Befektetés is járna a Gripenek mellé<br/>

Vágólapra másolva!
Gazdasági ellentételezést is vállal a svéd kormány a Gripen-kölcsönszerződési ajánlatában, melynek értéke várhatóan megközelíti az amerikai ajánlat 160-170 milliárd forintos végösszegét. A Népszava úgy tudja, az F-16-osokhoz az amerikai kormány nem ad ellentételezést. Fodor Lajos tábornok eközben az USA-ban az F-16-osok bérlésének egy kedvezményesebb lehetőségéről folytat tárgyalásokat.
Vágólapra másolva!

Várhatóan a jövő héten kerülhet a kormány asztalára a Saab-British Aerospace System 24 Gripen vadászgép szállítására vonatkozó részletes ajánlata, amelyet a svéd és a brit kormány támogat. A csomag az eddigi információkkal ellentétben korántsem csak a IV. generációs svéd gépek leszállítására vonatkozik - hangsúlyozta John Neilson, a Saab-BAE kommunikációs alelnöke. Elmondta, hogy cégük a - sajtóból megismert - amerikai ajánlathoz hasonlóan teljes rendszert kínál a Gripenek mellé. Ez magába foglalja a kezelőszemélyzet, a technikus-gárda kiképzését, valamint a fegyverrendszer kezeléséhez szükséges földi technikai berendezéseket.

A NATO-kompatibilitásnak megfelelő átalakításokat is elvégezné a cég. Mint megtudtuk, konstrukciójuk nem 5, hanem 7 évet ölelne fel. Egy esetleges szerződéskötést követően ugyanis a cég - a megfelelő átalakításokkal - két éven belül szállítaná a gépeket. Ez az időtartam azonban nem számítana bele a szerződés 5 évébe. Fizetni hét évre lebontva kellene.

A Saab az üzlet ellentételezését is vállalja - tudtuk meg a vállalatóriás kommunikációs vezetőjétől. A használt gépek várhatóan - az amerikai ajánlatot megközelítő - 160-170 milliárd forintos árának megfelelő mértékű magyarországi beruházást ígér a cég.

A beruházás alapja pedig a Saab-BAE és a svéd, valamint a brit kormány közötti ipari együttműködési megállapodás. Azaz az elkövetkező években - a svéd (Saab, Scania, Ericsson) - nagyvállalatok csaknem 170 milliárdnyi értékű befektetésbe kezdenének Magyarországon. Sőt fejlett technológiáik átadásával segítséget ígérnek hazánk exportképességének javításához is a nyugat-európai piacokon.

A svéd bejelentés és a jövő héten érkező részletes ajánlat új helyzetet teremtett a vadászgép-beszerzés ügyében. Az amerikai ajánlattal kapcsolatban ugyanis ez idáig nem esett szó gazdasági ellentételezésről. Az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségéről azt a tájékoztatást kaptuk, hogy "országuk ajánlatának nincs olyan eleme, ami összehasonlítható lenne a Gripen-ajánlat említett elemével".

A Magyar Honvédség parancsnokát ma fogadja a Pentagonban meghívója, Henry H. Shelton tábornok, az amerikai hadsereg vezérkari főnöke. Fodor Lajos vezérezredes egy héttel azután utazott az Egyesült Államokba, hogy Szabó János honvédelmi miniszter sajtótájékoztatón bejelentette: 24 darab, rendszerből kivont F-16-os harci gép beszerzéséről döntött a nemzetbiztonsági kabinet. A tárca első embere Fodor útjával kapcsolatban közölte: a tábornok tárgyalásokat kezd a gépek bérlésének egy kedvezményesebb lehetőségéről.

A miniszter tájékoztatója óta kiderült, Fodor Lajosnak beszerzési ügyekben nincs joga tárgyalni, a katonák ugyanis "se nem adnak, se nem vesznek". Kormányforrások pontosítása szerint a kabinet csak a keleti technikát jelentő MiG-ek leváltásáról, nem pedig a helyükre szánt nyugati harci gépek márkájáról vagy beszerzési helyéről döntött. Mivel az amerikai ajánlaton kívül más értékelhető ajánlat nem volt a svédek jelentkezéséig, ezért vették fel a kapcsolatot velük, és kezdik meg a napokban a párbeszédet.

Fodor Lajos a héten egyébként járt a nevadai Nellis légitámaszponton, a kaliforniai Fort Irwinhez közeli kiképzőközpontban, a kansasi Fort Leavenworthban lévő vezérkari akadémián, Virginia államban a norfolki haditengerészeti bázison valamint a suffolki szimulációs központban. A tábornok elutazása előtt azt mondta a Népszavának, előkészíti a talajt a tárgyaló delegációnak.

(Népszava)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2001. február 13.)