Vágólapra másolva!
A francia korrupciós per - melyben érintett Roland Dumas volt francia külügyminiszter is - keddi folytatásán sem hangzottak el szenzációs leleplezések, mivel az ügy egyik kulcsfigurája, Alfred Sirven ismét nem volt hajlandó vallomást tenni. A büntetőeljárás további hat vádlottja korábban pedig azt vallotta, hogy a mintegy 60 milliós kenőpénzek kifizetéséről egyedül a szökésben lévő Sirven tudna valódi információkkal szolgálni a bíróságnak.
Vágólapra másolva!

A 74 éves Sirvent, az Elf olajóriás egykori második emberét azzal vádolják, hogy az olajvállalat kasszájából mintegy másfél milliárd frankot osztogatott szét kenőpénzek formájában, jelen esetben Mitterrand elnök egykori jobbkezének, Dumas-nak. Sirven a keddi tárgyaláson ismét nem tett vallomást, kisétált a tárgyalásról, miután egy szemmel láthatóan mérges vádló gyávasággal vádolta. Sirvent idén február elején fogták el a Fülöp-szigeteken, ahol három éve élt inkognitóban, így a január közepén kezdődött Dumas-per tárgyalásának első két hetében még nem volt jelen. Amikor kedden azt mondta, hogy nem tesz vallomást, az egyik ügyész azt mondta neki, hogy a döntése nem bravúros, hanem gyávaságról tesz bizonyságot. Miután ez elhangzott, Sirven elhagyta a tárgyalótermet és visszament a La Sante börtönbe.

A büntetőeljárás további hat vádlottja a per első szakaszában egybehangzóan azt vallotta, hogy a mintegy 60 milliós kenőpénzek kifizetéséről egyedül a szökésben lévő Sirven tudna valódi információkkal szolgálni a bíróságnak. A vádlottak állítása szerint Sirven döntött arról, hogy Dumas akkori kedvese, Christine Deviers-Joncour asszony állást kapott a cégnél 1989-93 között, ő határozta meg a tisztázatlan feladatkörű miniszteri szerető fizetésének nagyságát, s az ő utasítására utaltak ki két részletben mintegy 60 millió frank "jutalékot" Dumas szeretőjének.

A hétfői tárgyaláson Sirven még ahhoz a feltételhez kötötte vallomását, hogy a volt külügyminiszter állítólagos megvesztegetésének feltárását célzó eljárást kössék össze a szövevényes Elf-dosszié egy másik leágazásával. Érvelése szerint a Tajvannak később leszállított hat francia hadihajó 1991-ben történt eladásakor kialkudott közvetítői díj sorsával kapcsolatos eljárást nem lehet elválasztani a volt külügyminiszter ügyében indított büntetőpertől. Ez a téma csak érintőlegesen szerepelt eddig a Dumas-perben, tekintettel arra, hogy a Lafayette-fregattok eladását kísérő kenőpénzek ügye egyelőre vizsgálati szakaszban tart.

Az évekig körözött Sirven a hónap elején - a francia sajtó beszámolói szerint - azt mondta el a vizsgálóbíróknak, hogy a 90-es évek elején még állami vállalatként működő Elf milliós kenőpénzeinek
esetében kezdettől "államügyről" volt szó. Ennek igazolásául elmondta, hogy a számos francia és külföldi közszereplőt és üzletembert érintő kenőpénzbotrány kipattanásakor magas helyről
tanácsolták, hogy menjen külföldre, sőt sőt arra is ígéretet kapott, hogy nem fogják háborgatni.