Továbbra sem tudni, mi lesz a fővárosi koalíció sorsa<br/>

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ frakciójának hétfői ülése után sem tisztázódott, hogy mi lesz a sorsa a szabad demokraták és szocialisták fővárosi koalíciójának. Múlt csütörtökön, az SZDSZ figyelmeztetése ellenére a szocialisták egy villamosvásárlási ügy kapcsán a Fidesszel együtt a szabad demokraták ellen szavaztak. Demszky Gábor főpolgármester ezt a koalíció felrúgásának minősítette. A szocialisták szerint a koalíció mindaddig létezik, amíg az SZDSZ nem jelzi hivatalosan is, hogy kilépne a koalícióból. A két párt közötti vita alapvető oka valójában nem csupán a "hannoveri villamosok" megvásárlásának ügye, hanem a főváros 2001-es költségvetésének bizonyos részleteinek módosításai. Erről március 8-án döntenek majd a fővárosi közgyűlésen.
Vágólapra másolva!

Az SZDSZ a drágább, de új, az MSZP a régi, de olcsóbb villamosokat választaná

A szocialisták és szabad demokraták továbbra is egymásra hárítják a felelősséget a fővárosi koalíció esetleges felbomlásának ügyében. Múlt csütörtökön a főpolgármester előzetes figyelmeztetése ellenére, a szocialisták a Fidesz támogatásával keresztülvertek egy 68 darab használt villamos megvásárlásáról szóló javaslatot a fővárosi közgyűlésen. Demszky Gábor főpolgármester szerint az MSZP-sek felrúgták az SZDSZ-szel 1998. november 2-án kötött koalíciót. Ezt követően Demszky felfüggesztette a két párt közötti koalíciós egyeztetést és döntéshozó fórumot. A szocialisták kijelentették, hogy mivel semmiféle hivatalos - vagyis írásos - értesítést nem kaptak sem Demszkytől, sem a szabad demokrata frakciótól, így továbbra is érvényesnek tekintik a két párt közötti megállapodást, de amennyiben a szabad demokraták valóban kilépnének a koalícióból, kétségessé vállhat a főváros 2001-es költségvetésének elfogadása.

A két párt közötti hétvégi informális egyeztetéseket követően hétfőn az SZDSZ frakcióvezetője, Bőhm András azt közölte, "nincsen változás az SZDSZ álláspontjában, de ezt alaptalan és szükségtelen levélben is megerősíteni". Bőhm kijelentette, hogy "nem vagyunk hajlandóak magunkra vállalni a felelősséget, mivel a szocialisták sértették meg a koalíciós megállapodást, ezért továbbra is rajtuk múlik, hogy milyen döntést hoznak". Jelenleg tehát ugyanolyan patthelyzet van, mint múlt pénteken, és az álláspontok sem nagyon közeledtek egymáshoz, bár Bőhm András szerint az SZDSZ-frakció készen áll arra, hogy folytassák a koalíciót, de készek arra is, hogy új alapokra helyezzék együttműködésüket a szocialistákkal.

A frakcióvezető szerint, ha az MSZP eláll a villamosvásárlástól és az SZDSZ-szel együtt megszavazza a fővárosi költségvetést március 8-án, akkor ez azt jelenti, hogy a koalíció visszaáll a rendes működési medrébe.

Az SZDSZ nyitott az közigazgatási apparátus által összeállított költségvetéssel kapcsolatos egyeztetésekre a szocialistákkal.

Bőhm András hozzátette: a szocialistákon múlik, hogy a Fidesszel együtt akarják-e megszavazni a költségvetést, vagy követik az SZDSZ-t, amely mindenképpen az MSZP-vel korábban elhatározott közös városfejlesztési program mentén halad tovább.

Gy. Németh Erzsébet, a szocialisták fővárosi frakciójának vezetője az SZDSZ-frakció hétfői ülésére reagálva elmondta, mivel továbbra sem kaptak hivatalos értesítést a szabad demokratáktól a koalícióról, illetve a frakció döntéseiről, így csak kedden, a szocialisták frakcióülése és a párt budapesti elnökségének rendkívüli ülése után lesz hivatalos állásfoglalás a kialakult ügyről. A szocialisták frakcióvezetője azonban hozzátette, az MSZP csak akkor szavazza meg a főváros 2001-es költségvetését, ha saját módosító javaslatainak is sikerül érvényt szereznie. A frakcióvezető elmondta, 12 milliárdot szeretnének átcsoportosítani a közlekedés és az egészségügy területére, illetve különböző intézmények felújítására és fejlesztésére. Gy. Németh szerint mivel a "hannoveri villamosok" ügyében nincsen új fejlemény, ezért az MSZP továbbra is támogatja azok megvásárlását 4,3 milliárd forintért. A frakcióvezető elmondta, az MSZP így összesen mintegy 16 milliárd forint átcsoportosítását szeretné elérni Budapest költségvetésének 270 -280 milliárdos összegéből.

Vajda Pál, a villamosüzletet javasló MSZP-s főpolgármester-helyettes azt mondta, meg kell kérdezni a budapestieket, hogy mit akarnak inkább, koalíciót vagy villamosokat.

Az SZDSZ szerint a közbeszerezési törvényt megsértve és felhatalmazás nélkül tárgyalt a BKV Rt. a hannoveri villamosok ügyében, mert csak közbeszerzési eljárás keretében folytatandó tárgyalásra kapott engedélyt. A szocialisták szerint viszont nincsen szükség a magyar törvények szerinti közbeszerzési pályázatra, mivel a hannoveriek pályáztatnak és Budapest csak az egyik résztvevője. Vajda Pál elmondta, a BKV törvényi kötelességének megfelelően bejelentette a közbeszerzési döntőbizottságnak, hogy megkezdi a tárgyalásokat. A döntőbizottság nem emelt kifogást, így a határidő elteltével a BKV hozzáfoghatott az egyeztetésekhez.

A koalíció ügye véglegesen a március 8-i fővárosi közgyűlésen dől majd el, akkor ugyanis kiderül, hogy melyik párt kivel szavaz majd a főváros költségvetését illetően.

[origo]

Korábban:

(2001.02.26.)