Csaknem 250 millió forintot költenek naponta az árvíz elleni küzdelemre<br/>

Vágólapra másolva!
Újabb falvakat fenyeget az árvíz. Jelenleg Tiszaadony, Barabás, Tiszakerecseny és Lónya van veszélyben. Eközben megkezdődött a tarpai gátszakadás helyreállítása. Öt község - Tivadar, Tarpa, Beregdaróc, Beregsurány és Márokpapi - kimenekített lakosságát a napokban visszatelepítik. A védekezés napi költsége 246 millió forintra emelkedett, így a halmozott kiadások megközelítik a 750 millió forintot.
Vágólapra másolva!

A tarpai gátszakadásokból a 41-es úton, illetve a megnyitott két részén az észak-beregi tájegységre zúdult árvíz szombaton délután a Tiszakerecseny-Tiszaadony- Barabás közötti "háromszögben" elhagyta a magyar-ukrán határt, és a kárpátaljai Csonkapapi, illetve Beregsom irányába tart.

Fotó: Barakonyi Szabolcs

A Tiszaadony-Barabás közötti út átvágása is megtörtént, melyen keresztül elvezetik az ár egy részét e települések, illetve Tiszakerecseny körzetéből. A véderők a megtett intézkedések révén abban bíznak, hogy meg tudják akadályozni a víz betörését Tiszaadony lakott területére.

Daróczy Pál, Barabás polgármestere ugyancsak bizakodik, hogy a település körül homokzsákokból emelt lokalizációs gát megvédi a község házait az elöntéstől. - Igen keményen védekezünk, a mély fekvésű területen például volt olyan szakasz, ahol öt méter magas gátat kellett hirtelen raknunk - mondta.

A Tiszakerecsenyt védő körtöltés egy részét is elérte az ár, Lónyán is észlelték a víz érkezésének első jeleit, viszont Tiszaszalka, Tiszavid és Mátyus ideiglenes gátját még nem feszíti az áradat.

Megkezdődött a tarpai gátszakadás helyreállítása

Kedvező fordulat következett be a felső-tiszai árvízvédekezésben szombaton, mivel megindulhatott a tarpai gátszakadás helyreállítása, és Tiszaszalkánál megnyitottak egy zsilipet, ami a beregi öblözet vizét vezeti vissza a folyómederbe - mondta el Manninger Jenő, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára.

Fotó: Barakonyi Szabolcs

Öt község lakosait visszatelepítik

Helmeczy László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság elnöke szombaton késő délután elrendelte, hogy készítsék elő öt község árvíz miatt március 7-én kimenekített lakosságának visszatelepítését. Az első körben Tivadar, Tarpa, Beregdaróc, Beregsurány és Márokpapi lakói térhetnek vissza, de csak akkor, ha a településen végrehajtják a meghatározott óvintézkedéseket. Így el kell végezni az érintett község teljes fertőtlenítését, az ivóvíz laboratóriumi vizsgálatát, a tisztiorvosi szolgálat katasztrófa utáni helyzetben indokolt ellenőrzéseit, az elhullott állatok tetemeinek összegyűjtését, illetve a visszaköltözés egészségügyi biztosítását. Feltétel továbbá a közművek visszakapcsolhatósága, az életveszélyessé, lakhatatlanná vált épületek felmérése, nyilvántartásba vétele, a hajléktalanná váltak elhelyezésének megoldása, valamint a rendfenntartás és a visszatelepülők utaztatásának megszervezése.

A juhok nagy része megmenekült

100 vályogház dőlt össze

Szentes György, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője ismertette: felméréseik szerint eddig mintegy 100 vályogház omlott össze a térségben, de várható, hogy további házak jutnak hasonló sorsra Elmondta azt is, hogy amíg a felnőtt lakosság visszaköltözhet épen maradt lakóhelyeikre, addig gondoskodnak arról, hogy a gyermekeket a Magyar Honvédség kiképzési bázisain, illetve üdülőiben helyezzék el.

A következő napokban a csapadék nem okoz árhullámot

Varga Miklós, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője elmondta, a meteorológiai előrejelzések szerint a Felső-Tisza vízgyűjtőjének magyar területén a következő két napban mindössze 5 milliméter csapadék várható, míg az országon kívül 4-20 milliméter is előfordulhat. A vízügyi szakember szemléltetésképpen elmondta, hogy ha területi átlagban 10 milliméter csapadék hull a térségben, az Tiszabecsnél 1 méteres árhullámot jelenthet, ami a jelenlegi helyzetben nem okozhat problémát. Varga Miklós hozzátette: kedden, szerdán és csütörtökön azonban 20-30 milliméteres csapadékra lehet számítani a térségben. Kifejtette, hogy várhatóan ez sem fog már jelentős árhullámot okozni, mivel számítások szerint átlagosan 50 milliméteres csapadéknak kell esnie ahhoz, hogy a tarpai gátszakadás alsó szélét elérje a víz szintje. A védekezés munkálataiban 13 200 ember, 1423 jármű és gép vesz részt.

Eddig 750 millió forint ment el védekezésre

Az elmúlt napon felhasználtak 500 ezer darab homokzsákot, 2200 tonna követ és kavicsot, 107 ezer négyzetméter fóliát és 3700 köbméter homokot. A védekezés napi költsége 246 millió forintra emelkedett, így a halmozott kiadások megközelítik a 750 millió forintot.

Megszűnt a rendkívüli készültség az apadó folyóknál

Az apadó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyók mentén szombaton késő este mindenütt megszűnt a rendkívüli készültséget. A harmadfokú készenlétet viszont fenntartják a magas vízállás miatt a Tisza Dombrád-Tokaj közötti szakaszán, valamint a folyóba torkolló Lónyay-főcsatorna gátjainál. Vasárnap az árvíz által elöntött községekben megkezdik a kárfelmérést. Eddig a kommunikációs központhoz az érintett beregi polgármesteri hivatalok mintegy száz épület összeomlását jelentették be, közöttük zömmel vályogból készült lakóházak, illetve gazdasági melléképületek vannak.

A szabolcsi folyók szombat esti 8 órakor mért vízállása: a Tisza Tiszabecsnél 41, Tivadarnál 327, Vásárosnaménynál 731, Záhonynál 692, Dombrádnál 803, Tiszabercelnél pedig 826 centiméter. Tiszabercelnél lassan, óránként 1 centimétert apad a vízszint. A Lónyay-főcsatorna vize Kemecsénél 795, Kótajnál 821 centiméteres, a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt kétóránként egy centiméterrel emelkedik.

Orbán Viktor segítséget ígér a bajbajutottaknak

Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, késő este Nyíregyházán, miután a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság védelmi központjában tájékozódott az árvíz helyzetről. A váratlanul Szabolcsba érkező kormányfő megerősítette, hogy a kormány megnyitott egy ötmilliárd forintos átmeneti alapot a további védekezéshez és az újjáépítés elkezdéséhez, s amennyiben elfogy a pénz, újabb ötmilliárdos keretet biztosítanak. Az újjáépítést bizottság felügyeli majd, s a víz levonulása után azonnal kezdődik a tervek készítése. - A bajba jutott emberek számíthatnak a kormány segítségére - hangsúlyozta Orbán Viktor.

Orbán Viktor a tervek szerint vasárnap felkeresi a legkritikusabb árvizes helyeket, ahol a védekezési feladatok mellett szót vált majd az emberekkel az újjáépítésről is. A miniszterelnök ígéretet tett, hogy az újjáépítéssel együtt a korábbi években elmaradt beruházásokat is megvalósítják a falvakban, azaz jelentős fejlesztésre számíthat Bereg.

Kárpátalján megkezdődött Hetyen kiürítése

Szombaton napközben még úgy tűnt, hogy meg lehet védeni Hetyen és Papi településeket a beregszászi járásban, de nem sikerült megfogni a tarpai tiszai gátszakadás irányából érkező vizet, ezért az esti órákban elrendelték Hetyen kiürítését. A falu mély fekvésű központjából csónakokkal szállították ki az embereket, akik az utolsó pillanatig emelték homokzsákokból a körgátat.

A magyarországi beregi térségből lassan érkező víz folyási irányát igen nehéz előrejelezni, amit az is nehezít, az egykori Szovjetunióban titkosan kezelték a domborzati viszonyokra vonatkozó adatokat. A víz lefolyását akadályozza a mezei árkok, csatornák elhanyagoltsága, elgazosodása, a zsilipek rossz állapota. Annyi bizonyos, hogy Hetyen mellett komoly veszély fenyegeti Papit és Papitanyát is, innen szükség esetén ugyancsak ki fogják telepíteni a lakosokat.

A Hetyenben történtek hatására szombaton este elkezdték erősíteni a korábbi napokban megépített ideiglenes gátrendszert Szalóka és Eszeny községek körül, mivel a víz nagy része ebben a térségben fog levonulni a Tiszába és a Latorcába.

(MTI)

Ajánló: