Újabb község lakói térhetnek haza az óvintézkedések után<br/>

Vágólapra másolva!
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság elnöke, Helmeczy László, újabb község, ezúttal Barabás visszatelepítésének előkészítésére adott ki utasítást hétfőn. A település árvíz miatt kimenekített lakói azután mehetnek vissza a községbe, ha a településen előbb megtörténnek a szükséges óvintézkedések. Kedden megkezdődik a kárfelmérés azokon a katasztrófa sújtotta településeken, ahol befejeződött az árvíz elleni védekezés. Az árvizet követő kárenyhítés összefogására létrehozott tárcaközi bizottság hétfőn tartotta meg alakuló ülését.
Vágólapra másolva!

Istenes Sándor polgári védelmi ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta: el kell végezni a teljes fertőtlenítést, az ivóvíz laboratóriumi vizsgálatát, a tisztiorvosi szolgálat katasztrófa utáni helyzetben indokolt ellenőrzéseit, az elhullott állatok tetemeinek összegyűjtését, illetve a visszaköltözés egészségügyi biztosítását.

Feltétel továbbá a közművek visszakapcsolhatósága, az életveszélyessé, lakhatatlanná vált épületek felmérése, nyilvántartásba vétele, a hajléktalanná vált személyek elhelyezésének megoldása, valamint a rendfenntartás és a visszatelepülők utaztatásának megszervezése is. Istenes hozzátette: szigorúan megkövetelik a feladatok maradéktalan végrehajtását, hiszen nincs értelme a felesleges kockázatnak.

Az eddig visszatelepített öt község: Tivadar, Márokpapi, Beregdaróc, Beregsurány és Tarpa területét visszatérően újra és újra fertőtlenítik a szakszolgálatok, egészen addig, míg az átázott talaj ki nem szárad. A szükséges fertőtlenítőanyagokról az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gondoskodik, és a fertőtlenítő egységek mellett a munkálatoknál állandóan jelen vannak a tisztiorvosi és az állat-egészségügyi szolgálat szakemberei is.

Kedden kezdődik a kárfelmérés

Kedden megkezdődik a kárfelmérés azokon a katasztrófa sújtotta településeken, ahol befejeződött az árvíz elleni védekezés - közölte Bakondi György, a Helyreállítási és Újjáépítési Tárcaközi Bizottság elnöke. Elmondta: a 2001. évi árvizet követő kárenyhítés összefogására a kormány által létrehozott tárcaközi bizottság hétfőn tartotta meg alakuló ülését.

A bizottság első ülésén a kárt szenvedett területek fertőtlenítésével és lakosságának visszaköltöztetésével, a kárfelmérés és a helyreállítás megszervezésével, valamint az árvízi védekezés folytatásával kapcsolatos teendőket egyeztette.

Bakondi György elmondta: a helyreállítási és újjáépítési bizottság összetett munkájában a Miniszterelnöki Hivatal, a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Kormánybizottsága, a Belügyminisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Gazdasági Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, az Ifjúsági és Sportminisztérium, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium, valamint a Szociális és Családügyi Minisztérium képviselői vesznek részt.

A bizottság a lakosság elhelyezésével, ellátásával, visszaköltöztetésével kapcsolatban a közműszolgáltatások megszervezésétől az elhullott állatok összegyűjtésén, megsemmisítésén át a falvakban élők tájékoztatásának megszervezéséig számos intézkedést határozott el.

A katasztrófa okozta károk felmérésére falvanként bizottságot hoznak létre, hogy gyors dokumentálás után ugyancsak gyors döntést hozhassanak az újjáépítés módszerére és kivitelezési rendszerére.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság és az országos irányító törzs vezetésével folytatódik az árvíz elleni védekezés azokon a területeken, ahol továbbra is szükséges.

Bakondi György közölte: az adatok szerint az árvíz miatt 5904 magánház és 70 önkormányzati létesítmény került veszélybe, ám a kárfelmérés jövő heti befejezésekor derül ki pontosan, hogy hány épület omlott össze vagy vált életveszélyessé.

A borsodiak hosszan tartó védekezésre számítanak

"Megnyugtató, hogy a Tisza Tokajnál már tetőzött, ez azonban nem jelentheti azt, hogy a több mint kétezer észak-magyarországi védő figyelme egy pillanatig is lankadhat" - mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, Radványi László ezredes. Radványi figyelmeztetett rá, a Tisza tokaji csaknem tizenkét órás tetőzése jelzi, hogy hosszan tartó védekezésre kell számítani. Ugyanakkor ebbe még nem számolták bele a későbbre várható tavaszi zöldárat, valamint azt, hogy a felső-tiszai árhullám egy része, mintegy 140 millió köbméter víz a Latorcán átvezetve a Bodrogon fog levonulni.

Rendkívüli esemény hétfő délutánig nem történt. A védők figyelme a Tisza taktaközi részére és a Bodrog nyolc jobb oldali településére összpontosul.

Az ezredes szólt arról, hogy a felső-tiszai események a borsodi védők számára is igen sok tanulsággal szolgáltak, ami a mentési és kitelepítési feladatokat érinti. Ennek megfelelően a védelmi és kitelepítési terveket szinte naponta a folyók áradásához hangolják.

Radványi szerint a Tisza hosszan tartó és lassú apadása ellenére a dél-borsodi védvonalakon nem várható nagy veszély.

Javult, de változatlanul veszélyes az árvízhelyzet

Napközben javult, de változatlanul veszélyes a helyzet a tarpai gátszakadásokon át vízzel elárasztott észak-beregi térség falvaiban, illetve a Tisza tiszaberceli szakaszán és a Lónyay-főcsatorna mentén. Tiszaadonyban és Tiszakerecsenyben továbbra is nagy erők bevonásával kell erősíteni a két település köré homokzsákokból emelt lokalizációs gátat, hogy az áradat elöntésétől megvédjék a házakat.

Vásárosnamény-Gergelyiugornyán és Barabáson már csökkent a veszély. A szakemberek attól tartanak, hogy a magyar-ukrán határ irányába a Tiszakerecseny-Tiszaadony-Barabás községek alkotta háromszögben elvezetett árvíz a terepviszonyok miatt esetleg visszakanyarodhat Mátyus és Lónya köré. A két település körül megerősítették a homokzsákos ideiglenes védvonalat, és a megfelelő erők is bevetésre készen állnak.

A Tisza tiszaberceli részén változatlanul magas, harmadfokú készültséget indokoló a folyó vízszintje, csakúgy, mint a Tiszába torkolló Lónyay-főcsatornáé. A véderők a gátak mentén vannak, s bizakodnak, amit az is erősít, hogy a várakozással ellentétben a Bodrog vize, amely Tokajnál ömlik a Tiszába, nem magas. Így nincs víz-visszatartó hatása a folyó tiszaberceli részére, illetve a Lónyay-főcsatornára. A főcsatorna mentén a nem elég magas töltéseket homokzsákokkal, sőt több helyen bordás megtámasztást is alkalmaztak.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. március 12.)