A Fidesz elnökjelöltje agresszíven politizál, higgadtan kommunikál<br/>

Vágólapra másolva!
A Fidesz elnöksége csütörtökön döntött arról, hogy Pokorni Zoltán jelenlegi oktatási minisztert ajánlja a küldötteknek a párt elnökéül. A Fidesz jelenlegi vezetője, Kövér László azzal indokolta a személycserét, hogy a közeledő választásokra való felkészülés több embert és más munkamegosztást kíván. Az [origo] úgy tudja: Kövért a pártban túl konfrontatívnak tartották, ezért nem jelölik újra. A jelenlegi pártelnök maga is utalt arra, hogy Pokorninál jobb kommunikációs képességgel senki sem rendelkezik a pártban. Pokorni Kövérhez képest sokkal visszafogottabban nyilatkozik, miközben ugyanolyan agresszívan ragaszkodik nézeteihez és viszi keresztül akaratát.
Vágólapra másolva!

Az [origo] úgy tudja: a Fidesz legutóbbi elnökségi ülésén felmerült, hogy Kövérnek vissza kellene vonulnia, hogy a Fideszt a választások előtt egy kevésbé konfrontatív politikus képviselje. Kövér László jelenlegi pártelnök ezt elismerte, ugyanakkor hozzátette: a májusi tisztújító kongresszus előtt az elnökségnek csak ajánlási joga van a küldöttek felé az elnök személyéről.

A csütörtöki elnökségi ülés utáni sajtótájékoztatón Kövér azzal indolkolta a személycserét, hogy a választásokig hátralévő idő több embert és más munkamegosztást igényel. "Ismét készül egy vitairat, ennek és a kampánynak a levezetése, szervezése lesz a következő elnök legfontosabb feladata. A társadalmi vita lefolytatására Pokorni Zoltán a legalkalmasabb" - mondta Kövér, aki többször is elmondta: nem vonul vissza, bármilyen feladatot, posztot szívesen elvállal a jövőben, legyen az alelnöki vagy kampányfőnöki pozíció.

Kövér szerint azért is esett Pokornira a választás, mert az övé volt az egyik legsikeresebb tárca, így ha lemond, utódjának nem lesz nehéz dolga, és ezzel a Fidesz nem veszít pozíciójából. Kövér azt nem ismerte el nyíltan, hogy egy kevésbé konfrontatív elnököt akar helyette a párt, de lényegében erre utalt, amikor azt mondta: "Pokorni Zoltán ízig-vérig tanárember, nála jobb kommunikációs képességgel rendelkező embert keresve sem lehet találni a Fideszen belül, de talán azon kívül sem".

Pokorni lehetséges utódjáról nem esett szó az elnökségi ülésen, Kövér is csak annyit mondott: "olyan személy kell oda, aki garanciát jelent arra, hogy Pokorni Zoltán politikáját viszi tovább". Egyik lehetséges jelölt Pálinkás József, a tárca politikai államtitkára.

Kövér szerint a személycserével nem várható politikai változás a Fideszen belül. Kövér közölte: kedden találkozott a megyei vezetőkkel, akikkel az új elnökról egyeztetett. A megyeiek - Kövér szerint - támogatják Pokornit.

A Fideszben a pártelnöki és miniszterelnöki tisztség szétválasztása egy hosszan tartó döntés eredménye volt. Az [origo] értesülései szerint az elnökségből akkoriban a végső szavazáson már csak Pokorni Zoltán ellenezte a funkciók szétválasztását. A két tisztség szétválasztása elsősorban azért történt, mert a párt kormányzásban részt nem kapott tagjai régóta panaszkodtak, nem tudnak kihez fordulni problémáikkal - magyarázták az [origo]-nak fideszesek 2000 januárjában. Orbán Viktor miniszterelnök az egy évvel ezelőtti kongresszuson azt mondta: a következő választásokra csak egy főállású elnök képes felkészíteni a pártot. Ezért vált meg miniszteri tisztségétől pártelnökké választása után Kövér László.

Kövért még a Fideszben is túl agresszívnek tartják

Kövér László sokszor felháborodást
kelt beszédeivel

1990 óta parlamenti képviselő, a párt megalakulása óta a Fidesz Országos Választmányának tagja. 1993 óta a Fidesz egyik alelnöke. Kövér elnökké választása előtt sokak szerint a párt "szürke eminenciása" volt, kulcsszerepe volt mindig is a párttal kapcsolatos döntésekben. 1993-ban komoly részt vállalt a Fidesz új alapszabályának kidolgozásában, mely megszüntette a tagság korhatárát korlátozó passzust, és kulcsszerepe volt '94-ben a jobboldali pártok összefogásának megszervezésében is.

Kövér egész politikai pályafutását végigkísérték kemény hangú, sokszor nagy felháborodást keltő beszédei. Az elnökváltás egyik oka lehet, hogy a kompromisszumkészebbnek tűnő Pokorni megnyerheti az ingadozó szavazókat a következő választásokig. Kövér - akinek egyes beszédeit több fideszes is túl agresszívnak tartotta - esetleges leváltása pártelnöki posztjáról, és a nála jóval visszafogottabb Pokorni jelölése, azt jelentheti, hogy a Fidesz finomítani kíván politikai stílusán.

Pokorni nyugodtabb hangvétele megnyerheti az ingadozó választókat

Pokorni Zoltán higgadtabban
kommunikál
Ráció

1994-től a Fidesz alelnöke és országgyűlési képviselője. ´97 és ´98 között a parlamenti frakció vezetője. 1998-tól oktatási miniszter.

A parlament munkájában már a Horn-kormány alatt is aktívan részt vett, akkori számos módosító indítványai közül a legismertebbeket a közoktatási törvényről, a felsőoktatási törvényről és a kulturális javak védelméről hozott törvényekhez nyújtotta be. Beadvánnyal fordult az országgyűlés adatvédelmi biztosához a Xénia-lázas kérdőívekkel kapcsolatban. Számos akkori felszólalása az egyházi oktatás ügyében ellenséges indulatokat kavart a keresztény szellemű pártok részéről, akik azóta is egyházellenességgel vádolják.

Segítőtársakkal ugyan, de lényegében ő dolgozta ki ´98-ban a Fidesz-MPP művelődési programját. Ebben következetesen kiállt a nemzeti alaptanterv 11-12. évfolyamra való kiterjesztése és a műveltségterületek helyett a tantárgyak szerinti oktatás mellett. A felsőoktatás terén az első diplomáig a tandíjmentesség visszaállítását szorgalmazta. Bár fontosnak és fejlesztendőnek, mégis messze jelentőségén túl értékeltnek tartotta az internet oktatásban betöltött szerepét. "Nem szeretném, ha az új totemállat a számítógép lenne" - nyilatkozta 1998-ban, a választási kampány idején.

Pokorni miniszterként ígéretei egy részét betartotta: tandíjmentessé tette az első diploma megszerzéséig a felsőfokú oktatást és leépítette a Sulinet-programot, amelyet elődje, Magyar Bálint hozott létre. A pedagógusbérek nagy mértékű emelése azonban azóta sem valósult meg.

Pokorni azon ritka miniszterek közé tartozik, akiknek az elmúlt két évben nem volt nagyobb konfliktusuk, botrányuk sem a nagypolitikában, sem a szakszervezetekkel szemben.

Pokornit ismerősei kultúrált, higgadt embernek tartják. Beszéde mindig rendezett; kedveli a körülírásokat, mondatai gyakran tartalmaznak rokon értelmű szavakat. Nyilatkozatai mindig egyértelműek, miközben ellenfeleire nem tesz nyíltan negatív megjegyzéseket. Pokoni kifelé toleránsnak és kompromisszumkésznek mutatkozik, ugyanakkor a háttérben éppolyan agresszívan ragaszkodik nézeteihez, mint Kövér. A különbség kettőjük között, hogy Pokorni kifelé mindig megtalálja a szükséges hangot.
A közvéleménykutatások szerint a Fidesz egyik legnépszerűbb embere. Mikor elnökségi taggá választották, a legtöbb szavazatot kapó jelöltek között volt.
Mivel Pokorni Zoltán jelenleg oktatási miniszter, ha elnök lesz, valószínűleg lemond a kormánytagságról.

Kapcsándi Dóra, Magyari Péter

Ajánló:

Korábban:

(2001. március 2.)