Nyolc zámolyi roma menedékjogot kapott Franciaországban <br/>

Vágólapra másolva!
Több forrásból megerősített információink szerint két zámolyi roma család, összesen nyolc személy tegnap értesítést kapott a francia menekültügyi hatóságtól (OFPRA), hogy ma átvehetik a menedékjogról szóló dokumentumaikat.
Vágólapra másolva!

A menedékjog megadásáról szóló levelet tegnap kapták a Strasbourgban tartózkodó családok, közöttük Krasznai András, Krasznai József, a zámolyi romák szószólójának fia és családja, valamint Góman Ildikó és három gyermeke.

A zámolyi romák kálváriája

A levelet Nemrad Debrak írta alá az OFPRA igazgatójának nevében, és közli, hogy a Francia Köztársaság március 2-ai kérelmük alapján menedékjogot nyújt e családoknak. Arról lapzártánkig nem érkezett információ, hogy a Strasbourgban tartózkodó magyar állampolgárok közül rajtuk kívül más kapott-e ilyen értesítést.

Krasznai András a Magyar Hírlapnak telefonon megerősítette: tegnap két zámolyi roma családot, összesen nyolc személyt - felnőttek és gyerekek - értesítettek a francia hatóságok arról, hogy "megkaptuk a politikai menedékjogot". "A többiek várhatóan ugyanilyen választ kapnak majd, csak a papírok kiállítása időbe telik" - jegyezte meg a zámolyi férfi.

Krasznai András elmondta, miután várhatóan ma megkapja az igazolványát, hétfőtől már munkába is áll, mindenes lesz az egyik strasbourgi szállodában. Franciául egyébként - tette hozzá -, még nem tanult meg igazán, "megérteni azonban megértenek már". Ugyancsak a jövő hétre tervezi, hogy kiköltözik abból a házból, ahol most mindannyian laknak.

A menekültek egy hónappal az igazolványok megszerzése után kérhetnek útlevelet a francia hatóságoktól, s elutazhatnak bárhova, kivéve azt az országot, amelyet elhagytak, azaz jelen esetben Magyarországot. "De úgy érzem, közülünk senki sem kívánkozik oda visszamenni" - mondta Krasznai András. A francia állampolgárságot öt év múlva kérvényezhetik.

Strasbourgban jelenleg 39 zámolyi roma tartózkodik, miután egy asszony három kisgyerekével a közelmúltban hazatért Magyarországra, a csoport további nyolc tagja pedig már korábban Kanadába utazott. Januárban már megjelentek olyan sajtóértesülések, amelyek szerint a menedék valamely formáját megkapják a zámolyi romák. Ezeket azonban akkor a menekültügyi hatóság cáfolta. A zámolyi romák közül 2000 júliusában mintegy ötvenen hagyták el Magyarországot. Döntésük előzménye, hogy a zámolyi önkormányzat életveszélyessé nyilvánította és lebontotta házaikat.

A menedékkérelmükben a romák arra hivatkoztak, hogy támadások érték őket a zámolyi kultúrházban, az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat gyömrői úti művelődési központjában fogva tartották őket. Budapesti ideiglenes lakhelyükön rasszista fiatalok támadták meg őket, Zámolyon faházaikat felgyújtották, fenyegető leveleket kaptak.

(Magyar Hirlap)