Robbantásos merénylet a moszkvai metróban <br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz metró legforgalmasabb körgyűrűjén, a Belorusz pályaudvarnál hétfőn bekövetkezett robbanásnak kilenc sebesültje van, köztük két gyermek. Az orosz hatóságok közlései egyelőre csak arra szorítkoznak, hogy valószínűleg 20-30 dekagrammnak megfelelő trotil robbanhatott, s nem zárják ki a terrorcselekmény lehetőségét sem.
Vágólapra másolva!

A robbanás ereje egy kézigránáténak felel meg, amelyhez 20-50 dollárért bármely földi halandó hozzájuthat a moszkvai feketepiacon, minden erőfeszítés nélkül, így egyáltalán nem kizárt, hogy véletlen detonáció történt. A moszkvai metróközlekedés egyébként zavartalan, a szerelvények azonban nem állnak meg a Beloruszkaja megállónál, amelynek kijáratánál bekövetkezett a detonáció, helyi idő szerint röviddel este hét előtt.

Moszkvában a lakóházrobbantások óta minden egyes esetben felmerül a csecsen nyom lehetősége, még akkor is, ha nyilvánvalóan gázrobbanásról van szó - elavultak a vezetékek, s a palackos gázzal is elég könnyelműen bánnak -, de még egy lángoló benzintank is a csecsen háború szörnyűségeit idézi.

Az orosz hatóságok azt gyanítják, hogy egy házilagos készítésű pokolgép robbant hétfőn este a metróban, egy elhagyott táskában, a bejáratnál lévő egyik pad alatt.

A sérültek többségét a metróállomás márványborításából kipattanó szilánkok sebesítették meg. Az épületben egyébként minimális kár keletkezett, néhány falicsempe sérült meg, illetve kormos lett a mennyezet. A moszkvai metró minden szakaszán a robbanás után fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, ellenőrzik a föld alatti folyosókat és az állomások területét, a "gyanús", általában "kaukázusi kinézetű" személyeket igazoltatják.

Tavaly Moszkva központjában, a Puskin téri aluljáróban történt pokolgépes merénylet, amelynek során ugyancsak "csecsen nyomra" gyanakodtak elsősorban a hatóságok, majd inkább elfogadták azt a verziót, hogy az aluljárók üzleteinek ellenőrzéséért folytatott "alvilági háború", vagyis leszámolás része volt a robbantás. Bizonyítékok azóta sem kerültek elő.

(MTI)