Elkezdődött a kispaládiak kitelepítése <br/>

Vágólapra másolva!
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kispaládon nem sokkal dél előtt már nyolc autóbusz várta a kitelepítendő embereket a község főutcáján. A kitelepítés elrendelésére azután került sor, hogy a Tiszába torkolló Palád patak és Batár folyó átbukott a töltésen, és elöntéssel fenyegeti a települést. A számítások szerint Záhonyig mindenütt rekordot dönt a mostani árhullám.
Vágólapra másolva!

A község főutcáján hömpölygő víz mintegy
harminc házat öntött el. A községben folyamatosan járnak a pótkocsis traktorok, az embereket a pótkocsik tetején szállítják el az autóbuszokig. Kispaládot mindenkinek el kell hagynia. Az embereket a közeli Kölcse művelődési házában szállásolják el; hátrahagyott értékekre rendőrök vigyáznak. "Kispaládon soha nem volt árvíz, még az 1970-es nagy tiszai áradás is elkerülte a települést, ezért érte a falu 556 lakóját felkészületlenül az áradás" - mondta Magyar Sándorné, a község polgármestere.

A helyszínre érkezett a Hódmezővásárhelyi 62.
Bercsényi Gépesített Lövészdandár mintegy kétszáz katonája. Ezzel kapcsolatban Kis Mihály ezredes elmondta, hogy terveik szerint két páncélozott harci járművel fogják az elárasztott területen keresztül a gátakra szállítani a homokot és a homokzsákokat.

Az emberek mentésével együtt megkezdték az állatok kimenekítését is. Ennek során - mondta el Kelemen Bálint állatorvos - a mélyebben fekvő vízzel elöntött területekről már csónakokkal kell kiszállítani
a sertéseket és a szarvasmarhát, majd a mintegy harminc jószágot teherautókon szállítják el.

Tivadarnál is megdöntötte az eddigi legnagyobb vízállás magasságát az áradó Tisza - közölte a
Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság védelmi ügyelete. Tivadar községnél 1998. november 6-án 958 centiméteres vízszintet mutatott a mérce, jelenleg viszont már több mint 990 centiméteres az ár. A számítások szerint Záhonyig mindenütt rekordot dönt majd a mostani árhullám. A Tisza mentén több ezren védekeznek, erősítik a nyúlgátakat, illetve töltéscsurgásokat, talpszivárgásokat, buzgárokat hárítanak el, valamint a feltámadt szél miatt a hullámverés ellen is védekezni kényszerülnek. Tiszabecstől, Záhonyig változatlanul harmadfokú a készültség. Tiszabecsnél jelenleg tetőzés közeli lassú apadást észlelnek a véderők, a vízszintmérő így is 710 centimétert mutat, ami felette van a 708 centis eddigi legnagyobb vízállásnak.

A Túr mentén Sonkádnál alakult ki súlyos árvízhelyzet, a víz magassága meghaladta az 1970. május 15-én mért 596 centiméteres rekordot: 615 centimétert jelzett a mérce. A kis folyó mentén szintén a nyúlgát megerősítésén dolgoznak a
harmadfokú készültséget tartó egységek. Az áradó Szamos Csengernél már meghaladta az elsőfokú -
legenyhébb - készenlétet indokoló magasságot, 550 centiméter fölött tart. Enyhe áradásnak indult a Kraszna is, a folyó mentén azonban még nincs szükség készültségre.

A Debrecenben állomásozó 5. Bocskai István Gépesített Lövészdandár háromszáz katonája vesz részt a Felső-Tisza vidékén az árvíz-elhárítási munkákban. Matuz István ezredes elmondta: a katonáik keddre virradóan éjféltől folyamatosan foglalták el helyüket a gátakon Tarpa, Kisar, Nagyar, Tiszabecs, Tiszacsécse és Fehérgyarmat
térségében; Homokzsákokat töltenek és helyeznek el a gátakon. A parancsnok arról is beszámolt, hogy három lánctalpas úszó gépkocsijuk közül egy már megérkezett Fehérgyarmatra, és elindították a másik kettőt is, amely órákon belül a térségben lesz.

(MTI)