Magyarok is lőttek uránmagvas rakétával <br/>

Vágólapra másolva!
A Magyar Honvédség használt szegényített uránt tartalmazó rakétákat. Az 1994-ben Oroszországtól beszerzett eszközöket a légierő MiG-29-esei lengyelországi gyakorlatokon lőtték el - olvasható a szegényített urániumot tartalmazó lövedékek egészségügyi hatásával kapcsolatos vizsgálatok jegyzőkönyvében.
Vágólapra másolva!

A magyar légierő MiG-29-es vadászrepülői használtak szegényített uránt tartalmazó rakétákat - tartalmazza az a jelentés, amelyet a honvédség készített a szegényített urániumot tartalmazó lövedékek egészségügyi hatásáról. A légi harcoknál alkalmazott rakétákat Oroszországból szerezte be a Magyar Honvédség 1994-ben. Azokat lengyelországi éleslövészeteken használták fel 1996-ig. Minimális sugárzást csak a rakéták felületén mértek.

Uránmagvas páncéltörő lőszereket tároltak Magyarországon is az amerikaiak 1999. május-június között a taszári repülőtéren. Itt állomásoztak az A-10-es repülők, ám a jelentés szerint magyar katonák a lőszerekkel nem kerültek kapcsolatba.

A vizsgálatok kitértek a táborfalvai lőtérre is, ahol gyakorlatoztak amerikai harckocsik. Urántartalmú lőszer felhasználására utaló nyomot azonban nem találtak, a jelentés szerint kicsi a valószínűsége, hogy lőtereken uránmagvas lövedéket használtak volna.

Svéd László, a Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke a parlamenti szakbizottság tegnapi ülésén közölte: a balkáni missziókban szolgáló magyar katonák közül öten haltak meg, ám vizsgálataik visszaigazolták, hogy a megbetegedések és a szövetséges erők által használt urántartalmú lövedékek között nincs összefüggés.

A tábornok szerint fokozott kockázatot jelent a békefenntartói szolgálat a Balkánon, amelyek mindenképpen indokolják a katonák egészségügyi vizsgálatát - jelentette ki. Veszélyforrást jelent az azbeszt, a talaj-, víz- és légszennyezés, illetve a kullancsok és rágcsálók által terjesztett fertőző betegségek. Ezért folyamatosan kiemelt figyelmet fordítanak a magyar békefenntartók egészségügyi helyzetére. Korábban gyanakodtak arra is, hogy a benzol okozhat rákos megbetegedéseket, ám a Magyar Honvédségnél nem használnak ilyen oldószert tartalmazó tisztítószert.

Jelenleg minden magyar békefenntartó rendelkezik egyéni, NATO-normáknak megfelelő védőfelszereléssel, ám a hadsereg egészére ez nem mondható el. Ezért átdolgozzák azokat az elképzeléseket, hogy csak 2004-től vásárolnak védőfelszereléseket.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2001.02.08.)