Használt F-16-osok beszerzéséről döntöttek - a svéd kormány alternatív ajánlatot tett <br/>

Vágólapra másolva!
Használt F-16-os vadászrepülőgépek beszerzéséről döntött 160 milliárd forint értékben a nemzetbiztonsági kabinet csütörtökön. Az egyeztető tárgyalások a jövő héten kezdődnek az Egyesült Államokban - jelentette be a Honvédelmi Minisztérium pénteki tájékoztatóján a tárca vezetője. Erre válaszul a svéd és a brit nagykövet bejelentette: a svéd honvédelmi miniszter felajánlotta a magyar kormánynak, hogy 24 darab használt, negyedik generációs, első osztályú, NATO-kompatibilis Gripen vadászrepülőgépet adnának kölcsön.
Vágólapra másolva!

Szabó János honvédelmi miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a MiG-29-esek még három évig lesznek hadrendben, helyüket a felújított F-16-osok 2004 közepétől-végétől veszik át. Kijelentette azt is, a döntés előtt a nemzetbiztonsági kabinet minden ajánlatot tevő NATO-tagország ajánlatát értékelte, és a legkedvezőbbet, a használt F-16-os repülőgépekre vonatkozót fogadta el.

A nemzetbiztonsági kabinet - az ország teherbíró képességét figyelembe véve - 24 darab F-16-os repülőgép beszerzéséről döntött, ennek költsége mindennel - felújítással és alkatrészekkel - együtt körülbelül 160 milliárd forintot tesz ki. A gépeket kétszer ötéves bérlet formájában kellene kifizetni - hangzott el.

A honvédelmi miniszter utalt arra, hogy korábban szándéknyilatkozatot írtak alá a MiG-29-esek felújításáról, de ezt nem hagyta jóvá a Pénzügyminisztérium. Ezt követően a nemzetbiztonsági kabinet magához vonta az ügyet, s úgy döntött, hogy meghosszabbítja a gépek üzemidejét, és 2004. december 31-ig rendszerben tartja. - Az orosz repülőgépek felújítására vonatkozó, tavaly aláírt szándéknyilatkozat felbontásának nincs jogi következmény - mondta Szabó János.

Fodor Lajos vezérezredes, vezérkari főnök már jövő hét szombatján az Egyesült Államokba utazik, hogy amerikai kollégájával tárgyalásokat kezdjen egy esetleges kedvezményesebb konstrukció kialakításának lehetőségéről - fogalmazott a miniszter. Hozzátette: ez nem biztos, hogy eredményre vezet, mert az Egyesült Államok akkor szállít, ha mi előre fizetünk.

Kérdésre válaszolva a sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az F-16-osok hajtómű- és sárkánymű-felújítását a tervek szerint Amerikában, míg a többi munkálatot Magyarországon végeznék el. A MiG-29-es repülőgépek üzemképességének biztosítása 1,5-2 milliárd forintot tesz ki, de az alkatrészekkel ez elérheti az 5-6 milliárdos összeget is.

A svéd honvédelmi miniszter pénteken felajánlotta a magyar kormánynak, hogy 24 darab használt, negyedik generációs, első osztályú, NATO-kompatibilis vadászrepülőgépet adna kölcsön a magyar légierőnek - jelentette be Staffan Carlsson, a Svéd Királyság magyarországi nagykövete Nigel Thorpe brit nagykövettel együtt tartott sajtótájékoztatóján.

A svéd nagykövet elmondta, hogy a svéd légierő által használt vadászrepülőgépeket a szerződés aláírása után két évvel szállítani tudják. Erről péntek reggel telefonon, majd röviddel azután levélben is értesítette Szabó János honvédelmi minisztert. A nagykövet beszámolt arról, hogy üzenetét azután küldte el a magyar honvédelmi miniszternek, hogy a svéd védelmi miniszter a Gripen ajánlatát közölte vele. A gépek használatáért nem számítanának fel díjat, ám a magyarországi használathoz szükséges átalakítást a magyar államnak kellene állnia, ennek a költségeiről azonban a svéd nagykövet nem tudott nyilatkozni.

Nigel Thorpe brit nagykövet egy kérdésre elmondta: korábban azért nem tettek ilyen javaslatot, mivel végig azon az állásponton voltak, hogy a magyar légierő gépeit egy lépésben lenne célszerű lecserélni, és emiatt eddig új gépeket ajánlottak megvásárlásra. Staffan Carlsson az eddigi tárgyalások alapján úgy látja, hogy a magyar kormány komolyan fontolóra veszi a svéd ajánlatot, és úgy véli, a magyar fél csak jól jár azzal, ha több ajánlat közül választhat.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 9.)