Elúsztak a vizsgálati pénzek?<br/>

Vágólapra másolva!
Bár tavaly májusban 150 millió forintot osztottak szét különféle tudományos intézetek között a Tisza környezeti állapotával kapcsolatos vizsgálatokra, több mint egy évvel a ciánkatasztrófa után hiányoznak a szennyezés hatásait, következményeit dokumentáló kutatások eredményei.
Vágólapra másolva!

Kemény Attila, a Környezetvédelmi Minisztérium (KÖM) helyettes államtitkára az MTA Kémiai Kutatóintézetét (KKI) kérte fel a Tiszával kapcsolatos már elkészült vizsgálatok értékelésére. Azt szeretnénk, hogy ne menjen pocsékba a tiszai kutatásokra tavaly elosztogatott 150 millió forint - indokolta döntését Kemény Attila.

A Kálmán Erika professzor vezette munkacsoport feladata az is, hogy hasznosítható anyagot készítsen a különféle gyakran egymással párhuzamosan végzett felmérésekből. A Magyar Hírlap információi szerint eddig meglehetősen kevés kutatóhelyről kapott értékelhető anyagot a KKI.

A parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke azt szeretné, ha a környezetvédelmi tárca vizsgálatot indítana a tiszai kutatásokra fordított 150 millió forint ügyében. Illés Zoltánhoz ugyanis olyan hírek jutottak el, amelyek azt valószínűsítik, hogy a még Pepó Pál miniszter időszakában jóváhagyott kutatási összegeket feltűnően nagy arányban a volt tárcavezető szűkebb pátriájának számító debreceni "baráti" egyetemi tanszékek, kutatóhelyek kapták. A kutatási pályázat másik furcsasága, hogy semmit nem tudnak róla a Tiszával kapcsolatos tennivalók összefogására létrehozott Tisza-Szamos Kormánybiztosi Irodán. Ide eddig egyetlen kutatási anyag sem érkezett még meg.

A Tisza vízgyűjtő környezeti állapot vizsgálata címmel tavaly májusban hirdetett pályázatot a környezetvédelmi tárca. Mivel a Tisza-Szamos Kormánybiztosi Iroda nem rendelkezett megbízási lehetőséggel, a KÖM írta ki a pályázatokat és a Pepó által kinevezett miniszteri biztosok (Dankó Gyula, Müller Tibor) két szakértővel kiegészülve bírálták el a beérkezett ajánlatokat.

A tiszai kormánybiztosságot az előkészítésbe nem vonták be, s az értékelő ülés időpontjáról is csak az utolsó pillanatban kaptak értesítést, ezért az iroda képviselője csupán megfigyelőként vett részt a pályázatok értékelésén. A 150 millió forint odaítéléséről nem készült sem magnófelvétel, sem jegyzőkönyv. Anka Magdolna, a környezetvédelmi tárca kutatási pályázatot felügyelő munkatársa a elmondta: a miniszterváltás miatt elhúzódott a nyertes kutatóhelyekkel a szerződések megkötése, ezért a tervezettnél később, tavaly ősszel kezdődhettek meg a vizsgálatok. Hozzátette: a teljesítésről az első részjelentések már megérkeztek a minisztériumba. Arra azonban Anka Magdolna sem tudott választ adni, hogy a tiszai kormánybiztossághoz miért nem jutnak el a már elkészült vizsgálati eredmények.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: