Egy francia kormánypárti politikus szerint a magyar állam üldözi a romákat<br/>

Vágólapra másolva!
Rövid összeállítást szentelt péntek esti adásában a Strasbourgban lévő zámolyi romák ügyének az FR2 francia közszolgálati televízió. A francia kormánykoalícióhoz tartozó zöldek európai parlamenti képviselője közölte: a menedékjog megadásával Franciaország "most először, azt ismerte el, hogy Magyarország nem biztonságos ország, a magyar állam üldözi a cigányokat".
Vágólapra másolva!

A műsorvezetői felvezetés szerint a két zámolyi roma család menekült státusi kérelmének elfogadása "történelmi jelentőségű" döntés abból a szempontból, hogy "első ízben ismerték el az emberi jogok tiszteletben nem tartásának esetét Magyarországon". Kulcsfontosságú abból a szempontból is, hogy Magyarország egyike a hat uniós tagjelölt országnak - fűzte hozzá a riporternő. A műsorban elhangzott: az emberi jogok tiszteletben tartása és a kisebbségek védelme két olyan kritérium, amelyet figyelembe kell venniük a csatlakozóknak.

Pierre Henry, a Terre d'asile nevű francia karitatív szervezet elnöke örömének adott kifejezést a döntés fölött, amely értékelése szerint "először ismerte el, hogy Európában a romák üldöztetésnek vannak kitéve". Marc Lipietz, a francia kormánykoalícióhoz tartozó zöldek európai parlamenti képviselője az esettel kapcsolatban kijelentette: a menedékjog megadásával Franciaország "most először, azt ismerte el, hogy Magyarország nem biztonságos ország, a magyar állam üldözi a cigányokat".

A műsorban elhangzott zárókommentár szerint a döntés "olyan figyelmeztetésnek is felfogható, hogy egy már elfogadott jelöltség még nem egyenértékű a csatlakozással".

A műsorban megszólaltatott egyik zámolyi asszony kijelentette: "Itt most új élet kezdődik számunkra, mert itt embernek tekintenek bennünket."

Ugyancsak pénteken este tette közé a zámolyiak ügyére reagáló közleményét az Emberi Jogok Ligája (LDH), üdvözölve a két roma családnak megadott menekülti státust. A szervezet reményének adott hangot, hogy a többi kérelmező esetében hasonló döntés születik. Az LDH közleménye szerint ez a döntés "annak megerősítése, hogy
a 'biztonságos ország' fogalma kezelhetetlen és veszélyes, azaz minden esetet egyedileg kell elbírálni, figyelembe véve a kiinduló ország általános állapotát".

A liga felhívást intézett az Európai Unió tagállamaihoz és a tagjelölt országokhoz: "Hozzanak erőteljes intézkedéseket a jelenleg diszkriminációnak és rendszeres üldöztetésnek kitett roma kisebbség tényleges elismerésének és integrálásának elősegítése céljából."

A francia külügyminisztérium szóvivője pénteken közölte: a menekültügyi hivatal (OFPRA) két roma családot érintő döntése nem politikai jelzés. Francia részről nem vonják kétségbe, hogy Magyarország teljesítené a koppenhágai kritériumokat -
hangsúlyozta Francois Rivasseau szóvivő. Mint kiemelte: "Megvan a képesség és a politikai szándék a (csatlakozási) folyamat folytatására."

(MTI)