális formában akarják elolvasni.

A javaslat indoklása szerint a parlament kiadásainak legnagyobb hányadát kitevő költségek közé tartozik a képviselőknek szóló írásos dokumentációk sokszorosítása és terjesztése, amely a sok papír elhasználása miatt egyben rendkívül környezetkárosító tevékenység is. "Jelenleg az Országgyűlés éves szinten közel 40 millió forintot felemésztve, mintegy 15 millió oldalnyi fénymásolatot, papírdokumentációt készít és terjeszt szét az országgyűlési képviselők között" - állítja Zuschlag, aki szerint megoldható, hogy megfelelően titkosítható, nem felülírható, de digitálisan kommentálható formát válasszanak.

A képviselő az [origo]-nak kifejtette elképzelését. Eszerint a belső hálózaton, jelszóval levédve a képviselők elérhetnék a nyilvánosság számára titkos dokumentumokat, míg a törvényjavaslatokat, nyilvános irományokat az interneten lehetne elolvasni, illetve e-mailben értesítenék a képviselőket. "Sokszor 4, 5-6 kilós papírköteget kapunk a futárpostával, a vidéki képviselőknek pedig sokszor kényelmetlen azért felutazni Pestre, hogy valamit elolvassanak a Parlamentben" - mondta Zuschlag. A jelenlegi állapotokról elmondta: a Parlament honlapján kikereshető, ki adott be valamilyen irományt, de maga a javaslat szövege gyakran nincs feltéve, azt papíron kell megkérni. A parlamenti jegyzőkönyv szövege szintén heteket késik. "Az informatikai bizottság már rég megalakult, mégsem tüntették fel sokáig a bizottságok között" - állította. Egy másik példaként említette, hogy a képviselőket bemutató oldalon az életrajzában hiba van, amit négy hónapja nem javítottak ki, pedig már háromszor jelezte kérését írásban.

Zuschlag szerint az első lépés az lenne, hogy a dokumentumokat egyből vigyék fel az internetre, és tegyék elérhetővé azok számára, akik használnak rendszeresen számítógépet. Ezután jönne az, hogy a számítógéppel nem rendelkező képviselők kapjanak laptopot. A politikus szerint a beruházás három-négy év alatt garantáltan megtérülne.

Az [origo] tavaly októberi felméréséből az derült ki, hogy a képviselők kevesebb, mint egytizede használja az internetet. Zuschlag János akkor nem válaszolt az [origo] levelére, melyben azt kérdeztük: milyen sűrűn és személyesen ellenőrzi-e beérkezett leveleit, hány levelet kap hetente, mi a kedvenc honlapja, segít-e az e-mail a választókkal való kapcsolattartásban és használja-e levelezésen kívül másra is az internetet.

"Leépül az emberben a belső rendszer iránti igény" - magyarázta Zuschlag. Nem használta a hivatali e-mail címét, mert soha semmit nem kapott rá, ráadásul a parlamenti hálózatot hetente másfél napon át karbantartják, amikor semmi sem elérhető. Mikor meghallotta, hogy az [origo] felmérést készít, utólag megnézte a levelet, majd később átirányította a hivatali e-mail címét az általa használtra. "Példát kell mutatni, ha nem kezdünk el javítani a dolgokon, semmi sem fog változni" - tette hozzá.

Molnár Gyula, az informatikai és távközlési bizottság szocialista alelnöke szerint Zuschlag javaslatának célja "nemes", csak "nem így működik a realitás a politikában". Szerinte vagy a költségvetés tárgyalásakor kellett volna előállni a javaslattal, vagy meg kellett volna várnia, hogy felálljon az informatikai bizottság, amely például az elektronikus közigazgatás fejlesztését is célul tűzte ki maga elé. "Minden képviselő szívesebben járna haza helikopterrel, a cél is nemes lenne, hogy mindenhová gyorsan oda lehessen érni, csak éppen nem adottak a lehetőségek" - mondta Molnár.

Márton Attila, az informatikai bizottság egyik fideszes tagja - aki szintén sietve megjegyezte, hogy mindennap használja az internetet, bár nem reagált az [origo] tavalyi megkeresésére - szintén jónak tartja az elképzelést, ám most még nem tartja kivitelezhetőnek. Azt mondta: néhány évnek még el kell telnie ahhoz, hogy a többség munkaeszközének tekintse a számítógépet, és használja az internetet. Akkor majd a képviselők nagy része is természetesnek fogja tartani, hogy digitális formában nézzen meg egy dokumentumot. "Jelenleg nem olyan elterjedt az internethasználat, hogy ilyesmit lehetővé tegyen. Ráadásul a törvényi feltételek sem adottak még, mert előfordulhatna, hogy valaki esetleg azért nem kapja meg az anyagokat, mert azt hiszik róla, hogy az interneten nézi meg" - tette hozzá Márton.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 25.)