A helyi adók élveztek előnyt az ORTT rádiófrekvencia-pályázatán<br/>

Vágólapra másolva!
Négy körzeti és helyi rádiófrekvencia odaítéléséről döntött tegnap az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT). A pályázók közül a debreceni HPZH 4 Konzorcium (nonprofit helyi 97,7 MHz), a kecskeméti Partner Rádió Kft. Konzorcium (helyi 97,9 MHz), a kiskunhalasi Halas Hangja Kft. (helyi 92,9 MHz) és a keszthelyi Helikon Rádió Kft. (helyi 99,4 MHz) nyert műsorszolgáltatási jogosultságot. A keszthelyi adóra két ismert kereskedelmi rádió, a Juventus és a Jam is pályázott.
Vágólapra másolva!

A pályázók között már ismert kereskedelmi adók is szerepeltek, ilyen volt a Juventus Rádió és a balaton-felvidéki érdekeltségű Rádió Jam. Mindketten a keszthelyi frekvenciát pályázták meg - sikertelenül. A Budapesten is hallható Juventus nemcsak a keszthelyi, hanem a szombathelyi frekvenciára is pályázott. Amennyiben elnyerte volna a nyugat-magyarországi frekvenciát, hálózata révén országos rádióadóvá válhatott volna, ami eddig csak két kereskedelmi rádió, a Danubius és a Sláger Rádió privilégiuma volt. A hálózatban történő műsorszórás nagyrészt országszerte azonos adást jelent, amelyet csak rövid időre szakítanak meg a helyi érdekeltségű műsorok.

Tímár János, az ORTT tagja az [origo]-nak elmondta: a Testület döntését elsősorban a helyi adók elsőbbsége motiválta. A hálózatos terjeszkedés törvényben szereplő lehetőségét még nem zárták ki teljesen, a keszthelyi körzetben fél éven belül újabb frekvenciát fognak megpályáztatni.

A Helikon Rádió győzelmével kapcsolatban Tímár megjegyezte, hogy a rádiót üzemeltető társaság tagja közt több önkormányzeti képviselő is van, ami ütközik a pártsemlegességet célzó médiapolitika szempontjaival.

Az egyetlen nonprofit műsorsugárzási jogot a debreceni HPZH 4 Konzorcium nyerte el. A nyertes fő vetélytársát, a nonprofit alapon régóta működő közösségi adót üzemeltető Szóla Rádió Alapítványt rosszul befizetett pályázati díja miatt kizárták. A debreceni frekvenciára jelentkező másik három pályázó valószínűleg kereskedelmi célú műsort szeretett volna sugározni. A nyertes HPZH 4 Konzorcium vezetője, Hajdú Károly korábban városi televíziót működtetett, jelenleg a kábeltelevíziósok Egyesületének Elnöke. Az ő pályázatuk formailag megfelelt az ORTT által előírt nonprofit elveknek. Tímár véleménye szerint a döntés abban segítette Hajdút, hogy "visszatérhessen a piacra". A másik két pályázó, a Dominó Rádió Konzorcium és a Pongó Export-Import Kft. pedig már rendelkezik helyi kereskedelmi rádiadókkal, az ő esetükben is megkérdőjelezhető, hogy valóban nonprofit sugárzásra rendezkedtek volna be.

Giczey Péter, az 1996 óta működő Szóla Rádió vezetője nem tud arról, hogy a közeljövőben újabb nonprofit pályázatot írnának ki Debrecenben, így továbbra is a nehezen fogható 72,41 Mhz-es URH sávon sugároznak napi hat órában, reggel hattól délig.

A miskolci 90,4 és a budapesti 88.8 MHz-es frekvenciáról, amelyre a katolikus Mária Rádió, a szintén vallási műsort sugárzó Yes Rádió, a már ismert közösségi adó, a Tilos Rádió, és a napokban hallható romarádió, a Rádió C pályázott, szombaton hoz döntést az ORTT.

A szombathelyi frekvenciára hatvan napon belül új pályázatot írnak ki.

[origo]

Ajánló: