Keddig egyezkedik az SZDSZ és az MSZP Budapest költségvetéséről <br/>

Vágólapra másolva!
Csütörtökön még vitát sem tartott a fővárosi közgyűlés Budapest költségvetéséről. A várost kormányzó SZDSZ-MSZP koalíció vezetői ugyan megállapodtak, hogy közös költségvetést nyújtanak be, de ennek tartalmáról nem egyeztek még meg. Az elmúlt hetekben úgy tűnt, szakad a fővárosi koalíció. Most mindkét párt készségesnek tűnik az egyezkedésre, de az érdemi tárgyalások csak holnap kezdődnek.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor

A következő napirendi pont a költségvetés általános vitája lett volna. Először megszavazta a közgyűlés, hogy legyen vita. Kiderült azonban, hogy legkorábban jövő kedden derül ki, hogy az eredeti tervezethez képest milyen módosításokat javasol az MSZP és az SZDSZ. A két párt vezetői megállapodtak szerdán, hogy csak közös módosításokat nyújtanak be, de abban még nem egyeztek meg, hogy mik legyenek ezek a módosítások. A koalíciós pártok módosításait így minden bizonnyal elfogadja majd a közgyűlés, hiszen a két párt szavazatai biztosítják a többséget. Tirts Tamás, a Fidesz-MKDSZ-MDF frakció vezetője ezért azt javasolta, ne legyen semmilyen vita addig, amíg nem ismerik a képviselők, hogy milyen módosítások várhatóak. Tirts indítványát a képviselők elfogadták, és korábbi döntésük ellenére költségvetési vita nélkül fejezték be az ülést.

A múlt héten még Demszky Gábor főpolgármester azt mondta, hogy a fővárosi koalíció felbomlott. Demszky ezt azután jelentette be, hogy múlt hét végén az MSZP - a Fideszszel együtt - megszavazta a hannoveri villamosok vásárlását. E hét szerdán azonban megegyezett a két párt elnöke, hogy továbbra is együttműködnek.

A vita a hannoveri villamosok körül mérgesedett el a koalíciós partnerek között. Az MSZP a Fideszszel együtt, de az SZDSZ ellenében megszavazta, hogy a BKV-nak vegyen a város 68 használt villamoskocsit Hannoverből. Az SZDSZ új kocsik vásárlását támogatta volna, de az MSZP szerint ez túl drága megoldás lenne.

Szerdán Kovács László, szocialista elnök és Demszky Gábor, az SZDSZ elnöke, főpolgármester megállapodott, hogy a koalíció marad, a város megveszi a hannoveri villamosokat, ha a megrendelés nem ütközik a közbeszerzési törvénybe. Abban is megállapodtak, hogy mindkét frakció elfogadja a város költségvetését, amiben lesz fedezet a hannoveri járművekre. Ekkor döntöttek arról is, hogy csak közös módosító javaslatokat nyújtanak majd be. A megállapodás előtt úgy tűnt, az MSZP nem szavazza meg a város vezetése által készített költségvetést. Hont András fideszes képviselő szerint "tegnap miközben egymás kebelére dőltek a pártelnökök, a szocialista Hiller István nem tudva a kiegyezésről, kutyakomédiának nevezte az SZDSZ költségvetését".

Csütörtökre kiderült, hogy az előző napi megállapodás még csak szándéknyilatkozat, tényleges megállapodás a költségvetés módosításairól továbbra sem született. Atkári János szabaddemokrata főpolgármester-helyettes azt mondta az [origo]-nak, hogy szerdán csak a listát tekintették át arról, milyen módosításokat kíván az MSZP. "Ismerjük a tételsort, holnaptól keddig egyeztetünk. Ha hatodikáig nincs egyezség, akkor lekéssük a törvényi határidőt, ameddig az állam felé be kell nyújtanunk a költségvetést." Az MSZP 16 milliárd forintnyi módosítást szeretne kieszközölni. Elsősorban tömegközlekedésre és egészségügyre költenének többet, mint a szabaddemokraták. Muskovics Péter szocialista képviselő az [origo]-nak azt mondta, a 280 milliárdos költségvetéshez képest nem jelentős az az összeg, amit az MSZP kifogásol. Kérdésünkre, hogy a plusz 16 milliárdot honnan teremtené elő az MSZP, Muskovics azt mondta "Át kell nézni a bevételi oldalt. Független gazdaságkutatók prognózisai alapján az illetékek, az iparűzési adó többet hozhat, mint azt eddig a főváros tervezte. Ugyanakkor bizonyos beruházások átütemezésére is sor kerülhet." Konkrétan Muskovics nem kívánta megnevezni, hogy milyen beruházásokat kellene elhalasztani, mert szerinte túl kényes még a két párt közti viszony ahhoz, hogy erről a sajtót tájékoztathassa. Annyit azért elárult, hogy nem a 4-es metróra félrerakott pénzt akarják felhasználni.

Fotó: HavariaPress
Tirts Tamás

A beruházások közül idén a legtöbb pénz - a tervek szerint - a 4-es metró néhány budai megállójának elkészítésére, illetve ehhez kapcsolódva a Bartók Béla út felújítására menne, 30 milliárd forint. A nagyobb beruházások között szerepel még a villamosok vásárlása, a Hungária körút felújítása, az észak-budapesti és a csepeli szennyvíztisztító megépítése.

Magyari Péter

Ajánló: