A bértárgyalásoknál hátrányba kerülhet az egészségügy<br/>

Vágólapra másolva!
Azzal, hogy az egészségügy kimaradt a SZEF és a kormány közötti együttműködési megállapodásból, a bértárgyalásoknál komoly hátrányba kerülhet az ágazat. Ezért Mikola István tárgyalást kezdeményez az egészségügyi szakszervezet vezetőjével, Cser Ágnessel. Hozzátette: az egészségügy és a szociális terület dolgozói nem részesülnek a bérkiegészítésre elkülönített pénzből.
Vágólapra másolva!

- Számomra érthetetlen és tragikus, hogy az egészségügy kimaradt a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és a kormány együttműködési megállapodásából. Ez a döntés számunkra rendkívül nehéz helyzetet teremtett, így ugyanis a fontos döntések vitája a "fejünk fölött" zajlik majd - nyilatkozta a Népszavának Mikola István egészségügy miniszter. Elmondta: tervei szerint napokon belül ismét tárgyalóasztalhoz ül Cser Ágnessel, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnökével, hogy meggyőzze, csatlakozni kell a megállapodáshoz. A jelenlegi körülmények között ugyanis lényegesen nehezebb az érdekérvényesítés, a megosztottság mindig káros.

Mint ismeretes, március 9-én Stumpf István kancelláriaminiszter és Szabó Endre, a SZEF vezetője együttműködési megállapodást írt alá, amelyben a kormány vállalja, hogy még az idén új bérrendszert dolgoz ki. Ennek részeként az esetleges korrekciót is szabályoznák, ami azt jelentené, hogy az elmaradást nem egyszeri juttatásként, hanem tényleges bérkompenzációként kapnák meg az érintett dolgozók.

Az EDDSZ úgy véli, a két ágazatnak sikerült tavaly a jelenlegi bérkiegészítéseknél lényegesen magasabb többletet kiharcolni. Cser Ágnes, a szervezet elnöke örömmel fogadta, hogy a kormány egyértelműen belátta, az egészségügy és a szociális szféra tragikus helyzetben van, szerinte azonban Mikola István minisztert félretájékoztatták.

- A kormány törvényi kötelessége közvetlenül tárgyalni az EDDSZ-szel, nem kerülhetünk alacsonyabb szintre, mint a többi ágazat - állítja a szakszervezeti vezető. - A megállapodást testületi döntéssel nem írtuk alá, ugyanis az semmilyen alkalmazotti bérrendezést nem tartalmaz. Nem tudtunk olyan kétéves költségvetésre igent mondani, amely az elkövetkező években dologi kiadásokra semmilyen többletet nem tervez a közszférában - mondta. Cser Ágnes szerint nem várhat az ágazat 2002-ig, már most hathatós bérrendezésre van szükség.

Ezzel egy időben a tárca már az ez évi lehetőségeken dolgozik, hogy minél több ponton kerülhessen pénz az ágazatba. Az alapellátás fejlesztése, az amortizációs díj beépítése és a népegészségügyi program egyenként 10 milliárd forintot meghaladó forrást igényelnek, elfogadásuk esetén ennyivel több pénz kerül az egészségügybe.

A 2000. évi bérkiegészítést az ágazat még tavaly megkapta, így tévesek voltak azok a híresztelések, hogy abból a keretből még számíthatnak újabb pénzre a dolgozók.

- A szociális szféra dolgozói sem részesülnek az áprilisi, egyszeri bérkiegészítésből, hiszen tavaly az egészségügyhöz hasonlóan azt megkapta az ágazat - nyilatkozta a Népszavának Harrach Péter szociális és családügyi miniszter. Mint mondta, idén átlagosan 23 százalékos volt az ágazat bérfejlesztése, bár még mindig jelentős a lemaradás más munkaterületekkel szemben, így a következő lépés, hogy mérsékeljék ezt a leszakadást. - Mindezt azonban nem bérkiegészítésekkel, hanem kiszámítható bérfejlesztéssel kell megoldani - véli a miniszter.

Az egészségügyi miniszter szerint néhány nap múlva nagy botrány fog kirobbanni amiatt, hogy a tárcának nem áll módjában tovább támogatni azokat a sanda vállalkozásokat, amelyek milliárdokat szívnak le kórházakon keresztül az államkasszából. Mikola István szerdán Szegeden, Csongrád megye orvosainak tartott fórumán ezekről a vállalkozásokról közölte, hogy milliószámra generálják a valódi vagy fiktív vizsgálatokat, ellehetetlenítve szakmákat és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt.

- Sorra tárulnak fel ezek az ügyek, amelyeknek gátat fogunk vetni, még akkor is, ha esetenként nagyon magas szintű döntéshozók is érintettek lesznek - hangoztatta.

Mikola István tájékoztatása szerint a működését április elsején megkezdő, kiváló szakemberekből álló Egészségügyi Tudományos Tanács olyan önálló, óriási kompetenciával rendelkező szervezet lesz, amelynek munkájába nem szól bele a tárca, az álláspontjára, véleményére viszont teljes mértékben támaszkodik.

Kun J. Viktória

(Népszava)