Boros Imre esélyes az agrártárca élére<br/>

Vágólapra másolva!
Boros Imrét a Fidesz vezetői is el tudnák fogadni agrárminiszternek, így a tárca ideiglenes vezetője a legesélyesebb a tisztségre. Boros beszámol azokról a vizsgálatokról, amelyeket ő indított az FVM intézményeinél.
Vágólapra másolva!

A Népszava információi szerint Boros Imre ideiglenes agrárminiszter lehet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetője. Őt a Fidesz vezetői is elfogadhatónak tartják, mert bár a kisgazdapárt jelöltje, nem tartozik Torgyán József feltétlen hívei közé. Ismert, hogy vizsgálatot indított a tárcához tartozó cégeknél, és részt vett a kisgazdafrakción belüli polgári platform megalakításában. Egyébként ma a mezőgazdasági bizottságot, csütörtökön pedig a kisgazdafrakciót tájékoztatja a miniszter a vizsgálat eddigi eredményéről. E két beszámolón értesüléseink szerint kiderül, felelősnek tartja-e Boros az FVM körüli botrányokért a korábbi vezetést, Torgyán József minisztert és politikai államtitkárát, Szabadi Bélát.

Szabadi Béla tegnap Boros felszólítása ellenére nem tett jognyilatkozatot az FVM-ben, mert közölte, csak jogi képviselője jelenlétében hajlandó azt megtenni. Ügyvédet viszont nem vitt magával. A miniszter azért kért nyilatkozatot, mert politikai államtitkárként Szabadi közigazgatási államtitkári feladatokat is ellátott (amit egyébként Torgyán pozitívumként, Szabadi hihetetlen munkabírásának példájaként említett). Németh Zsolt, Boros szóvivője az MTI-nek elmondta: Szabadi kifogásolta, hogy előzetesen nem ismerhette meg a megválaszolandó kérdéseket. A szóvivő szerint a volt államtitkárnak csak olyan kérdésekre kellett volna válaszolnia, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak korábbi beosztásával (a megválaszolandó kérdések államtitkokat is tartalmaznak). A miniszter szerdára ismét bekérette az FVM-be a volt államtitkárt.

Boros Imre kedden számol be a mezőgazdasági bizottság előtt. Farkas Sándor, a bizottság fideszes elnöke cáfolta, hogy a hosszú távú terveiről kérdeznék Borost, hiszen ő csak ideiglenesen vezeti a tárcát. Azt viszont megerősítette: az FVM-tulajdonú cégeknél indított vizsgálatról faggatják majd. Mint ahogy várhatóan az FKGP-frakció csütörtöki ülésén is ez lesz a téma, ahol Borost saját kérésére hallgatja meg a képviselőcsoport. Bánk Attila frakcióvezető annak ellenére fenntartja a meghallgatást, hogy ezt Torgyán meg kívánta akadályozni.

A kisgazdafrakció tanácskozásán személyi kérdésekről is szó lesz, bár Bánk Attila nem tud arról, hogy bárki indítványozná Torgyán kizárását a frakcióból. A Népszava úgy tudja, ez ott helyben, az erőviszonyok felmérése után dől el. A kizárási indítványok napirendre vétele attól függ, hogy határozatképes lesz-e a testület (ami egyelőre még kérdéses), illetve hogy meglesz-e valamelyik tábornak az ilyen ügyek eldöntéséhez szükséges kétharmados támogatása.

Szentgyörgyvölgyi Péter általános frakcióvezető-helyettes az MTI-nek elmondta, a vita nem arról folyik, hogy az ülésen meghallgassák-e Boros Imrét, hanem arról, hogy ez a téma van-e olyan fontos, hogy az legyen az első napirendi pont. Arra a kérdésre, hogy elvállalná-e a frakció vezetését, amire Torgyán javasolta, elmondta: jelenleg két ember is a képviselőcsoport vezetőjének tekinti magát. Ezért ezzel a kérdéssel majd akkor foglalkozik, ha hivatalosan jelölik a posztra.

Csütörtökön, a frakcióülés után a pártok frakcióvezetői a házbizottság ülésén vesznek részt. Az FKGP részéről Bánk Attilának postázta a meghívót Áder János házelnök (ismert, hogy Torgyán magát tartja frakcióvezetőnek). Bánk egyébként tegnap találkozott Áderrel, valamint - a többi koalíciós vezető mellett - Stumpf Istvánnal, a Miniszterelnöki Hivatal vezetőjével, továbbá kétszer is találkozott Boros Imrével. Mindhárom politikussal frakcióvezetőként tárgyalt.

Az FKGP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöksége megdöbbenve vette tudomásul, hogy február 23-án a párt miskolci irodáját feltörték. "A fenti törvény- és alkotmányellenes cselekmény elkövetésekor a helyszínen tartózkodott dr. Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke, valamint dr. Bernáth Varga Balázs, a párt felfüggesztett főtitkára. Fenti cselekményükkel kétségbe vonták a párt 2000 júniusában legitimen megválasztott elnökségének tevékenységét." A közlemény szerint a kihívott rendőröket, akik az erőszakos behatolást kivizsgálhatták volna, Bernáth Varga elküldte, arra hivatkozva, hogy ő az Országgyűlés igazgatásrendészeti bizottságának elnöke. Ezt követően a zárakat lecseréltette.

A jogi viták rendezéséig a megyei elnökség hivatalban marad (előzőleg Dobos Ferenc megyei elnököt az országos elnökség leváltotta).

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 27.)