A koalíciós pártok szerint nem baj, hogy az FVM-től kap fizetést egy kisgazda megyei elnök<br/>

Vágólapra másolva!
Eltérő számok láttak napvilágot arról, mennyit is keresett valójában szakértőként Gulyás Balázs, a Győr megyei kisgazda szervezet elnöke a Földművelésügyi Minisztériumban. Gulyás azt állítja: mindössze 38 ezer forintot kapott. Egy Torgyán Józsefhez közelálló személy bruttó 60 ezer forintról tud, míg Boros Imre, a tárca ideiglenes vezetője szerint 160-180 ezer forintot kapott. Boros nem zárta ki, hogy más kisgazdák is felvehettek szakértőként kisebb-nagyobb összeget. Erről jelentést készít a frakciónak.
Vágólapra másolva!

A hétfői kisgazda frakcióülésen Várhelyi András azt kérdezte Boros Imrétől, az agrártárca ideiglenes vezetőjétől: igaz-e, hogy Gulyás Balázs, az FKGP Győr megyei elnöke havonta 180 ezer forintot kapott szakértőként a Földművelésügyi Minisztériumtól (FVM). Boros Imre ezt a szerdán megerősítette. Elmondta: a válasza igen volt, Gulyás körülbelül 160-180 ezer forintot kapott. A győri elnök ifjúságpolitikai tanácsadóként dolgozott az FVM-ben, de "állítólag nem sokat volt bent" - mondta Boros. Hozzátette: az egyik frakciótag megkérdezte: kaphattak-e más megyei elnökök vagy kisgazdák is hasonló összegeket tanácsadásért, mire ígéretet tett arra, hogy a frakciónak erről jelentést készít. Ennél többet Boros nem mondott az [origo]-nak.

Gulyás Balázs ugyanakkor tagadta, hogy ekkora összeget kapott volna. Azt mondta az [origo]-nak: 38 ezer forintot kapott, és a kereseti kimutatást már el is küldte az egyik napilapnak. Bár Gulyás a hétfői frakcióülésen nem volt ott, biztos abban, hogy az ülésen nem hangzottak el konkrét számok a juttatásával kapcsolatban. Hozzátette: háromnegyed évvel azelőtt is az FVM-nek dolgozott már, hogy megyei elnökké választották, és jelenleg is tart még a munkaviszonya. Feladata az ifjúgazda-program szervezése, illetve ifjúságpolitikai kérdésekkel foglalkozik.

Egy Torgyán Józsefhez közelálló személy - aki nem képviselő - szerint is Gulyás sokkal előbb kezdett tanácsadóként dolgozni, mint ahogy megyei elnök lett. Szerinte a két dolognak semmi köze sincs egymáshoz. A névtelenséget kérő forrás úgy tudja: Gulyás bruttó 60 ezer forintot kapott.

Pancza István alelnök, Csongrád megyei elnök arra a kérdésre, hogy Gulyás Balázson kívül más is kapott-e fizetést az FVM-től, azt válaszolta, hogy egyetlen megyei elnök sem részesült anyagi juttatásban. "Mindenki társadalmi munkában dolgozik" - mondta az [origo] - nak.

Bánk Attila volt frakcióvezető szerint a hétfői frakcióülésen, mármint a hivatalos részén nem volt szó Gulyásról, de mikor lezárták az ülést, többen ott maradtak beszélgetni. Utólag hallotta, hogy akkor elhangzott, miszerint 170-180 ezret keresett Gulyás. Bánk arról nem tudott, hogy más megyei elnök is tanácsadóként az FVM-ben dolgozott volna. Egy névtelenséget kérő frakciótag ugyanakkor hallott olyan pletykákat, hogy más kisgazda is kapott így pénzt az agrártárcától. Egy másik kisgazda politikus szerint Gulyás ügye nyílt titok volt, de a "felforrósodott helyzetben nem sokat problémáztak ezen". Azt mondta ugyanakkor: Gulyás az az ember, aki soha nem késlekedik Torgyán mellett állást foglalni.

Hegedűs Mihály kisgazda politikus szerint természetes, hogy a minisztériumban kisgazda tanácsadók dolgoznak, "ez így van a Fidesz-minisztériumokban és így volt a szociknál is" - mondta.

Az ellenzék bírál, a koalíciós pártok egyetértenek

Az MSZP és az SZDSZ elítéli, hogy a földművelésügyi minisztérium pénzéből pártfunkcionáriust finanszíroznak.

"Megdöbbentő. hogy költségvetési forrásból finanszíroznak pártembereket. Ugyanilyen kategória volt a Kis Újság és a párt rendezvények állami pénzből való finanszírozása" - mondta az [origo]-nak Németh Imre, az MSZP agrárpolitikai kabinetjének a vezetője.

Hasonlóan vélekedett Kis Zoltán SZDSZ-es politikus, az FVM volt államtitkára.

"Nem lep meg. A kisgazdapártban hagyománya van a közpénzek baráti alapon való osztogatásának. Morálisan, jogászként és politikusként is elítélem" - mondta Kis.

Gémesi György MDF-es politikus nem tartja összeférhetetlennek, hogy egy megyei pártelnök a minisztériumtól kap fizetést.

"A feladatra kell szerződni, ha ezt elvégzi, akkor senkinek semmi köze ahhoz, hogy az illető egyébként pártfunkcionárius" - mondta Gémesi az [origo]-nak.

Répássy Róbert (Fidesz) bevett gyakorlatnak tartja, hogy egy pártfunkcionárius tanácsadó szerepet töltsön be egy minisztériumban. "A Fidesznél is dolgoznak fideszes tanácsadók" - mondta. "Ahol alkotmányos keretek között a miniszter is egy adott pártban vezető tisztséget tölt be, ott miért ne lehetne egy tanácsadó is egy párt tagja. Egyedül az lenne jogszabályellenes, ha egy köztisztviselő töltene be valamilyen tisztséget egy pártban" - tette hozzá.

[origo]

Ajánló: