Az árvíz következő kritikus pontja Záhony lesz<br/>

Vágólapra másolva!
Gergelyiugornyát körülvette a víz, Tiszaszalkán 15 ezer csirke várja a kitelepítést. A rendőrség jelenlétének köszönhetően eddig nem fordultak elő lopások, a lakosság körében nincs pánik. A következő kritikus pont Záhony lesz, itt az éjszaka folyamán várható a folyó tetőzése. A Bodrog teljes hosszán másodfokú készültséget rendeltek el. Az Alsó-Tiszán mérsékelt áradásra számítanak, ha nem ér össze a Körösök és a Maros árhulláma a Tiszáéval.
Vágólapra másolva!

Az árvíz az [origo] térképén

Katonák, civilek, tűzoltók, összesen mintegy ezer ember küzdött csütörtök délután a Vásárosnaményhez tartozó Gergelyiugornya nagyobbik felének megmentéséért egy 7 kilométer hosszúságú lokalizációs védvonalon. Kora délután már méteres vízben álltak az épületek. Ebben a helyzetben a helyi erők tatai és szombathelyi katonák segítségével egy újabb védvonalat húztak a főutcán.

Mindez azt jelenti, hogy a településrészt gyakorlatilag bekerítette a víz, így szükségessé vált a korábban már megépített hét kilométeres töltésszakasz folyamatos magasítása is. Galyas István, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság védekezésvezetője elmondta: a védvonal erősítésére több száz teherautó hordja folyamatosan a homokot és a homokzsákokat. Vízi járműveket, úgynevezett rocsókat is bevetnek a homokzsákok szállítására a lokalizációs vonal mentén.

A Baromfico Kft. tiszaszalkai telepén 15 000 csirke várja a kitelepítést. Ám erre eddig nem kerülhetett sor, mert a víz teljesen elöntötte a Tiszaszalkára vezető utat. Bakos János rendőr dandártábornok elmondta, hogy nem fordultak elő lopások, fosztogatások, annál is inkább nem, mert a rendőrség gondoskodik a hátrahagyott vagyon védelméről. Az érintett lakosság körében pánikhangulat nem tapasztalható, ugyanakkor nem alkalmaznak erőszakot azokkal szemben, akik a kitelepítésről szóló határozat ellenére nem hagyták el lakóhelyüket.

Másodfokú a készültség a Bodrog teljes hosszán és a Tisza taktaközi szakaszán

A Tisza és a Bodrog észak-magyarországi szakaszain tovább folytatódik az intenzív áradás, ezért csütörtökön már a Tisza taktaközi szakaszára és a Bodrog teljes hosszára is elrendelték a másodfokú árvízvédelmi készültséget - közölte Pados Imre védelemvezető, az Évizig igazgatója. Elmondta, hogy az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság területén 288 kilométer hosszúságban tartanak készültséget. Harmadfok van érvényben a Tiszán a bodrogközi Tiszacsermely-Zemplénagárd és a Zalkod-Tiszacsermely közötti védelmi szakaszon. Másodfokú a készültség a taktaközi Tokaj-Inérhát védelmi vonalon. Első fokot rendeltek el a folyó Sajószöged-Sarud közötti gátjai mentén.

A Bodrog teljes magyarországi szakaszán másodfokra emelték a készültséget. A védelemvezető az előrejelzésekre alapozva a Tisza tetőzését Tokajnál vasárnapra várja 870, plusz-mínusz 20 centiméterrel. Véleménye szerint az árhullám nem fogja elérni a tavalyi - eddig mért legmagasabb - szintet.

Mindkét észak-magyarországi folyó gátjai mentén komoly előkészületek folynak az érkező nagy árhullám zavartalan levezetésére. Megkezdték a töltéskoronákhoz és védvonalakhoz vezető utak megerősítését. Fokozott figyelemmel ellenőrzik az elmúlt évek során épített és magasított bodrogközi és taktaközi gátakat. Ahol szükséges, a rézsű védelmét fólia és geotextília leterítésével erősítik.

A Bodrogközben, Tiszakarád belterületén bordás megtámasztást építettek, Zalkod belterületén egy áradással veszélyeztetett út töltését is megerősítették. A Bodrog jobb parti településein az önkormányzati beruházásban tavaly elkészült új körtöltéseknél a védelmi munkákhoz biztosítja az Évizig a műszaki irányítást.

Tokaj belterületének alsó részén nagy teljesítményű szivattyúkat telepítettek a várható töltésszivárgások visszavezetésére. Az észak-magyarországi védvonalakon több mint ezren dolgoznak, munkájukat száz gép és szállítóeszköz segíti. Az elmúlt 24 órában a védekezési munkákhoz 3000 homokzsákot, 1300 négyzetméter geotextíliát, 100 köbméter homokot és 150 köbméter bányameddőt használtak fel.

A következő kritikus pont Záhony lesz, az Alsó-Tiszán mérsékelt áradásra számítanak

A tiszai árvíz következő kritikus helye Záhony lesz, ahol az esti, éjszakai órákban a folyó vízszintje várhatóan megközelíti vagy el is éri az eddig mért legnagyobb magasságot, a 751 centimétert. Fónagy János szakminiszter szerint a felkészülés ennek megfelelő a gátak mentén, ahol jelenleg is több tízezren dolgoznak.

Az Alsó-Tiszán mérsékelt áradásra számítanak a szakemberek a következő napokban - közölte csütörtökön délben az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság. A vízállás alakulására csak a tokaji tetőzést követően tudnak pontosabb előrejelzést adni az igazgatóságon. A jelenlegi becslések szerint a jövő hét elején Csongrádnál és Mindszentnél eléri a Tisza vízszintje a 650 centimétert, melynél elrendelik az első fokú - legalacsonyabb - árvízvédelmi készültséget.

Szegednél leghamarabb a jövő hét közepétől várható a készültség elrendelése. A mostani helyzetértékelést jelentősen befolyásolhatja a jövő hét keddre prognosztizált csapadék, amelynek hatására a Körösökön és a Maroson is levonulhat számottevő árhullám, ami találkozhat a tiszai árhullámmal. A szakemberek szerint nincs kizárva, hogy a folyó szegedi rakpartját vasárnap elönti a víz.

A hullámtereken lévő üdülők tulajdonosai megkezdték az épületek "felkészítését" az árhullámra, várhatóan a jövő héten víz alá kerülnek az árterek. Az előzetes becslések szerint Csongrád és Mindszent térségében március 21-22-e táján 850 centiméter körüli vízállással tetőzik a Tisza, Szegednél a tetőzés egy nappal később 700 centiméter körüli vízállással várható. Az eddigi legmagasabb vízállást Szegednél 1970-ben mérték, akkor 961 centimétert mutatott a mérce. A tavalyi áprilisi tetőzéskor 929 centiméteres volt a folyó vízszintje.

(MTI)