Vágólapra másolva!
Egyetértés alakult ki az Állami Számvevőszék és a SZDSZ között arról, hogy átláthatóvá kell tenni a pártok választási kampányának költségeit. Demszky Gábor és Hack Péter a közpénzek felhasználásáról is tárgyalt Kovács Árpáddal, az ÁSZ elnökével.
Vágólapra másolva!

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és az SZDSZ törekvései közösek abban, hogy a pártok kampányfinanszírozásáról szóló választási törvényt még ebben a parlamenti ciklusban módosítsák, mondta Hack Péter szabad demokrata képviselő, miután Demszky Gábor, a párt elnöke társaságában tegnap tárgyalt Kovács Árpáddal, a számvevőszék elnökével. Hack emlékeztetett rá, hogy az ÁSZ még tavaly javasolta a kormánynak a jogszabály megváltoztatását. A számvevőszék az 1999. októberi és a 2000. áprilisi időközi országgyűlési választási kampányra fordított pénzeszközök ellenőrzése során jutott erre a következtetésre. Munkájukat ugyanis jelentősen nehezítik a választási törvény hiányosságai. A mai szabályozás szerint gyakorlatilag az minősül kampányköltségnek, amit a pártok annak tartanak, illetve könyvelnek el.

A kampánypénzek ellenőrizhetősége érdekében nyújtott be törvényjavaslatot február végén Hack Péter és Szent-Iványi István. A kormányzati szintű korrupció elterjedésének megakadályozásáról szóló javaslatról Hack a Népszavának elmondta: előterjesztésük szerint valamennyi, a kampánnyal öszszefüggő adat közérdekűnek minősülne. Amennyiben a parlament elfogadja az előterjesztést, a jövőben a választási kampányban a pártok hirdetései az Országos Választási Bizottságnak bejelentett, kötött tarifával jelenhetnének meg. Javasolják továbbá a kampány időszakának lerövidítését három hétre, ami jelentősen csökkentené a kiadásokat.

Az SZDSZ - az ÁSZ elképzeléseihez hasonlóan - szorgalmazza azt is, hogy a költségvetési többletbevételek elköltését az Országgyűlés ellenőrzése alá vonják. A politikus szerint van esély arra, hogy a kampányfinanszírozást átláthatóvá tevő törvényt még a 2002-es választások előtt elfogadja a parlament. Mint fogalmazott, a kormánypártok is érdekeltek a mai képmutató szabályozás megváltoztatásában, ezáltal is csökkentve az elsősorban a hatalmon lévő pártokra nehezedő korrupciós nyomást. Az ellenzéki törvényhozó kilátásba helyezte, hogy az Országos Választási Bizottság vezetőjével is megbeszélést folytatnak ez ügyben.

(Népszava)